Niedobór na Ludwigii Repens i Limnophili Sessiliflora

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Belial
Posty: 14
Rejestracja: 20 paź 2018 23:23

Niedobór na Ludwigii Repens i Limnophili Sessiliflora

Post autor: Belial »

Witam,

mam pytanie. Czego to może być niedobór na pierwszy rzut oka?
Po lewej Limnophila Sessiliflora, po prawej Ludwigia Repens.

ObrazekObrazek

Kiedy kupowałem Limnophilę, była zielona. Po niedługim czasie w akwarium lekko urosła, ale ma blade stożki wzrostu, tak jak widać na zdjęciu. Z kolei Ludwigia trzyma się póki co dobrze, ale na starszych liściach, czyli tych na samym dole, ma gdzieniegdzie ciemne plamki (wchodzące w przezroczystość) lub dziurki, a także są te liście lekko pożółknięte - jak na zdjęciu listka wyżej, który dziś wyłowiłem. Stosunkowo często tego typu liście odpadają. Na Limnophili też gdzieniegdzie widuję lekko zżółknięte/zbrązowiałe liście w dolnej części.

Trochę danych i informacji:
- akwa stoi od lutego tego roku
- akwa 25l brutto
- oświetlenie ok 0.3W/l + odbłyśnik z folii aluminiowej (którą muszę wymienić na nową bo już się trochę zużyła)
- pod roślinami znajdują się kulki GT (2 na całe akwarium)
- codziennie podaję węgiel w płynie - dosłownie 5 kropel
- rośliny: Ludwigia Repens (7 gałązek), Limnophila Sessiliflora (ok 12 gałązek), mech China i Christmas, 3 gałęzatki, Anubiasy, bardzo mała gałązka moczarki, która mi pozostała.
- obsada: kilka małych Gupików, 3 Razbory klinowe, ekipa sprzątająca (Otosek i 2 Helmety)
- parametry: mierzę tylko NO3, ostatnio tuż przed podmianą było 10mg/l, a po podmianie 5.
- podmianka wody ok 30% co tydzień wraz z dodatkiem K+ AquaArtu


Na Carbo podawane od jakichś 4 tygodni bardzo dobrze zareagowały mchy - China Moss i Christmas Moss. Wcześniej Chinę prawie straciłem, ale udało mi się ją uratować - w zasadzie odrosła z jakiegoś miejsca w akwa. Natomiast Chrismasa kupiłem w stanie niezbyt dobrym (dość brązowy, ciężko było coś z tego zebrać), ale odżył, ma nowe przyrosty.

Oczywiście w akwa walczę z glonami, ale teraz chwilowo mam względny spokój. Miałem okrzemki, trochę brązowego pyłu na szybach, trochę krasnorostów, gdzieniegdzie nitki na mchach. To cały czas występuje, ale w takiej ilości, że nie ma z tym problemów. Może Helmety w tym pomogły, może Carbo, trudno mi powiedzieć.

Jedyny na razie problem to z roślinami, który opisałem na początku. Czego tu może brakować? Tak obstawiam, że albo Fe albo azot, ale sam nie wiem.

Z góry dzięki za pomoc.
Ostatnio zmieniony 15 lis 2018 23:10 przez Belial, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Cześć,
kup sobie w kwiaciarni BioFlorin od Tropicala - są chyba opakowania 100-200ml - i wlej do akwarium 0,5ml (pół mililitra), na drugi dzień sprawdź NO3, utrzymuj poziom do 30mg/l. Możesz potem lać dwa razy w tygodniu po 0,5ml, powinno pomóc.

Sam przez lata używałem tego nawozu.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc.

Również sie skłaniam do stwierdzenia, że za opadanie liści można winić niedobory azotu (makro elementy), lecz czasem też rosliny zbyt gęsto posadzone koło siebie tracą dolne liście z powodu braku światła. Przydałoby sie zdjecie poglądowe całego zbiornika i rośliny.

Ja bym ostrożniej podchodził do wlewanie od razu dużych docelowych dawek, bo to skończy sie nitkami, zielenicami, lejmy mniej, powoli i czekajmy, nie dawajmy gloniarstwu szansy na lans. Rośliny potrzebują okolo 3 do 5dni na reakcje, glony natomiast o wiele mniej :)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Ludwigia powinna się czerwienić przy tafli, co oznacza, że ma dobre światło. Poza tym te rośliny rosną dobrze w miękkiej wodzie, przynajmniej u mnie, więc o tego bym zaczął. Skoro pojawiły się okrzemki, poprawiłbym światło.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Belial
Posty: 14
Rejestracja: 20 paź 2018 23:23

Post autor: Belial »

Dzięki za odpowiedzi.

