Nawozy w

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
pawel25
Posty: 6
Rejestracja: 05 sie 2018 19:17

Nawozy w

Post autor: pawel25 »

Witam Mam pytanie odnosnie nawozow
Jak podawac 2razy na tydzien zalecana dawke czy Dana dawke rozdzielic na caly tydzien
Bo na przyklad na zelazie pisze ze raz w tygodniu na potasie 2 razy w tygodniu itp.
Z gory dzieki za pomoc
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Możesz stosować dawkę zalecaną przez producenta jednak najlepiej obserwować rośliny i wtedy po jakimś czasie dobierzesz sobie odpowiednią dawkę.

Wspomóc możesz się testami do wody (kropelkowe) i badać np jeśli Azot wyniesie Ci 10ppm badasz na drugi dzień i wiesz ile przez jeden dzieć roślinki zeżarły azotu.

Tak samo z innymi pierwiastkami, jednie co to przy podłożu aktywnym poziom fosforu w słupie wody często wynosi 0 dlatego że podłoże wciąga fosfor, gdybyś wtedy zbadał poziom PO4 z podłoża wynik mógłby być znacznie większy.

Wielu akwarystów dobiera dawki nawet nie stosując testów tylko poprzez obserwację zbiornika, do tego trzeba mieć dużo doświadczenia, ja aktualnie wspomagam się tylko testem na azot, staram się go mieć około 10ppm w słupie wody.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

ja np. u siebie do wody na podmianę dodaje 10ml ferropolu i 4ml potasu raz na tydzień.testów dawno nie robiłem i nie wiem jak to się u mnie ma w tej chwili ale u roślin jako takich braków nie widzę.z żelazem,fosforem i azotem zwłaszcza trzeba uważać bo można się niestety nabawić wysypu glonów.
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ODPOWIEDZ