Pierwsze akwarium - Prosze o pomoc

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ph4
Posty: 14
Rejestracja: 29 paź 2018 20:28
Lokalizacja: Sandomierz

Pierwsze akwarium - Prosze o pomoc

Post autor: ph4 »

Cześć koledzy,

z racji tego że dopiero zaczynam przygodę, poczytałem, skompletowałem i zamówiłem sobie taki sprzęt (w środę ma przyjść):

1. Czy zestaw jaki złożyłem i zamówiłem wystarczy mi do prowadzenia akwarium ? Poniżej co kupiłem

Kod: Zaznacz cały

L.p.	Nazwa	Ilość
1.	Tetra AquaSafe biopolimery 500ml 	1
2.	AQUAEL GLOSSY 80x35x54 BIAŁY zestaw z szafką LED 	1
3.	AQUAEL ULTRA HEATER Grzałka akwariowa 150W 	1
4.	Aqua Art Shrimp Sand podłoże brązowe krewetki 4kg 	2
5.	EBI Żwir jasny 1-3mm 10kg 	3
6.	Eleocharis Parvula Sitowie roślina w kubeczku 6cm 	1
7.	Tetra FN Net FN L siatka do odławiania ryb 	1
8.	Przyssawka silikonowa 10mm 10szt 	1
9.	EBI Kotnik pływający 2w1 22x10,5x10,5cm 	1
10.	JBL AUTOFOOD BLACK karmnik automatyczny 	1
11.	Folia samoprzylepna ciemna niebieska wys. 50cm TŁO 	9
12.	Zestaw 135 roślin z 19 gatunków + mech + termometr 	1
13.	CHIHIROS Garden Mat 90x45cm mata pod akwarium 	1
14.	JBL Ferropol nawóz dla roślin uzupełnienie 625ml 	1
15.	Korzeń Red Moor Wood ozdoba 1kg. 	1
16.	JBL PROSILENT a200 zestaw napowietrzający 50-300l 	1
17.	Diversa NutriPlant podłoże podkładowe 5l 	1
18.	AQUA-PLANTER PASSION zestaw CO2 butla 2,1l CAMOZZI 	1
19.	AQUAEL UNIMAX 250 Filtr zewnętrzny 150-250l 	1
20.	Skała Scenery do akwarium 1kg 	5
21.	Microbe-lift Special Blend bakterie 251ml 	1
22.	HIKARI Algae Wafers pokarm dla glonojadów 20g 	1
23.	HIKARI Micro Wafers dla ryb tropikalnych 45g 100ml 	1
Ile jakich rybek moge dac ? Planuje takie rybki:
Kirysek Panda
Krewetka Red Cherry
Neon Czerwony
Neon Innesa
Otocinclus affinis otosek
Pielęgniczka Ramireza

Pomożecie przy obsadzie i uruchomieniu ? (temperatura, woda, rybki, rosliny)
dużo czytałem ale wole zapytać doświadczone osoby.
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Sporo nie potrzebnych rzeczy:
1. Tetra AquaSafe biopolimery 500ml 1 - po co?
9. EBI Kotnik pływający 2w1 22x10,5x10,5cm 1 - po co?
10. JBL AUTOFOOD BLACK karmnik automatyczny 1 - czy na pewno potrzebujesz?
12. Zestaw 135 roślin z 19 gatunków + mech + termometr 1 - dużo i nie wiadomo co to za rośliny...
16. JBL PROSILENT a200 zestaw napowietrzający 50-300l 1 - raczej nie potrzebny
14. JBL Ferropol nawóz dla roślin uzupełnienie 625ml 1 - raczej nie potrzebne, jesli planujesz podłoże podkładowe. Z nawozami możesz się wstrzymać.

Dla czego dwa gatunki neonów? Innesa i czerwone mają różne wymagania co do temperatury.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj, już kupiłeś wszystko- nie ma co się rozpisywać, ale rzeczywiście niektóre rzeczy być może niezbyt konieczne.
Obsada nie do końca przemyślana:
- neon czerwony i ramirezy ciepłolubne
- pandziątka, inneski, otoski zdecydowanie powinny mieć temperaturę stałą w jakiej żyją niższą od ramirezy, nawet krewetkom lepiej w wodzie do 25°C około, a to już skrajna granica
- bardzo prawdopodobne, że pielęgniczki wezmą się za krewetki i skorupiaki będą się ciągle chować...

Jeśli chodzi o wystartowanie to na stronie głównej forum, na samym dole jest odnośnik "podręcznik akwarysty"- koniecznie poczytaj tematy i dowiedz się w głównej mierze o cyklu azotowym/dojrzewaniu. Nie kupiłeś chyba testów kropelkowych :mrgreen:
ph4
Posty: 14
Rejestracja: 29 paź 2018 20:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: ph4 »

Bardzo dziękuje za szybką odpowiedź. Niestety już do Mnie wyszło paletą, nie mogę cofnąć tych zmian z przyczyn fizycznych, zapomniałem dodać ze do zestawu dokupiłem jeszcze:
Tetra GC50 odmulacz do zbiorników 50-400l 1,8m
Piasek Biały Kwarcowy Frakcja 0,1
FLIPPER NANO czyścik magnetyczny do szyb 6mm

Co do rybek, co proponujecie, nie wiem nawet jak rozłożyć te rybki:
4 x panda,
16x inneski,
4x otoski,
15x RC

co mogę do tego jeszcze dodać, tak by uzupełnić paletę kolorów i ożywić akwarium, może coś zaproponujecie?