Ludwigia przy tafli jest czerwonawa, ale taka była od początku.

Tydzień temu podałem nawóz NPK, delikatnie, mniej niż 1/3 dawki. Niestety nie bardzo to pomogło.

Ludwigia się trzyma - liście nie robią się już takie jak na pierwszym zdjęciu i przestały odpadać. Chyba ma małe przyrosty, ale nie wiem czy tak to powinno wyglądać (zdjęcia na dole).

Z Limnophilą jest gorzej. Wierzchołki zrobiły się teraz brązowawe. Zarówno na niej, jak i na najmłodszych listkach Ludwigii, znajdują się glony nitki.

Wszystkie gałązki Limnophili oraz 3 gałązki Ludwigii znajdują się bezpośrednio pod żarówką LED 6V 470 Lumenów (żarówka jest jakieś 5 cm nad taflą wody). Mam możliwość zmiany na żarówkę LED 7V 600 Lumenów. Czy to może w czymkolwiek pomóc?

---------------------------

EDIT.
Wrzucam kilka zdjęć.

Tak wyglądają przyrosty Ludwigii. Te nowe liście są takie jakby podłużne i wąskie. Czy to tak jest, czy po tym widać, że czegoś brakuje?

Obrazek

Teraz przypatrzmy się Ludwigii nieco od dołu pod światło. Widać, że są glony nitki.

Obrazek Obrazek

Teraz Limnophila Sessiliflora. Wygląda to jak jakby wierzchołki obumarły.

Obrazek

I jeszcze widok od góry. Cały ten sektor jest bezpośrednio pod lampką.

Obrazek

I ciekawostka. Korzenie Limnophili poszły na sam dół. Chyba nie wykryły po drodze (znajdującej się trochę po boku) kulki GT. Czy to może być przyczyna tak złego jej stanu?

Obrazek

Nie wiem co dalej robić. Podaję jedynie carbo w płynie codziennie, i przy podmiance potas - jedno kliknięcie. W poprzedni weekend dodałem NPK delikatnie i dziś przed kolejną podmianką zmierzyłem azot - wyszło 10mg/l. Pojawiły się tu i ówdzie nitki, zwłaszcza na mchach. Nie ma pyłu na szybach, chociaż kilka tygodni temu miałem go sporo. Były też krasnorosty, ale widzę, że chyba Helmety zrobiły sobie z nich ucztę :)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Belial pisze: Czy to może w czymkolwiek pomóc?
Tego raczej nie wiem, ale trzeba spróbować. Nie znamy dokładnie tego, czego brakuje i należy dokonywać małych zmian. Jak możesz, to podmień żarówkę i obserwuj dalej.
Belial pisze: Chyba nie wykryły po drodze (znajdującej się trochę po boku) kulki GT.
Nie ma większego znaczenia, czy korzenie trafią w kulkę, czy nie. Roślina "wie co robi", tylko od akwarysty zależy, czy trafi w potrzeby roślin.
Ja skupiłbym się na oświetlenia, a nie nawożeniu. Zmieniaj źródło oświetlenia i obserwuj, bo od tego trzeba zacząć. Jeśli widzisz zmiany na lepsze, to zostaw to i daj roślinom trochę czasu.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
lordnero11
Posty: 94
Rejestracja: 27 mar 2018 16:47
Lokalizacja: Trzebinia

Post autor: lordnero11 »

A próbowałeś może zwiększyć dawkę carbo w płynie ? Ja dość długo męczyłem się z glonami, do tego również posiadam Ludwigię - CO2 dawkuję cały czas z bimbrowni. Dopiero po podaniu Carbo około 3-4 naciśnięcia dozownika codziennie, glony przestały atakować, Ludwigia, której liście zdawały się gnić - odżyła.
Obrazek
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Widac ewidentnie blokade potas/magnez i wykrecone male liscie. Jeden pirwiastek blokuje drugiego zreszta na zdjeciu pierwszym widac Ludwigie. Test w dlon i zmierz K i Mg i jak to sie ma do wapnia.
Belial
Posty: 14
Rejestracja: 20 paź 2018 23:23

