Kłopoty na starcie: wysokie KH

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Kłopoty na starcie: wysokie KH

Post autor: gienq »

Cześć wszystkim, wracamy do mojego tematu (poprzedni zamknięty na moją prośbę). Kupiłem już nowe akwarium Aquaela 80cm (125L), grzałkę 100 W, akcesoria do czyszczenia, termometr no i testy, na razie paskowe żeby mieć wgląd na sprawę, ale kupię niedługo kropelkowe, bo wyniki nie były najlepsze.

GH: około 20
KH: około 20
pH: około 7.5

Wyniki pokrywają się z danymi jakości wody wodociągów miejskich. Z najbliższej mojemu mieszkaniu stacji uzdatniania wychodzi woda pH 7.2, twardość ogólna 340 mg/l CaCO3 (340/17,86=19dGH)

To by oznaczało, że za twardość odpowiadają zdecydowanie związki wapnia i magnezu.

Co robić w takiej sytuacji? RO niestety nie zamontuję, więc chyba zostaje woda destylowana/demineralizowana.

Zrobię dokładniejsze pomiary w ciągu tygodnia.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
gienq pisze:no i testy, na razie paskowe żeby mieć wgląd na sprawę, ale kupię niedługo kropelkowe, bo wyniki nie były najlepsze.
Zmierz testami kropelkowymi. W przypadku dalszego wysokiego wyniku pomiaru testami kropelkowymi, należy wodę wodociągową trochę rozcieńczyć z RO/demi (obniżyć tym samym GH), a następnie trochę zakwasić aquacidem.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

RO nie dam rady zainstalować, więc pozostaje woda demineralizowana. Trochę drożej, ale cóż, nikt nie mówił że będzie łatwo, tanio i przyjemnie.

Tylko pytanie, jak rozplanować mieszanie wody przed wpuszczeniem obsady i podczas podmiany wody?

Robić eksperymentalnie mieszanie wody w różnych stosunkach, np. 3:2, 3:1 (demi:kran) i jeśli okaże się, że przy stosunku 3:1 woda jest w porządku, to finalnie wlać 90 litrów wody demineralizowanej, 30 l kraniczanki?

Potem przy podmianie 24 litrów wody:
- 18 litrów demi (dobre 4 baniaki co tydzień, uuuuu :shock: )
- 6 litrów kraniczanki
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nikt nie mówił, że będzie łatwo, tanio i przyjemnie....a tak powinno być- w końcu to hobby. Dokładnie tak się miesza wodę jak napisałeś i robi podmianki... zawsze możesz do wody dopasować ryby, a nie na odwrót.
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

Tylko pytanie, czy może być tak, że ja ustalę warunki "książkowe", a rybki przyzwyczajone do bezwzględnie lanej z kranu wody, zaprotestują przeciwko takim warunkom. Z drugiej strony, chcę jednak mimo to zmiękczyć wodę, powiedzmy do 10-12 GH.

No i jeszcze pytanie czy mogę eksperymentować na mniejszych proporcjach, np. 3 litry wody demineralizowanej, litr kraniczanki. Jaki musi upłynąć czas między wymieszaniem wody a testem?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Możesz i kieliszkami robić proporcje, woda od razu po wymieszaniu jest gotowa do użycia czy do testu na twardość, żadne czasowe reakcje nie zachodzą, które miałyby wpływ na wynik.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Wg mnie spokojnie mozesz zrobic ze dwie/trzy podmianki z 50:50 I zobaczysz jak ci wyjdzie wynik po przemieszaniu. Ja take lece z woda z odwilgacacza :)

Nie masz tam czegos w baniaku co ci moze podwyzszac twardosc?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

gienq pisze:Tylko pytanie, czy może być tak, że ja ustalę warunki "książkowe", a rybki przyzwyczajone do bezwzględnie lanej z kranu wody, zaprotestują przeciwko takim warunkom.
Nie musisz stosować książkowych warunków, ponieważ aby je zastosować, musiałbyś mieć np. ryby z odłowu. Większość ryb w Polsce to ryby z hodowli a jak sięgniesz po atlasy ryb, to tam też nie ma identycznych parametrów. Ogólnie chodzi o to, aby dla ryb o preferencjach wód kwaśnych i miękkich nie lać "betonu". I odwrotnie - dla ryb o preferencjach wód twardych i zasadowych nie lać kwasu.
Dwa testy kropelkowe (na pH i KH/GH) wystarczą. Najpierw zmierz wtedy wodę i sam zobaczysz, czy wyniki są zbliżone do wyników testów paskowych.
Jeśli masz taką możliwość, to daj próbkę wody do zbadania w sklepie akwarystycznym.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

grzesi3k pisze:Wg mnie spokojnie mozesz zrobic ze dwie/trzy podmianki z 50:50 I zobaczysz jak ci wyjdzie wynik po przemieszaniu. Ja take lece z woda z odwilgacacza :)

