Start zbiornika roślinnego 35l, słaby wzrost roślin

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
szymonrc
Posty: 4
Rejestracja: 23 paź 2018 14:31

Start zbiornika roślinnego 35l, słaby wzrost roślin

Post autor: szymonrc »

Witam,
tydzień temu uruchomiłem akwarium roślinne 35l:

Podłoże: Aqua Art - Aqua Substrate PRO

Woda: odstana kranówka, uzdatniona Aqua Safe, po tygodniu parametry:
NO3 - 20mg/l
NO2 - 0mg/l
GH - 4d
KH - 6d
pH - 6,5
Temp. 26*C

Filtr kaskadowy ok 300l/h, mimo falowania tafli i skimera lekki film białkowy na powierzchni da się zauważyć.

Nawożenie CO2 z bimbrowni, niezbyt obfite (1 bąbel /2s) oraz Mikro i Makro w dniu sadzenia roślin po 3ml (wg. zaleceń).

Oświetlenie LED w teorii 18W/m, a listwy jest 1,6m, ale zasilone niższym napięciem, żeby diody się nie przegrzewały - z obliczeń wychodzi mi że całość świeci mocą około 20W na te 35l brutto pojemności. Temperatura barw 4000K. Świecę 10h dziennie.

Rośliny:
Micranthemum MONTE CARLO
Alternanthera Reineckii sp. MINI
Ammania sp. BONSAI rotala
Mech SPIKY moss
Hemianthus Micranthemoides
Eleocharis sp. MINI PONIKŁO
Anubias 'Petite' (Bonsai)
Lobelia sp. MINI

Ryb na razie brak (póki rośliny się nie ukorzenią).

Z moich obserwacji wynika, że rośliny raczej stoją w miejscu, może trawnik nieznacznie ruszył, Alternanthera Reineckii straciła kolor, Anubias ma delkiatne czarne kropki i krawędź jednego z liści, ale generalnie rośliny bąbelkują tlenem. Poniżej załączam zdjęcia z 1 dnia i po tygodniu (+ zbliżenia na rośliny):

https://photos.app.goo.gl/y2c8DuRX9VzPjUuT7

Liczę na porady, co zmienić zanim będzie gorzej. Generalnie przy takim starcie rośliny powinny trochę bardziej "wybujać" przez tydzień moim zdaniem. Trochę mi tu pachnie niedobranym oświetleniem, ale mogę się mylić.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

A co chciałeś po tygodniu robić przyinkę poczekaj z miesiąc wtedy moze coś będzie lepiej
szymonrc
Posty: 4
Rejestracja: 23 paź 2018 14:31

Post autor: szymonrc »

Nie chciałem robić przycinki, ale jak spojrzysz na zdjęcia, to widać, że rośliny nie rosną, a nawet niektóre marnieją. Za miesiąc może być już po temacie, więc wolę reagować z wyprzedzeniem.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Nic złego sie nie dzieje. Ziele bedzie marnieć bo musi sie dostosować do nowych twoich warunkow akwariowych. Nie oczekuj od anubiasów, że wystrzelą pod sufit. Patrząc na zdjęcia można powiedzieć, jest okej, proszę czekać. Anubiasy potrzebują suplementacji słupa wody, bo z tego substratu nie skorzystają.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Aklimatyzacja roślin może trwać nawet miesiąc.

Na ryby to akwarium jest za małe.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
szymonrc
Posty: 4
Rejestracja: 23 paź 2018 14:31

Post autor: szymonrc »

Za namową kolegów z sąsiedniego forum dołożyłem świetlówki do panelu pokrywy:
https://photos.app.goo.gl/qCZnaUp2Bbc9EXEcA

Wybrałem takie właśnie rozwiązanie, bo w razie potrzeby mogę go łatwo zdemontować pozostawiając same LEDy, a w chwili obecnej steruję go oddzielnym programem czasowym; LEDy wspomniane 10h, świetlówki 6h na początek.
I już widzę efekty po pierwszych dniach stosowania. Rośliny wyraźniej bąbelkują, Anubias wypuścił nowy liść, Alternanthera Reineckii odzyskuje kolory, podobnie Ammania sp. BONSAI, trawnik się zagęszcza. Muszę tylko uważać, żeby nie przedobrzyć.

Zdjęcie akwarium z dzisiaj:
https://photos.app.goo.gl/CvEV7Gwn8jG1uzbA8
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Tylko sobie czegoś teraz nalej do wody, bo mocniejsze światło napędzi konsumpcje roślin :)
ODPOWIEDZ