Post autor: Belial »

Dzisiaj zmieniłem żarówkę na LED 7W 600 lumenów, a więc wszedłem na pułap światła 0.35W/l, a ilość lumenów na litr podskoczyła z 23 do 30. Poobserwuję i zobaczę co dalej.
lordnero11 pisze:A próbowałeś może zwiększyć dawkę carbo w płynie ? Ja dość długo męczyłem się z glonami, do tego również posiadam Ludwigię - CO2 dawkuję cały czas z bimbrowni. Dopiero po podaniu Carbo około 3-4 naciśnięcia dozownika codziennie, glony przestały atakować, Ludwigia, której liście zdawały się gnić - odżyła.
Podaję raczej taką ostrożną dawkę (5-10 kropel dziennie - czasem zapomnę) i generalnie widzę, że glony nie atakują w jakimś zmasowanym stopniu.
mark_farina pisze:Widac ewidentnie blokade potas/magnez i wykrecone male liscie. Jeden pirwiastek blokuje drugiego zreszta na zdjeciu pierwszym widac Ludwigie. Test w dlon i zmierz K i Mg i jak to sie ma do wapnia.
Czym może być spowodowana blokada potas/magnez? Niedoborem czy nadmiarem któregoś z nich? Czy blokada ta jest powodowana przez ilość wapnia? Wapń na pewno mam w wodzie (osad na szybach - kamień), potas podaję co tydzień (może to był błąd, chociaż dawka mniejsza), a magnez... no i tu niewiadoma. W kranówce podobno wynosi około 10mg/l.
Cóż, pewnie bez testów się nie obejdzie. Poobserwuję najpierw polepszenie oświetlenia i potem zobaczę, bo jak zacznę wszystko jednocześnie zmieniać, to się niczego nie dowiem :)

A jeszcze mam pytanie odnośnie Anubiasów Nana. Jak to jest, że tuż po restarcie, kiedy woda w zbiorniku jest prosto z kranu, puszczają one nowe liście, a potem nagle ich rozrost się zatrzymuje? I tak kilka miesięcy stoją w miejscu. Miałem niedawno przypadek, że po kilku miesiącach znowu puściły po listku i znowu stoją. Dodam, że Anubiasy są przymocowane do kamieni w lekkim cieniu. Czy może im brakować jakichś składników? W przeszłości kilka razy się zdarzyło, że przy restarcie jak wyciągnąłem jedne skupisko Anubiasa, to miało ono 20-30 centymetrowe korzenie wpuszczone w żwir. Czego szukały?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Blokady lub niedobory spowodowane sa blednym lub nie umiejetnym nawozeniem lub jeszcze brakiem kontroli skladnikow pokarmowych w wodzie. Potas podajemy z odpowiednia iloscia magnezu i vice versa, a wszystko jest dodatkowo ustawiana w stosunku do wapnia. Pisze sie ze potasu nie mozna ''przelac'' otoz mozna i czesto sie to zdarza i blokowanie magnezu wyglada podobnie do niedoboru azotu czy zelaza czyli zolkniecie lisci i bladosc. Wtedy wiekszosc osob blednie dodaje jeszcze zelazo karmiac glony nitkowate, a w skrajnych przypadkach dozuje azot rozwalajac proporcje NO3:PO4 i narzekajac na wysyp zielenic punktowych na szybie i roslinach winiac za ten stan rzeczy mikro elementy.

Ustawowo sie mawia ze magnez 1x do 3x potas do 4x wapn, wiec jesli masz w wodzie 10mg magnezu to podmianami wody mozesz ustawic sobie wapn na 40-45mg i potas utzrymywac na 25-30mg. Jesli przestanie palic stoznki wzrostu, a rosliny nie beda sie wyginac deformowac to znaczy ze masz odpowiednie wartosci tych pierwiastkow. Stosunek tych 3 pierwiastkow ustawiamy do momentu az ustapia problemy i naturalnie go potem utrzymujemy.

