[84l] Bonsai

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

jts82
Posty: 63
Rejestracja: 27 gru 2017 10:48

[84l] Bonsai

Post autor: jts82 »

Hej,
Chciałem się pochwalić akwarium, które sobie wymyśliłem (a którego założenie zleciłem fachowcowi).

Idea była taka, żeby mieć w ziorniku bonsai, plus trawnik, jak najmiej wysokich roślin.

Aranżacja:
Obrazek
Po zalaniu i posadzeniu roślinności:
Obrazek
Po pierwszej podmiance wody i przecięciu elocharisa:
Obrazek
Flora:
Obrazek

Wymiary: 80x30x40 8mm, szkło Opti white, składane na wymiar
Filtr: Hydor 250 - z wkładami jak w zestawie
CO2: butla 2kg - gaz podawany bezpośrednio na wyjście filtra
Oświetlenie: [S]Aquael Leddy Slim Duo 16W / 1550 lm[/S]
Chihiros A601


Flora:
Jak wyżej na zdjęciu.

plus kilka nazw, których nie zapamiętałem (ale pewnie z czasem uzupełnię ten opis)

Fauna - w tej chwili akwarium dojrzewa - wiec nic.
Planowana fauna -
Krewetki:
4 Amano
~8 red cherry
~8 orange

Kilka otosków
2-3 helenki przeciw ślimakom.

Parametry wody w chwili zalania (kranówką)
pH 7.5
KH 6
GH 6


Zalane 30.10.2018

Założenie jest takie, by zbiornik wyglądał jak drzewo na łące/polu - stąd po lewej stronie powstanie trawnik, po prawej mam nadzieję, że korzeń obrośnie mchem. Przy samym korzeniu na kamieniach są też rośliny, które nie powinny się piąć zbyt wysoko.[/img]
Ostatnio zmieniony 11 lis 2018 19:32 przez jts82, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Ciekawe :D

Nie będzie tam za mało światła? Wg. mnie lepiej by było dać 2x 10W (2x 1000 lumenów)
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Ładne.
Obrazek
[126L] Dżungla
jts82
Posty: 63
Rejestracja: 27 gru 2017 10:48

Post autor: jts82 »

chemik4 pisze:Ciekawe :D

Nie będzie tam za mało światła? Wg. mnie lepiej by było dać 2x 10W (2x 1000 lumenów)
Jak będzie mało to zawsze można dołożyć :)
Nawet jakby to miała być jakaś niewielka lampka (mam w zanadrzu dwie Aquael Smart Leddy, każda ma 470 lm, więc w razie czego dołożę po bokach)

zobaczę za kilka tygodni. Na razie wydaje mi się, że w sumie niewiele roślin, więc może starczy. Z drugiej strony rośliny niskie, wiec słup wody do pokonania przez światło tez większy.


W każdym razie będę obserwował.
Agumi
Posty: 34
Rejestracja: 25 paź 2018 0:09
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Agumi »

Bardzo fajnie się zapowiada :D Zastanawiam się tylko dlaczego na trawnik parvula, a nie sp. mini :D Nie byłoby tyle przycinania ^^
jts82
Posty: 63
Rejestracja: 27 gru 2017 10:48

Post autor: jts82 »

Aktualizacja
po prawie dwóch tygodniach mchy pięknie zarosły, a trawnik po przecince ruszył w górę. Na powierzchnię włożyłem pistię (poradzono mi, jako roślinę, która przyspiesza dojrzewanie akwarium - "wciąga" azot)

Wymieniłem też światło na Chihiros A601
Pojawili się również pierwsi mieszkańcy - 5 amano, 3 redy i 3 orange.

Podmianki wody co trzy dni - po 20 litrów.

Obrazek
jts82
Posty: 63
Rejestracja: 27 gru 2017 10:48

Post autor: jts82 »

Kolejna przycinka - rośliny rosną jak szalone. (Trawnik nieco wolniej).

Na anubiasach coraz mniej szanstrasji.

