[112L] dziennik

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

TOMASZ W
Posty: 32
Rejestracja: 05 lis 2018 21:03

Post autor: TOMASZ W »

rano woda była czysta a w nocy nie chodził jeszcze filtr.
mam wrażenie że filtr to spowodował , może wprawiając wodę w ruch?
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Filtr musi pracować całą dobę!
TOMASZ W
Posty: 32
Rejestracja: 05 lis 2018 21:03

Post autor: TOMASZ W »

chodzi mi o to że rano go dopiero podłączyłem bo wczoraj nie dałem już rady
TOMASZ W
Posty: 32
Rejestracja: 05 lis 2018 21:03

Post autor: TOMASZ W »

Ddzień 3:

tempertura wody 26C, zmętnienie zmalało.

Obrazek

zauważyłem nalot na korzeniu, wyjałem go z wody, opłukałem w wannie, oczyściłem mechanicznie co sie dało i potraktowałem go porządną, kilkuminutową porcją pary z parownicy, może to nie to samo co gotowanie ale napewno nie zaszkodzi.

Obrazek

skusiłem się też na odwrócenie korzenia, w czym widzę potenciał szczególnie jeżeli chodzi o kryjówki dla rybek i fakt że roślinom trudniej będzie go zasłonić. jeżeli zdecyduje się żeby tak został to z pewnością doczepię jeszcze kilka kawałków korzeni oraz będę musiał trochę poprzesadzać rośliny :) co myślicie? (kamień dalej dociska ale korzeń jest zdecydowanie ciężki)

Obrazek
Obrazek

widzę że zostało trochę tej galarety na podłożu. nie chcę jej ściagać bo na pewno zdewastuje podłoże i posadzone rośliny. będę obserwował

Obrazek
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Ten nalot na korzeniu to normalna sprawa i z czasem dojrzewania zbiornika po pewnym czasie zanika, a jak wpuścisz odpowiednie życie to potraktują to jako pożywienie i oczyszczą. Z podłoża możesz odessać wężykiem bez większych rewolucji.
TOMASZ W
Posty: 32
Rejestracja: 05 lis 2018 21:03

Post autor: TOMASZ W »

dzień 5:

temp 26C
naświetlenie 2x18W + 10 W led - 7h / doba

test z paska:
NO3 - 0
NO2 - 0,5
GH - 16
KH - 18
pH - 6,4
CL - 0

no i pojawiły sie okrzemki.
poczytałem o różnych metodach od nic nie robienia poprzez częste podmiany wody aż po jakieś ekstremalne zabiegi..
czy podmiana wody 2 x w tygodniu po 30% jest w stanie załatwić problem?
TOMASZ W
Posty: 32
Rejestracja: 05 lis 2018 21:03

Post autor: TOMASZ W »

dzień 7:

woda zrobiła sie przejrzysta, glut ma się w najlepsze a i okrzemka wcale nie gorzej, obawiam się o rośliny i zastanawiam się czy nie dać jakiegoś preparatu? co myślicie? dodatkowo zauważyłem obumierające listki na Ludwigia żołędna (chyba).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

zwiększyłem też trochę ruch wody w zbiorniku

częste wyjmowanie korzenia zdewastowało mi podłoże.. zajmę się tym potem jak uporam się już z najeźdzcami i na pewno dodam kilka roślin.

Obrazek
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Z paska mozna sobie kontrolowac twardosc wody, ewentualnie zasugerowa sie czy jest azot lub go nie ma. Zeby doradzic cos wiecej wypada siegnac po wiecej danych. Na pewno makro elementy beda tu potrzebne tj azot, fosfor, potas, magnez. Jest troche za wczesnie na ocene i nawozenie bo zbiornik jest swierzy i musi zlapac balans.

W najgorszym przypadku zrobisz tak: roslina ktora padla leci do kosza, a ty sadzisz na nowo odrosty, ktore wygladaja okej, z nich wyrosnie ladna roslina, ktora juz jest zaaklimatyzowana w nowych warunkach. Jesli nie minelo 2-3tyg to nie wlewalbym tam nic oprocz wody do podmiany.
TOMASZ W
Posty: 32
Rejestracja: 05 lis 2018 21:03

Post autor: TOMASZ W »

mark_farina dzięki.

czy ma znaczenie że woda przed podmianą odstoi 24h czy lać prosto z kranu?

update; pomiar z pasków:
NO3 i NO2 odczyny 0
GH - w okolicach 10
pH - 7,6
L Cl2 - 0
GH - ciężko odczytać 10-20..
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czy ma czy nie, trudno powiedziec, jedni narzekaja na chlor, inni dodaja preparaty, uzdatniacze itd. Znam teorie o laniu wody przez prysznic w wannie pozbywajac sie chloru, szczerze mowiac, odstanie 24h nikomu nie zaszkodzi.