Na pytanie czemu anubiasy rosly po podmianach wody? Pewnie twoja kranowka ma duzo makro elementow potrzebnych anubiasom do zycia, one czerpia pokarm z wody nie z podloza, wiec suplementacja makro+zelazo itd jest wskazana widocznie bo lubia sobie pojesc.
Belial
Posty: 14
Rejestracja: 20 paź 2018 23:23

Post autor: Belial »

Postanowiłem trochę poeksperymentować na podstawie wszystkich zabranych informacji i razem z potasem zacząłem podawać mikro co tydzień po podmianie 1/2 dawki (niecały 1ml). Efekt jest dwustronny. Z jednej strony nie tylko Ludiwgia, ale też Limnophila puściły nowe odnogi, które póki co są zielone, ale niestety z drugiej strony mam sporo nitek na roślinach i to jest w tej chwili największy problem.

Znam zawartość magnezu w kranówce - 10mg/l oraz ilość CaCO3 - wynosi ona 284mg/l czyli 15.9dh co stanowi twardość ogólną (GH). Na podstawie tych danych policzyłem ile mniej więcej mogę mieć samego wapnia. Wyszło ok. 97mg/l. Wykorzystałem do tego celu kalkulator https://www.flowgrow.de/db/calculator/magnesium oraz dodatkowo wyniki można porównać z tym https://www.lenntech.com/ro/water-hardness.htm

Pytanie. Jeżeli mam taką zawartość:
- Mg: 10mg/l
- Ca: 97mg/l
to czy taki stosunek wapnia do magnezu (prawie 10:1) już jest skopany, czy jednak może być? Oczywiście tego magnezu może być nieznacznie więcej bo podałem mikro, w którym się on znajduje. Ile przy takich proporcjach musiałbym dawkować potasu na tydzień?

Nie znam zawartości potasu w akwa, ale wiem, że w kranówce na pewno go nie ma. Teraz w weekend po podmianie wlałem ok 2ml K+ AquaArtu. Zastanawiam się czy nie przejść na dawki dzienne, ale nie wiem do końca ile mam go dawać wobec takiego poziomu wapnia i magnezu.

Przez ostatnie dwa tygodnie obserwowałem co się będzie działo po dodaniu mikro wraz z potasem (trzy podmianki co tydzień - trzy razy podawałem dawkę mikro). Przede wszystkim limnophila i ludwigia puściły nowe odnogi. Limnophila puszcza nowe zielone gałązki, które nie mają spalonych wierzchołków, a nawet z niektórych spalonych wyszły nowe (po prostu nastąpiła kontynuacja rozrostu). Niestety tak różowo to nie wygląda bo mam dużo nitek na obu roślinach, a w przypadku ludwigii są one już na nowych liściach.
Co ciekawe, na starszych liściach ludwigii dalej pojawiają się dziury, a dwa liście (stare) nawet zżółkły. Małe dziurki widzę nawet na anubiasach, czego wcześniej nigdy nie było.

Poniżej kilka zdjęć.

Nowe odrosty limnophili:
Obrazek Obrazek Obrazek

Nowe odrosty na ludwigii - liście długie i wąskie - tak powinno być?

Obrazek Obrazek

I teraz niezbyt ciekawa sytuacja - boczny odrost na lidwigii i pełno nitek

Obrazek

Z kolei na tym zdjęciu widać nowe odrosty limnophili oraz lidwigii, ale też glony na ludwigii - jaki to w ogóle rodzaj nitek?

Obrazek

I na koniec zdjęcia liści ludwigii:

Obrazek Obrazek Obrazek

Jeżeli Mg to 10mg/l, Ca 97mg/l, to ile hipotetycznie musi być w akwa potasu, że taki efekt wystąpił?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Jeszcze ci makro elementow brakuje, jesli dolne/stare liscie obumieraja. Makro to Azot, Fosfor, Potas, Magnez z grubsza mowiac. Nitki to reakcja na zmiane nawozenia i znikna jak sie zbiornik zbalansuje. W odpowiedzi na pytanie Magnez do Wapnia to bez poznania zawartosci Potasu nie mozna nic powiedziec. Stan dolnych i starych lisci swiadczy o bardzo mocnym niedoborze makro azot/fosfor, ja tam nie widze problemu braku potasu, wiec skup sie na azocie i fosforze jeszcze dodatkowo, a zobaczysz jak wtedy rosliny rusza z kopyta. Pamietaj ze trzeba tygodnia zeby zauwazyc zmiany i trzeba byc konsekwentnym.
Belial
Posty: 14
Rejestracja: 20 paź 2018 23:23

