Testy parametrów wody, polecane zestawy/narzędzia testowe

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
denzel
Posty: 24
Rejestracja: 07 lis 2018 21:05

Testy parametrów wody, polecane zestawy/narzędzia testowe

Post autor: denzel »

planuje zakup wszystkiego co potrzebne do testowania parametrów wody,
co i gdzie polecacie, proszę o rekomendacje produktów do wykonywania pomiarów (najlepiej takich osobiście używanych)
na czas pisania tego postu posiadam tylko paski do pomiaru pH
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

zooleka i droższe jbl będą dobre.ja osobiście używam podstawowej walizeczki jbl ale z ciekawości kupiłem zooleka test na potas(K) i pH- w tym przypadku wyniki się pokrywają ale z tego co czytałem na forum np. NO3 zooleka jest już mało dokładne,dlatego jednak pozostaje przy jbl dokupując uzupełnienia
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Denzel, proszę, błagam - skorzystaj z Szukacza! O testach wody pisaliśmy już naprawdę BARDZO dużo. Wystarczy tylko poczytać tematy...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Jeżeli nie zamierzasz jakos sprcjalnie preparować wody to nie ma co się produkować - wszystko zostało napisane.
Jeśli zamierzasz preparować wodę np. do podmian to :
w zakresie odczynu pH dobrym rozwiązaniem jest posiadanie obok zestawu testów kropelkowych nawet najprostszego elektronicznego wskaźnika pH .
Wymagają one (wskaźniki,mierniki) okresowego kalibrowania ale nai ma limitu wykonywania badań . Również obawy o dokładność można sobie odpuścić w sytuacji gdy zamierzamy przygotować wode taką samą jak w zbiorniku - wykonanie pomiarów w nowej i starej wodzie i ich porównanie jest szybką i wystarczająco dokładną metodą .


Również wybór testów miedzy JBL a ZOOLEK-iem jest uzalezniony od zakresu pomiarowego :
PO4 : jbl dokładniejszy w niskich warościach. zoolek umozliwia pomiar wartości nie mieszczących sie na skali jbl-a

pH - zoolek dostarcza zestaw 2 testów w bardzo szerokim zakresie ale jesli zamierzasz np moitorować wodę w "zakresie roślinnym" wybierz jbl który ma mniejszy zakres ale wiekszą rodzielczośc

magnez /wapń oraz potas - wybierz zooleka

żelazo : jeden i drugi jest do kitu

twardośc - zoolek trochę lipa .Dokłądniejsze wyniki otrzymuje sie z badania czastkowego testem mg/ca i to z grubsza pokrywa sie z jbl

KH - używam zooleka ale od czasu do czasu cos mi sie nie zgadza więc podejrzewam bład testu ale nie konfrontowałem z innymi - nauczyłem sie to interpretowac

reszta testów zbędna
ODPOWIEDZ