Jesli rosliny dostaja po tylku, a dzieje sie tak ze starymi i dolnymi liscmi to wypada juz cos tam lac z makro elementow, ale znowu tez trzeba wiedziec co i tak moge z doswiadczenia powiedziec ze azot i fosfor w kranie zawsze bedzie na jakims tam poziomie, natomiast potas juz raczej nie, magnez tez nie musi wystepowac w duzych ilosciach pomimo twardej wody i wysokiego GH wiec trzeba popytac w wodociagach co maja i to moze cie naprowadzic na jakis trop.
TOMASZ W
Posty: 32
Rejestracja: 05 lis 2018 21:03

Post autor: TOMASZ W »

Witajcie,

nie zakładam nowego posta ale piszę w kontynuacji zbiornika w tytule.

po krótkiej walce zrobiłem twardy reset.
Pod podłoże poszło Complete Substrat TETRA.
Korzeń i kamienie zostały.
Dołożyłem też dodatkowy led i teraz zestaw wygląda następująco:

- zbiornik 112l
- pokrywa Diversa z ośwetleniem 2 x 18 W - 6500k + 18W - oświetlenie pracuje 8h dziennie
- filtr Aquael Unimax 150
- grzałka Aquael Ultra heater 150
- dozowanie CO2 z butli

zbiornik ma już 4 miesiące z obsadą:
-10 bystrzyk cytrynowy
- 6 bystrzyk ozdobny
- 6 przeźroczka indyjska
- 6 prystelka barwna
- 3 kirysek pstry
- 3 prętnik karłowaty
- 3 grubowarg syjamski
- 3 krewtki amano
- 1 krewetka fitrująca

podmiany wody 25-30% raz w tygodniu
parametry:
pH - 7,2
GH - 14
KH - 13
NO3 - 10
PO4 - 0,25
K - 15
Ca - 90
Mg - 15
Fe - 0

od soboty podmiany 50%/50% z wodą zdemineralizowaną żeby trochę poprawić parametry. myślę głównie o pH i KH

Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Wodą RO zredukuj KH do 7-8 przy okazji zbijesz sobie Ca bo jest trochę wysoki, ale też i magnez Ci spadnie więc musisz go kontrolować bo narobisz sobie bubu jak to było u mnie. Jak już zbijesz to CO2 zejdziesz do pH 6.8 i powinno być ok.
TOMASZ W
Posty: 32
Rejestracja: 05 lis 2018 21:03

Post autor: TOMASZ W »

Po jendorazowej podmianie wody (30L = 15L kran + 15L RO) minimalne zmiany:
pH - 7,0
GH - 13
KH - 12

Obrazek

Na Wąktrotce białogłowej pojawił się na nalot na liściach. Zastanawiam się czy ma to związek z bliską obecnością światła? I tak muszę ją przyciąć z obawy na blokowanie ruchu tafli wody ale nie wiem czy coś więcej powinienem działać? Co myślicie?
Obrazek

Zastanawiam się nad dokupieniem 3 samic prętnika. mam 2 samców i samicę więc razem byłoby 6 (2+4).
Kombinuje też czarne tło z płyty.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Z tymi prętnikami to nie wiem jak to będzie, kiedy tarło się zacznie...u mnie jeden samiec nie pozwalał żadnym rybkom przebywać tak około na 3/4 wielkości zbiornika i ponadto i tak ganiał wszystko co się rusza, ale w miarę łatwo trzymać takie tarło w ryzach- byleby za ciepło nie miały :lol:

Jak chcesz tło z płyty to proponuje czarne plexi, taniej wyjdzie okleina- nawet jak nie masz miejsca jej przykleić jak sie to robi zazwyczaj, to przyłóż okleinę stroną bez kleju do szyby i przyklej po prostu na taśmę klejącą :wink:
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

TOMASZ W pisze: Na Wąktrotce białogłowej pojawił się na nalot na liściach. Zastanawiam się czy ma to związek z bliską obecnością światła?
Mysle ze nie, u mnie pada na nia 1W/L swiatla i podobnych objawów nigdy nie obserwowalem. To co jest na zdjeciu to zwyczajny glon ja zjada i lepiej z nia raczej nie bedzie, obetnij co trzeba i przestaw w inne miejsce, powinno doraznie pomóc.
ODPOWIEDZ