Co to za sumik???

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
olsztyn2002
Posty: 6
Rejestracja: 22 mar 2006 12:03

Co to za sumik???

Post autor: olsztyn2002 »

Dostałem w prezencie slicznego sumika. ok 6-7 cm. Ślicznie ubarwiony, zółte pręgi wzdłóż ciała, długie ostre kolce boczne i kolec grzbietowy. Wzdłuż całego grzbietu posiada kolcowate wyrostki (prwie jak u krokodyla- tak to przynajmniej wygląda)w kolorze żółtym. Pokryty jest wyraźną twardą łuską. Kiedy wyjmie się go z wody wydaje strasznie głośne dźwieki pocierając bocznymi kolcami o ciało.
Niech mi ktoś powie co to za gatunek, gdzie o nim można poczytać, jak go hodować..
I jeszcze jedno, poszukuję informacji na temat trzciniaka....
Awatar użytkownika
august
Pomocnik
Posty: 529
Rejestracja: 30 paź 2005 10:35
Lokalizacja: Andrychów

Post autor: august »

jak dasz rady to wsadź fotke, a co do trzciniaka to na forum już było o tej rybie. Użuj funkcji SZUKAJ
Obrazek

Paletki od 28.01.2007r początki
Obrazek
olsztyn2002
Posty: 6
Rejestracja: 22 mar 2006 12:03

Niestety nie mam fotki...

Post autor: olsztyn2002 »

Niestety nie mam fotki... A spotkałeś się wogóle z czymś takim?
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Bez fotki niestety to troche wróżenie, bo nawet nie wiadomo czy to sumik, tak piszesz ale skoro nie wiesz dokladnie co to za rybka, wiec moze niekoniecznie sumik.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
olsztyn2002
Posty: 6
Rejestracja: 22 mar 2006 12:03

Post autor: olsztyn2002 »

Napewno rybka denna, bardzo skryta, cały czas za filtrem siedzi... (przynajmniej w ciągu dnia).
Taką najważniejszą cechą rozpoznawczą (moim zdaniem) są wydawane przez niego strasznie głośne dźwięki (trzeszczenie) po wyjęciu z akwarium... Przy chwili nieuwagi może swoim kolcem ,,przytulić,, palec boleśnie do swojego ciała... Nawet do krwi (wiem to z autopsji..;-))
Awatar użytkownika
Maciej0478
Posty: 29
Rejestracja: 14 lut 2006 8:45
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Maciej0478 »

Czy ten sumik nie wygląda czasem tak??
olsztyn2002
Posty: 6
Rejestracja: 22 mar 2006 12:03

Post autor: olsztyn2002 »

Właśnie, właśnie.... To ten sam!!!!
Czy masz jakieś konkretne informacje na jego temat?
Dzięki!!!
Awatar użytkownika
Niki
Pomocnik
Posty: 196
Rejestracja: 10 lut 2006 15:36
Lokalizacja: Wola

Post autor: Niki »

Wpisz w google: Platydoras costatus, a informacje same się znajdą, podam Ci tylko przykładowe linki:
http://www.aip.pl/~akwafoto/baza.php?vi ... &gat=00357
http://www.akwarium.mud.pl/platydor.html
Akwarium 112l
Kaskada Aquael FZN-2
grzałka z termostatem Aquael 100W
Oświetlenie: Aqua glo 20W, Sun glo 20W
Obsada:
2 skalary
1 gurami marmurkowy
4 żałobniczki
4 kiryski
2 cierniooczki
1 kosiarka
2 zbrojniki niebieskie
1 żabka
olsztyn2002
Posty: 6
Rejestracja: 22 mar 2006 12:03

Post autor: olsztyn2002 »

Na pomysł z Google już wpadłem ;-), ale jest tam nie wiele informacji...
Chodzi mi raczej o Wasze opinie dotyczące jego hodowli.
Ale i tak dziękuję za linki...
Pozdrawiam...
Awatar użytkownika
MarcinX
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 4562
Rejestracja: 28 lis 2005 22:23
Lokalizacja: Homburg / Grudziadz

Post autor: MarcinX »

Hey!

Jest to drapiezna ryba zerujaca glownie w nocy. W dzien jest prawie nie widoczna. Jezeli posiadasz dobrze zarosniete z paroma korzeniami Akwa to bedzie sie ta rybka napewno tam dobrze czula. Jednak Ty bedziesz ja tylko po zgaszeniu swiatla i tylko podczas posilku przez pare sekund widywal.
Rybki wielkosci Neonka beda przez noc powoli znikaly. A szczegolnie te gatunki ktore noce spedzaja przy dnie. Dlamnie osobiscie jest to poprostu korzen lezacy pod innym korzeniem :wink:
Co do piekna tej rybki mozna by sie spierac... jest zapewne interesujaca jednak Adult nie jest juz tak pieknie ubarwiona. (Robi sie prawie cala brudno-brunatna a kontrasty farbowe prawie zanikaja!
Potrzebuje dosc mocnej karmy typu rurecznik, ochotka. Adult kawalki mieska rybiego i tabletki dla Glonojadow. (Platkow czy innej karny suchej raczej jesc nie bedzie)
Sa bardzo (Jak wszystkie Sumowate) dlugowieczne jednak najczesciej gina przedwczesnie z glodu poniewaz w dzien zadko kiedy bedzie rybka pobierala pokarm.
Mysle ze moglem troche pomoc!
Pozdrawiam!

A co do E. calabaricus to ta rybka byla juz w chyba 2 tematach tu na forum opisana!
olsztyn2002
Posty: 6
Rejestracja: 22 mar 2006 12:03

Post autor: olsztyn2002 »

Serdeczne dzięki... Takich informacji właśnie potrzebowałem...
A z tym korzeniem wśród korzeni masz całkowitą rację... Czasami nawet sprawdzam czy jeszcze nie padł, bo potrafi cały dzień spędzić nieruchom wśród kamieni itraw... Rybki mam jeszcze wszystkie, nawet neonki.. ;-)
Pozdrawiam...
ODPOWIEDZ