Proszę o pomoc

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Na dno gąbka a na gąbkę dałem ceramikę.
yamaworld
Posty: 37
Rejestracja: 01 lut 2018 13:14

Post autor: yamaworld »

ale jakby polowe gabki sie pozbyles?
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Tak, przeciąłem gąbkę na pół, połowę gąbki dałem do jednego kubełka a drugą połowę do drugiego, na to wszystko ceramikę.

Drugą gąbkę zostawiłem na wymianę jak by się ta stara zużyła.
yamaworld
Posty: 37
Rejestracja: 01 lut 2018 13:14

Post autor: yamaworld »

jak wysoko powinien być filtr? tak jak na tym zdjeciu co jest niżej czy wyzej. Dodam, ze dosypie jeszcze podloza z 5cm z tylu, wiec w tym przypadku gdzie filtr jest niżej gąbka będzie dotykać podłoża.

linki do zdjec:
https://zapodaj.net/e6ab13f212595.jpg.html
https://zapodaj.net/f5bdb8eb3479c.jpg.html
yamaworld
Posty: 37
Rejestracja: 01 lut 2018 13:14

Post autor: yamaworld »

prosze o rade, mam problem tego typu,że w zestawie(kostka 50litrów) mam grzałke aquael comfortzone fix 50w, ustawiona fabrycznie na 25stopni celcjusza z termostatem. Natomiast termometr wewnetrzny w akwarium pokazuje 27stopni... gdzie leży przyczyna? co z tym zrobic, wymieniać grzałke na taka z regulacja??
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Sprawdź temperaturę innym termometrem, takim choćby dla ludzi "od gorączki", jeśli okaże się, że to jednak grzałka to tylko obniż ustawienie i już. Jeśli grzałka ma stałą temperaturę, tyle tylko że trochę niższą lub wyższą jak wskazanie na termostacie to nie jest jakaś wada, właśnie od tego masz termometr w szkle, aby korygować.
A po chwili skumałem, że grzałka nie ma regulacji... sprawdź termometr j.w., jeśli pokazuje dobrze temperaturę po prostu odłącz grzałkę i zobacz również jaka będzie temperatura, może nie musisz grzać w ogóle, bo akwarium stoi w ciepłym miejscu.
yamaworld
Posty: 37
Rejestracja: 01 lut 2018 13:14

Post autor: yamaworld »

Mam jeszcze jedno pytanie wątpliwość. Wczoraj dodałem bakterie seachem stability do zbiornika, przed dodaniem sprawdziłem parametry wszystkie wspolczynniki były w porządku NH3, NO2 itd. Teraz zastanawiam się czy dorzucić artemie jako pożywka dla bakterii. Dorzuce lub nie, jeszcze się zastanowię. Moje pytanie brzmi kiedy powinienem zrobić drugi test żeby wiedzieć ze proces się zaczął? Czy już dzisiaj żeby sprawdzić czy wspolczynniki się podbiły? Bo przecież za tydzień jak zrobie i zalozmy będą wynosic 0 to nie będę wiedział czy proces się jeszcze nie zaczal czy bakterie po prostu już wszystko przejadły. Co radzicie dorzucać ¼ kostki mrożonki jako pozywke bakterii? Kiedy sprawdzić znow współczynniki?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Bakterie nie jedzą artemii. Najpierw karma musi się rozłożyć w wodzie - trując ją - a jeszcze jak się pojawi pleśn to będziesz miał niezłą zabawę. Co chcesz karmić artemią, skoro nic w akwarium nie pływa? Co to za poglądy? Tak wiem, ktoś tak w necie napisał itd...

I tak już wlałeś niepotrzebny - moim zdaniem - przyspieszacz do akwarium w formie preparatu enzymatycznego. Teraz zaczekaj po prostu cierpliwie, zrób test na NO2 po dwóch tygodniach, jeżeli będzie zerowe - powtórz test na drugi dzień - jeżeli nadal będzie zerowe zacznij powoli (nie wszystko na raz) wpuszczać obsadę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
yamaworld
Posty: 37
Rejestracja: 01 lut 2018 13:14

Post autor: yamaworld »

w zestawie posiadam filtr versamax 3/ fzn-3 aquael. probowalem zoptymalizowac jego prace juz na rozne sposoby, chodzi mi o dzwiek jaki wydaje. Jest to ciągłe buczenie, nie wiem cyz to buczy sam silniczek czy cos przenosi drgania na plastikowa pokrywe. Macie pomysł co moze byc powodem buczenia tej kaskady i co z tym zrobic?
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Ściągnij pokrywę akwarium i sprawdź czy nadal buczy, jeżeli nie to będą to przenoszone drgania. Jeżeli jest to nowy filtr to czasami potrzeba parę dni aż wszystko się tam „ułoży” i powinien przestać.
yamaworld
Posty: 37
Rejestracja: 01 lut 2018 13:14

Post autor: yamaworld »

buczy bez pokrywy tez, to jakby wydoywa sie ze srodka, z silniczka lub tej kieszeni w ktorej siedzi silniczek. jak dociskam rurke to czasami mniej to slychac.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Wyłącz i włącz, i tak 2, 3 razy. Kiedy go uruchomiłeś?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

yamaworld - piszesz o tym samym problemie w tym temacie i dodatkowo założyłeś kolejny w dziale Sprzęt. Proszę, nie dubluj dyskusji, bo robi się kompletny chaos.

Na temat filtra przenosimy rozmowę do tematu w dziale Sprzęt.

Proszę tutaj:

http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?p=225440#225440
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

sprzątam po sobie Very Happy
Ostatnio zmieniony 27 gru 2019 18:31 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

jedna z możliwych przyczyn to (ogólnie ujmując) cyrkulacja - jeśli termometr i grzałka nie sa zlokalizowane w tym samym miejscu to mogą mierzyć różne temperatury .

Grzałka wewnetrzna będzie tym skuteczniejsza im lepsza cyrkulację wody wokół niej zapewnisz .

Termometry akwarystyczne do awangardy technicznej nie należa i to że wskazuje 27 st nie daje gwarancji ze tak jest w istocie . Zresztą po stronie nastawy fabrycznej również identyczny problem występuje - błąd nastawy fabrycznej.

Ustaw dla testu grzałke tak aby wylot filtra na nią kierował strumień a termometr nieopodal grzałki .
Dobrze byłoby wstawić drugi termometr - najlepiej sprawdzony /skalibrowany .


Zmiana mocy grzałki nic nie wniesie do sprawy
ODPOWIEDZ