Post autor: Belial »

A zatem zmierzyłem testem Zooleka poziom azotu w akwa. Ujrzałem wynik, którego się nie spodziewałem. Wyszło, że między... 0 a 2 mg/l. Niemałe zdziwienie mnie ogarnęło bo od czasu do czasu mierzyłem azot na przestrzeni powiedzmy kilkunastu ostatnich tygodni i zawsze gdzieś tam w okolicy 10-15mg/l było. Nie myślałem, że azotu może mi zabraknąć mając w akwa ryby. Dzięki za naprowadzenie :D

Czyli wychodzi na to, że rośliny zjadły prawie cały azot. Myślę, że mogło to być reakcją na podanie mikro, potasu, na zapasy pochodzące z kulek GT, a może na nieco lepsze światło lub podmianę wody (chyba, że może być inna przyczyna). Podałem zachowawczą dawkę NPK. Zobaczę co się będzie działo.

A jeszcze przy okazji pytanie. Co może być powodem "łysienia" gałęzatki? To znaczy ona robi się taka jakby biaława. Już od dłuższego czasu to obserwuję. Pytam bo może to też jest jakiś wskaźnik niedoborów azotu/fosforu.

Dość ciężko to ukazać na zdjęciach, ale mniej więcej tak to wygląda:

Obrazek Obrazek

Oczywiście co tydzień gałęzatki wyjmuję i wypłukuję z brudu, który na nich osiada (3 sztuki).
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Pamietaj, zeby nie szalec teraz z nadrobieniem tych niedoborow, bo zrobi sie de-balans i problem w zbiorniku. Pamietajmy ze rosliny i tak nie przyjma tych dawek po takim wyposzczeniu, trzeba powoli ale konsekwentnie dokladac im makro ale w malych ilosciach przez pierwszy tydzien i podnosic w drugim do momentu osiagniecia wartosci jakie chcemy osiagnac ale nigdy ich nie osiagac. Tydzien to minimum odpowiedz roslin.

Co do zielonych kulek, to one byc moze rowniez reaguja na braki makro, typowym objawem braku azotu jest bledniecie, cos w stylu braku zelaza i magnezu ale azot ma charakterystyczne gnicie w szczegolnie skrajnych przypadkach jak u ciebie na zdjeciach. Magnez natomiast sprawia ze lisc jest blady ale zylki i unerwienie zielone. Natomiast brak zelaza, to kazdy chyba widzial.

Duza ilosc akwarystow stara sie uzupelnic braki po testat docelowymi dawkami i robi sie klops, potem dochodza inne problemy i konczy sie restartem.
Belial
Posty: 14
Rejestracja: 20 paź 2018 23:23

Post autor: Belial »

Tak jest. Nie podaję pełnej dawki bo nie chcę przeszarżować. Z tym, że nie wiem do końca jak to teraz rozegrać. Mam jeszcze trochę nawozu NPK Tropicala i tam 10ml przeznaczone jest na 100l wody czyli u mnie będzie to 5 razy mniej czyli dawka to 2ml. Po podmianie w weekend podałem połowę z tego i nie wiem czy to wystarczy na cały tydzień, czy np. podawać mniejsze dawki co drugi dzień? Albo raz w weekend i raz np. w środku tygodnia? W 1ml nawozu znajduje się 11mg azotu, czyli jak rozłożę to na 20l wody to wychodzi około 0.5mg/l N.

W niedzielę przed podmianą znów zmierzyłem azot i znów wyszło między 1 a 2mg/l a w piątek wlałem 1ml nawozu. Muszę to jakoś teraz ogarnąć i wyczuć co i jak :D

Na podanie azotu zareagowała zwłaszcza limnophila, która wypuściła pełno nowych odnóg, nawet z niektórych spalonych wierzchołków. Tzn. ona już puściła po podaniu mikro, ale teraz mam wrażenie, że jeszcze dostaje kopa. Z kolei ludwigia tak delikatnie bez szału, ale coś też powoli te nowe odnogi rosną. Najgorsze są te nitki. Dzisiaj z limnophili wyciągnąłem kilka takich około 10-centymetrowych.

Czy jest możliwe, że jak podałem mikro, to rośliny nie wykorzystały go całkowicie bo azot spadł prawie do zera i na tym nitki skorzystały (np. posiliły się żelazem)?
ODPOWIEDZ