Jak tylko przyjdzie Mój zestaw, od razu po złożeniu zrobię zdjęcia i umieszczę na forum :-)
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Założysz akwarium, zalejesz i będziesz miał jakiś miesiąc aby pomyśleć nad obsadą-akwarium musi dojrzeć.
Chcesz dobrać obsadę pod wodę którą masz czy chcesz poprawiać wodę dla obsady którą byś chciał? Tak czy siak, musisz znać parametry wody kranowej.
ph4
Posty: 14
Rejestracja: 29 paź 2018 20:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: ph4 »

Zapomniałem o tych testach, zaraz domówię. Woda jest bardzo zakamieniona, ale za to z lokalnego ujęcia miejskiego.

Jeśli będzie trzeba dowiozę z obszarów pozamiejskich, tam mają mniejszy kamień, 100 litrów jeszcze nikogo nie dobiło:)
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Lepiej pytaj o wodę RO w sklepie zoologicznym, lub zainwestuj w demineralizowaną - dostępna na stacjach benzynowych lub marketach.

Taką wodę możesz wlać do akwarium i zmineralizować mineralizatorem albo mieszać z kranówą i dobrać tak proporcje aby uzyskać zadowalające parametry.

Edit: Scenery stone - mogą Ci podnosić twardość wody z tego co wyczytałem.
ph4
Posty: 14
Rejestracja: 29 paź 2018 20:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: ph4 »

Widzę ze dużo rzeczy zrobiłem za szybko i pochopnie. Co do kamieni chciałem inne lecz nie mieli.

Zawsze mogę odłożyć coś co nie będzie dobre lub nie będzie pasować, trudno.

Jak przyjdzie akwarium do domu to się pobawię, prawdopodobnie po świętach dopiero od soboty.

Generalnie wodę będę chciał jak najmniej zakamienioną.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Te kamienie to nic strasznego :D Zobacz jak dużo aranżacji jest opartych na takich kamieniach, same kamienie też są bardzo ładne no tylko podnoszą twardość, o ile to nie pamiętam jednak z tego co mi się kręci po głowie to nie było z tym tragedii.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

ph4 pisze:Generalnie wodę będę chciał jak najmniej zakamienioną.
Najtaniej można kupić bańki 5l z wodą demineralizowaną w Auchan i/lub Simply (tylko nie wiem, czy jeszcze istnieje). Od 2,59 do 2,89 za 5 litrów, no i trzeba mieszać z wodą kranową w odpowiednich proporcjach.
Poszukaj na Forum, jak się liczy proporcje mieszanych wód.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ph4
Posty: 14
Rejestracja: 29 paź 2018 20:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: ph4 »

Czyli taka może być Mrówka Woda demineralizowana 5L ? //Najbliżej mam Mrówkę.

zaraz poszukam jakie proporcje wlewać.

PS. czy w takim wypadku mogę zastosować preparaty które kupiłem:
Tetra AquaSafe biopolimery
Microbe-lift Special Blend bakterie
?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Tak, taka może być.
Wodę miesza się biorąc pod uwagę mierzone GH (suma twardości wszystkich części wód, przez ich ilość). Czyli jak masz wodę w kranie o GH=20, to jak zmieszasz w proporcjach pół na pół, uzyskasz wodę o twardości GH ok. 10 stopni. Potem mierzysz KH i zakwaszasz jeśli chcesz.
Inne twardości uzyskujesz zmieniając proporcje mieszanych wód. Np. dwie części wody demineralizowanej (powinna mieć GH=0) oraz jedna część wody kranowej o GH=20. Wyjdzie z tego woda o twardości GH ok. 6-7 stopni (bo 0GH + 0GH + 20GH = 20GH, dzielimy przez 3, bo mieszaliśmy 3 części wody). KH i pH to inna sprawa, najpierw obniża się KH, potem zakwasza (łatwiej jest zakwasić wodę o mniejszym KH).

Co do stosowania tych preparatów, to nie wypowiem się, bo ich nie stosowałem. Jeśli chcesz, aby akwarium dojrzało naturalnie, to dodaj kilka kropel wody amoniakalnej. Akwarium potrzebuje amoniaku, nie bakterii, one się z czasem namnożą i po około miesiącu, kiedy NO2 spadnie do zera, można powoli rozglądać się za obsadą.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
majkel
Posty: 295
Rejestracja: 17 maja 2015 11:48
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: majkel »

Na dłuższą metę, lepiej zainwestować w filtr RO, zwróci się w kilka miesięcy. Nawet jak koszty demineralki ze sklepu nie są problemem, to wożenie/noszenie tego ze sklepu jest bardzo upierdliwe i problematyczne.
ph4
Posty: 14
Rejestracja: 29 paź 2018 20:28
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: ph4 »

Mhymm, myślałem ze kupiłem już wszystko. Czyli chodzi Wam o coś takiego AQUA-ART filtr odwróconej osmozy 380?

Nie będzie za dużo tych urządzeń? filtr, napowietrzacz, CO2, ro, wkrótce będzie więcej okablowania niż wody :P

Czy może ktoś się jeszcze na ten temat wypowiedzieć/doradzić. Kupować ten RO ?

To nie jest żaden problem by kupić, tylko pytam czy jest to konieczne, czy korzyści są współmierne i jak to się montuje?

Edit:
mhymm, chyba daje sie go za filtrem pompującym wodę, tak ?
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Zacznij od zakupu testów kropelkowych: pH, GH, KH aby wiedzieć jaką masz wodę kranie.
ODPOWIEDZ