Nie masz tam czegos w baniaku co ci moze podwyzszac twardosc?
Nie mam, ponieważ akwarium jest wypełnione powietrzem :D. Nie działa, kompletuję potrzebne urządzenia i akcesoria. Nie mam jeszcze filtra i podłoża, ani żadnej rośliny. Na razie badam wodę, bo testy kropelkowe kupiłem godzinę temu. W tym tygodniu poznam dokładnie twardość wody, ale nie wydaje mi się żeby wynik testów kropelkowych znacznie się różnił od paskowych. Spodziewam się bardziej potwierdzenia wyniku.

Uruchomić akwarium mógłbym nawet jutro, bo mam blisko do sklepu marki Aquaela (AquaelZoo), ale wolę poznać warunki chemiczne wody i nie chciałbym skrzywdzić ryb. Cierpliwy jestem.
gienq
Posty: 100
Rejestracja: 04 paź 2018 13:15

Post autor: gienq »

Testy kropelkowe:
- KH: 16 *n
- GH: 24 *n

:(
trzeba zbić o przynajmniej połowę
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

No to wlej pół kranówy i pół RO, ewentualnie możesz użyć samej RO i dodać mineralizatora AA - zgodnie z zaleceniem podnosi GH o 4 a KH o 2 więc tragedii nie ma.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Przy zakładaniu akwarium, możesz też użyć podłoża aktywnego którym zbijesz parametry.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Rozumiem używać podłoża aktywnego specjalnie dla roślin, aby nie nawozić więcej, ale nie rozumiem stosować go dla uzyskania odpowiedniej twardości i pH....jak nie zrobisz tego wodą RO i zakwaszaczem to i tak piniendzery wywalone niepotrzebnie, bo szybko skończą się właściwości tegoż podłoża i w ogóle jakoś nie wierzę w to cudowne działanie, że obniży GH o 12 :lol: ....
A skoro już jednak zamiar będzie mieszać z RO [i posiadać filtr] to po co "cudowne" podłoże, skoro samą odpowiednią proporcją z kranówką można mieć wodę dosłownie jaką się chce?...
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

MarJan pisze:Rozumiem używać podłoża aktywnego specjalnie dla roślin, aby nie nawozić więcej, ale nie rozumiem stosować go dla uzyskania odpowiedniej twardości i pH....jak nie zrobisz tego wodą RO i zakwaszaczem to i tak piniendzery wywalone niepotrzebnie, bo szybko skończą się właściwości tegoż podłoża i w ogóle jakoś nie wierzę w to cudowne działanie, że obniży GH o 12 :lol: ....
A skoro już jednak zamiar będzie mieszać z RO [i posiadać filtr] to po co "cudowne" podłoże, skoro samą odpowiednią proporcją z kranówką można mieć wodę dosłownie jaką się chce?...
Jedną z podstawowych zalet stosowania podłoża aktywnego jest regulowanie parametrów wody oniżając wartości pH, KH, GH. Dla przykładu mojego świeżego zbiornika z kranówki która ma pH 7,5 , KH 12 i GH 16 na drugi dzien po zalaniu parametry wyglądały tak. pH 6,3 KH 3, GH 5. Czyli działa. Jest to jeden z głównych powodów dla których akwaryści, a tym bardziej ludzie którzy hodują krewetki używają substratów.
Substrat to nie tylko podłoże dla roślinek.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Wszystko się zgadza, ale jeżeli woda którą lejesz ma wysokie pH, GH i KH to podłoże aktywne ma krótszą żywotność.
Ludzie dla krewetek dają aktywne podloze, ale leją tylko wodę RO+mineralizatory, wody kranowej tam brak.
ODPOWIEDZ