Porysowane akwarium

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Piotrek50501
Posty: 18
Rejestracja: 26 paź 2018 13:20
Lokalizacja: Olsztyn

Porysowane akwarium

Post autor: Piotrek50501 »

Witam,

Posiadam akwarium które posiada sporo rys (które są wyczuwalne paznokciem). Co sądzicie o używaniu tego zbiornika?? Głównie porysowana jest przednia szyba (ta wypukła) i jedna boczna. Jaki to ma wpływ na bezpieczeństwo?? Drugie pytanie. Ono całe stoi na takiej jakby ramie. Czy powinienem podłożyć coś dodatkowo? Dostałem je od kolegi ale nic nie mówił, że musi być coś pod dolna szybą
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jakie akwarium? Jaki litraż? Jakie wymiary szkła? Jaka grubość szkła?
Jaki rodzaj szkła?

Jakie to są rysy: poprzeczne, podłużne, płytkie, głębokie? Od środka? Od zewnątrz?

Podaj nam więcej danych, bo z Twojego opisu niewiele wynika.

Może wstaw na jakiś serwer zewnętrzny zdjęcie tych ryb na szkle i wstaw link do zdjęć w swoim poście?

Na jakiej ramie akwarium stoi? Pokaż zdjęcia.

Dane!!
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Piotrek50501
Posty: 18
Rejestracja: 26 paź 2018 13:20
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Piotrek50501 »

Na pokrywie pisze Brillux, 112l, akwarium z przednia szyba wypukłą, z tego co wiem to 6mm.
Nie wiem jaki to rodzaj szkła. Rysy są i poprzeczne i wzdłużne, choć jest przewaga poprzecznych. Nie są mega głębokie lecz wyczuwalne paznokciem. Próbowałem je wypolerować wkrętarką i pastą ale się nie udało.
Wszystkie rysy są od środka.

Link do zdjęć:
https://zapodaj.net/b4c5c5ee01d55.jpg.html
https://zapodaj.net/80901815435a6.jpg.html

Dostępu do rys nie mam. Jestem poza domem. Dysponuje tylko tymi zdjeciami powyzej.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Wcześniej trzymano tam pewnie jakiego jaszczura...na pewno nie oparłbym się pokusie i zalałbym zbiornik, żeby zobaczyć jak to wygląda, czy rysy po zalaniu szpecą, czy nie będzie ich za bardzo widać...wtedy dopiero bym myślał coś więcej, czy na dłużej użytkować zbiornik, chociaż zakładając akwarium szkło do największych wydatków nie należało w sumie...
Piotrek50501
Posty: 18
Rejestracja: 26 paź 2018 13:20
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Piotrek50501 »

Czyli co warto uzywac czy sobie odpuscic? Co sadzicie o tej ramie? Ewentualnie da sie ja jakos zamontowac do innego zbiornika? Zalewalem go woda ok 50% i nic sie nie dzialo. Odwrocilem je tak ze tylna sciana jest wypukla. W ten sposob przednia sciana- prosta jest bez rys
Piotrek50501
Posty: 18
Rejestracja: 26 paź 2018 13:20
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Piotrek50501 »

Znalazlem taki zbiornik:
https://allegro.pl/akwarium-112l-profil ... 65644.html

Mozecie cos o nim napisac? Co sadzicie. Jeszcze kwestia podstawy pod zbiornik. Czy lepiej uzywac to co tam jest w zestawie (tej maty) czy lepiej podstawke kupic pod zbiornik? Moze warto z ta co jest przy starym pokombinowac?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Szkło jak szkło, ale uważam, że drogo...z dostawą 200zł?!

Mata jest ok, ale równie dobrze może być styropian czy pianka taka pod panele...
Piotrek50501
Posty: 18
Rejestracja: 26 paź 2018 13:20
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Piotrek50501 »

Nic tanszego nie znalazlem. Chetnie zaplace mniej ☺ Mozesz cos polecic?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

nie znam sprzedawcy, ale ma ten znaczek "S" :wink: i 155zł. z wysyłką, szkło4 lata gwarancji, a nie standardowe 2...rodzaj szkła chyba ten sam co w Twojej aukcji:
https://allegro.pl/akwarium-proste-80x3 ... 20558.html
Piotrek50501
Posty: 18
Rejestracja: 26 paź 2018 13:20
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Piotrek50501 »

Jeszcze jakbyś mi polecił pokrywę do Niego to będzie super
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nad pokrywą się zastanów, bo akwarium nie musi jej mieć w ogóle. Jak masz dzieci co mogą tam coś wrzucić to pokrywa jak najbardziej, ale jak nie ma takiego niebezpieczeństwa to akwarium może być odkryte i za oświetlenie robić jakaś belka...wtedy można i przykryć zbiornik szybami nakrywowymi- rozwiązań parę jest. Pooglądaj sobie różne zdjęcia akwariów odkrytych i z pokrywami...pokrywy też są z różnych materiałów i różnie robione, no i wiadomo, że za fajne rozwiązania się płaci.
Minusem najzwyklejszej pokrywy jest to, że jak chcesz grzebać w środku akwarium to musisz ją zdjąć i oświetlenie też automatycznie ściągasz, w efekcie jest to mniej wygodne niż beleczka, która zapewnia widoczność podczas prac...ale oczywiście nie namawiam do niczego, sam mam najzwyklejszą pokrywę.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Ogromnym plusem otwartego akwarium jest to, że mamy też nawilżacz powietrza gratis ;)
U mnie w mieszkaniu odwieczny problem. Od późnej jesieni do wczesnej wiosny gdy ogrzewam mieszkanie to zawsze miałem wilgotność 20-30% a ten rok jak mam akwarium to jeszcze nie spadło poniżej 45% Przeważnie trzyma się na poziomie 50%
Wody dolewam jakieś 2-3l na dobę.
Piotrek50501
Posty: 18
Rejestracja: 26 paź 2018 13:20
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Piotrek50501 »

Właśnie chodzi o to, że mam synów 1 i 3 latka. Także pokrywa potrzebna, mam w tym akwa ze zdjecia tylko mam wrazenie ze jest przymocowana.

https://allegro.pl/akwaplast-akwarium-8 ... 81976.html
Co sądzicie o tym? Spotkaliście się z tą firmą?

Bo myślałem jednak nad tym:
https://allegro.pl/akwarium-112l-profil ... 65644.html

Tylko nie wiem jak jest z jego jakościa. Wolałbym proste szczerze mówiąc ale musiałbym pokrywe dokupić- a tu mam z oświetleniem za free
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Sprawdź czy rzeczywiście tę pokrywę zdejmiesz bez problemu i co to za oświetlenie? Jeśli świetlówka to od razu kupowałbym nową- raz na rok powinno się je i tak wymieniać, bo tracą swoje parametry i słabną. Jakiej mocy światło można zamontować do tej pokrywy, bo otwiera się nietypowo i oświetlenie nie jest na ruchomej klapie, zastanawiam się czy zmieści się tam na tym pozostałym kawałku dość światła...chyba że są jakieś ledy?
Piotrek50501
Posty: 18
Rejestracja: 26 paź 2018 13:20
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Piotrek50501 »

Udało mi się zdjąć tą pokrywę. Była wklejona na klej. Fabrycznie jest oświetlenie 2x24W T5. Oświetlenie nie działa. Wydaje mi się, że świetlówki sa uszkodzone. Statecznik też. Na wyjściu ma około 4.5V. Nie chce pchać się w koszta, do tej pory używałem jedynie zwykłej żarówki do oswietlenia w moich 30l. Czemu wszyscy polecają świetlówki?
ODPOWIEDZ