Obrazek

Niepokoją mnie tylko małe, kwadratowe jajeczka - są pojedyncze -a wszystkie ślimaki, które miałem do tej pory składały jajka w śluzie, grupowo. A tu są małe, twarde, wielkości około 1x1 mm.

Co to jest?


Obrazek


Obrazek
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

To są jajka Helenek :D
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Na bank Helenka. Ja też takie jajka miałem, a teraz mam 11 małych helenek :D
tobit
Posty: 30
Rejestracja: 31 gru 2018 16:50

Post autor: tobit »

Dawno nie było updatejsa ;-) Jak się rozwija zbiorniczek?
60 l gupikowo-bojowe, 30 l gupikowy kotnik z neocardinową ekipą czyszczącą
jts82
Posty: 63
Rejestracja: 27 gru 2017 10:48

Post autor: jts82 »

tobit pisze:Dawno nie było updatejsa ;-) Jak się rozwija zbiorniczek?
Nie bylo update bo po pierwsze nie widziałem zainteresowania, a po drugie walczyłem z glonami, które mi nadzwyczaj obrodziły.

Szantarsje ( o których pisałem wyżej) rozrosły się do tego stopnia że zaatakowały nawet trawy.
Przycinka i częstsze podmiany wody nic nie dały - rozrastało się jak szalone. Przy okazji namierzyłem też przyczynę (źródło) przeglądając zdjęcia z pierwszych dni akwarium - przywlokłem je na miniaturze anubiasa.

W każdym razie kupiłem EasyCarbo i lałem po 8ml po zgaszaniu światła. Po tygodniu glony wyraźnie osłabły i nabrały białego koloru. Po dalszych 5 dniach przestałem lać chemię. Wycinka najbardziej zarażonych liści i krewetki dokończyły dzieła.

W międzyczasie do obsady dołączyło kilka krewetek red crystal, kilka żóltych, amano i dwie filtrujące oraz rak CPO. Oraz stadko danio.

Jedna filtrująca padła w czasie kuracji EasyCarbo (ale nie jestem pewniem czy to przez tę kurację).

Najgorsze jest to, że po kuracji easybarbo zaczął mnie atakować inny glon - zielone nitki, zwijające się niczym wata - bardzo szybko rosły - to co zerwałem rano wieczorem znów odrastało. Krewetki nie dawały rady. Zmniejszyłem światło - nie pomogło. Wpuściłem pożyczone (młode) kosiarki (4 sztuki) - nie pomogło.

Zdecydowałem, że zaciemniam zbiornik i przez kilka dni nic nie leje - ani nawozu, ani pokarmu. Zakręciłem też CO2 (pomyślałem, ze to się będzie uwadniać do kwasu węglowego i zmieniać pH bez światła - bo rośliny się wyłączyły)

Po czterech dniach zaciemnienia podniosłem koc - po glonie ani śladu. Skutki uboczne - wyraźnie pożółkły mały Heniek, i mnie wiecej 1/3 liści sterogyny pożółkła albo obumarła.
Dzisiaj posprzątałem bałagan. nie wiem czy heniek się uratuje - jeśli nie to w jego miejsce pójdzie elocharis dodatkowy.


Zbiornik na dziś wygląda tak (Trochę zarósł od ostatniego zdjęcia - po kliknięciu większa wersja):

Obrazek
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 09 mar 2020 21:44 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Taki zbiornik to może dla "oka" jest przyjemny... Ale jak sam widzisz, żadnej równowagi w nim nie ma.
Wg mnie carbo wybilo Ci cześć bakterii i stąd nitki. Nie ma nic, co by pochłanialo szkodliwe związki, więc albo wielkie podmiany, albo glony.. Z długiego urlopu też "nici" :D
jts82
Posty: 63
Rejestracja: 27 gru 2017 10:48

Post autor: jts82 »

bomba91 pisze:Taki zbiornik to może dla "oka" jest przyjemny... D
I tak miało być- tyle i aż tyle :)

Myślę, że teraz będzie ok. Nitki sam sobie wyprodukowałem, szantarsje przywkokłem. Teraz z górki ;)
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Nie wiem co to szartansja
ODPOWIEDZ