Zakładam 112l

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

TOMASZ W
Posty: 32
Rejestracja: 05 lis 2018 21:03

Zakładam 112l

Post autor: TOMASZ W »

Witam,
nareszcie nadeszła chwila kiedy zebrałem w sobie odwagę i postanowiłem pobawić się w akwarystykę o czym zawsze marzyłem.

Jestem na etapie czytania róznych informacji i skompletowałem sobie już:
- akwarium 112l
- pokrywa Diversa z ośwetleniem 2 x 18 W - 6500k
- filtr Aquael Unimax 150
- grzałka Aquael Ultra heater 150

Jako podłoże chciałbym zastosować czarne bazaltowe 7-8 mm a pod spód nawóz Tetra Complete Substrate. Czytałem że im drobniejszy podłoże tym lepsze ale mi podoba się właśnie grubsze. Zobaczymy co z tego finalnie wyjdzie..

Dodatkowo w akwarium planuje umieścic korzeń red moore oraz kilka smoczych skałek.

Co do obsady, w zależności od pomiarów wody kranowej na chwilę obecną upatrzyłem sobie brzanki:
- brzanka sumatrzańska - 6
- brzanka mszysta - 6
Czy razem z brzankami moge myśleć o bocji pręgowanej albo grubowargu dwubarwnym? Różne są też opinie na temat neonków z brzankami; u jednych dokuczają a u innych nie..

Co do roślin to mam kilka pomysłów ale żadnej konkretnej koncepcji więc o tym później.

Będę ogromnie wdzięczny za komentarze i każdą pomoc.
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Nie możesz :D Z powodu podłoża ,ty chcesz mieć grubsze co wyklucza ryby denne .
TOMASZ W
Posty: 32
Rejestracja: 05 lis 2018 21:03

Post autor: TOMASZ W »

czyli max 3mm czy drobniej?
a co potencjalnie z tymi brzankami ma szansę jeszcze przetrwać?
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Znajdź drobne podłoże w okolicach 1 mm z tym lepiej aby to nie był kruszony bazalt ,zapytaj np Raori czy mark farina jakie kupowali.Do brzanek najlepsze są brzanki :D Zrób sobie brzankarium daj jeden gatunek w 3 odmianach czyli sumatrzańska,mszysta i albinos.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Dla ryb dennych bazalt według mnie nie nadaje się w ogóle. Bazalt ma chyba "wyglądać" i tyle- jest skruszoną skałą o ostrych krawędziach przez co może być nawet niebezpieczny. Istnieją inne czarne podłoża i przy tym nieostre. Jeśli chodzi o gradację to według mnie dla ryb najlepiej jak ma poniżej 1mm.
Mając dużą gradację będziesz miał szczeliny między poszczególnymi "kamyczkami", w które będą wpadać resztki jedzenia i rybie kupy łącznie z materią roślinną- fajnie, nie trzeba sprzątać, bo wygląda czysto...ale co się odwlecze to nie uciecze- to wszystko zacznie się psuć i truć wodę ze zwierzętami, chyba że pokarm będzie zjadany zanim opadnie na dno, a ryb będzie tyle, że nie zakupczą podłoża, znaczy że rośliny zdążą to wykorzystać, ale znowu rośliny nie zabardzo lubią rosnąć w dużej gradacji.
TOMASZ W
Posty: 32
Rejestracja: 05 lis 2018 21:03

Post autor: TOMASZ W »

Dziękuję.
ok, czyli podłoże jak najdrobniejsze.
A co z tym nawozem pod podłoże? ponieważ juz go mam to chciałbym zrobić z niego warstwę 2cm a na to podłoże docelowe 3-5 cm z delikatnym spadkiem w kierunku przodu.

jeżeli chodzi o filtr to czy deszczownica będzie również korzystniejszym rozwiązaniem?
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Z deszczownicą czy nie to bez różnicy.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Substart pod podłoże to bardzo dobry pomysł, grubości warstw odpowiednie.
Tylko ten spadek...to się nie uda, jakiekolwiek ryby denne/kopiące z czasem przeryją cały teren i wyrównają, przechodziłem to :D
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Podjedź do Obi czy Castoramy po piasek do piaskownicy i problem z bańki-duzo, tanio i w sam raz jako podłoże :)
TOMASZ W
Posty: 32
Rejestracja: 05 lis 2018 21:03

Post autor: TOMASZ W »

Ponieważ ani w Obi ani w Castoramie nie mieli czarnego piasku, to zamówiłem i czekam :)

tymczasem moja kranówka z testu Tropicala dała następujące odczyty:

NO3 -10
NO2 - 0,5
GH - 10
KH - 17
pH - 8
LCI2 - 0

zanim obczytam internet może ktoś pomoże co to dokładnie oznacza :roll:
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

TOMASZ W pisze: NO3 -10
NO2 - 0,5
GH - 10
KH - 17
pH - 8
LCI2 - 0

NO3-10 = ok
NO2 - 0,5 = szkodliwe dla ryb, ale na to pomoże filtracja biologiczna. To dziwne, że masz azotyny w kranie...
GH-10 i KH-17 = woda bardzo twarda i nie nadaje się dla większości ryb akwariowych
pH-8 = odczyn bardzo zasadowy, nie nie nadaje się dla większości ryb akwariowych

Niestety parametry wody będziesz musiał korygować, jeżeli chcesz trzymać akwarium ze zdrowymi i długo żyjącymi rybami.
Poczytaj w dziale Woda o sposobach zmiany parametrów wody, zajrzyj do tematu przyklejonego i innych. Wielokrotnie już o tym pisaliśmy.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Test mówi, że są to paski. Paski są mało wiarygodne niestety :(
TOMASZ W
Posty: 32
Rejestracja: 05 lis 2018 21:03

Post autor: TOMASZ W »

dzięki.

napewno kluczowym będzie pomiar wody z akwarium, do tego czasu jeszcze troche więc zajmę sie lekturą
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

TOMASZ W pisze: napewno kluczowym będzie pomiar wody z akwarium, do tego czasu jeszcze troche więc zajmę sie lekturą
dokładnie tak - bardzo prawidłowe podejście
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
TOMASZ W
Posty: 32
Rejestracja: 05 lis 2018 21:03

Post autor: TOMASZ W »

a czy do pomiarów wody dobry bedzie zestaw walizkowy z testami czy lepiej kazdy rodzaj oddzielnie? chodzi o miarodajność pomiarów.
Zablokowany