Woda śmierdzi po kilku godzinach (zmętniała i śmierdzi)

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Marrrtis
Posty: 6
Rejestracja: 17 lis 2018 11:34

Woda śmierdzi po kilku godzinach (zmętniała i śmierdzi)

Post autor: Marrrtis »

Witam, jestem początkujaca. Kilka dni temu kupiłam dwie welonki. Wczoraj wieczorem wymieniłam im wodę a rano juz zmętniała, śmierdzi a rybki są mniej aktywne. Akwarium ma 40l, jest pompka bez gąbki. Co mogę zrobić? Przepraszam jeśli już taki temat istnieje ale nie znalazłam
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Możesz oddać rybki, nie masz szans stworzyć im optymalnych warunków.
Dla 2 welon zbiornik minimum 100l, resztę sobie doczytaj, znaczy o akwarystyce...
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

sprzątam po sobie Very Happy
Ostatnio zmieniony 27 gru 2019 17:46 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
adamn
Posty: 55
Rejestracja: 24 sty 2018 13:36
Lokalizacja: Żory

Post autor: adamn »

Tak jak inni napisali welony potrzebują większego akwarium jak będą większe. Przyjamniej około 100l.

Jeśli są małe ( okolo 5-6cm) i zależy Ci na nich to kup im filtr jak najszybciej i pomyśl o nowym akwarium w przeciągu następnych 2-3 miesiięcy. Dodatkowo przynajmniej raz w tygodniu podmiana 50% wody oraz odmulanie dna. Ryby te mają dużą przemianę materii.

Co do zachowania ryb to nie ma co oczekiwać, że bedą ruszać sie tak samo cały czas w ciągu calego dnia.
Moje welony do południa są leniwe a potem do wieczora szaleją
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Że co takiego? Te welony trzeba oddać! Dwie welonki w 40l? Bo młode? Jedna młoda welonka potrzebuje na siebie 80l! A woda musi stać z włączonym filtrem co najmniej miesiąc, zanim będzie można wpuścić ryby.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

Autorka to przeczytała i się obraziła na nas... Prawda czasami bywa bolesna.
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

sprzątam po sobie Very Happy
Ostatnio zmieniony 27 gru 2019 17:47 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Marrrtis
Posty: 6
Rejestracja: 17 lis 2018 11:34

Post autor: Marrrtis »

chemik4 pisze:Autorka to przeczytała i się obraziła na nas... Prawda czasami bywa bolesna.
To forum, nie czat. Zadaje się pytanie - > kto ma wiedzę i śledzi forum ten odpowiada. Jeśli ktoś ma chęć nawiązania kontaktu to raczej nie tutaj...

Ja nie mam w naturze przegadywania się z ludźmi w internecie, jak co niektórzy tutaj widzę mają do tego skłonności.

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
chemik4
Moderator
Moderator
Posty: 8009
Rejestracja: 04 maja 2006 14:57
Lokalizacja: Tworóg / Jemielnica

Post autor: chemik4 »

No to masz odpowiedzi. Najlepiej byłoby zacząć od nowa.
Polecam poczytać TO
Pozdrawiam,
Kamil

Dziwne... U mnie działa :mrgreen:
rm4e
Posty: 33
Rejestracja: 07 lis 2018 19:03

Post autor: rm4e »

a mam pytanie, sprzedawca wiedział co zamierzasz?? jeśli tak to idź go opluj ;) niestety złota rybka złota kula jak i bojowniki, chłopaków wzbyrzyło trochę bo Kochamy Baniaki i Życie pod wodą. Akwa 80l nie jest wcale drogie, dołożysz kaskade min450l/h tak myśle , wolony jak już powiedzieli mają przemiał odpadów. A sama widzisz że coś jest nie tak i Ci ich szkoda bardzo
Marrrtis
Posty: 6
Rejestracja: 17 lis 2018 11:34

Post autor: Marrrtis »

Sądzę, że sprzedawca po prostu chciał sprzedać rybki bo nic mi o nich nie powinien dział. Mam teraz akwarium 40l z nowym filtrem jednocześnie napowietrzającym i woda jest idealnie czysta już od tygodnia. Welony żyją i czują się dobrze, woda ma 21°C. Jeśli już miesiąc żyją to myślę, że będą żyć długo. Czytałam, że w mniejszych zbiornikach przestają rosnąć (lecz nie wiem na ile to prawda)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Tylko, że to zatrzymanie rozwoju i wzrostu zdrowe nie jest i często bywa nierównomierne- znaczy, że możliwe iż jakieś organy wewnętrzne przestaną prawidłowo funkcjonować. Karłowacenie to wymuszenie przystosowania- o wiele za szybkie i niezdrowe- to nie jest akwarystyka.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

W tak małym akwarium welony sukcesywnie będą się truć związkami azotu pochodzącymi z ich wydalin. Wysadzisz im nerki, wątrobę i układ pokarmowy. Nie będą krzyczeć, będą umierać długo i w męczarniach, a Ty będziesz uważać, że wszystko jest ok...
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

sprzątam po sobie Very Happy
Ostatnio zmieniony 27 gru 2019 17:48 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Marrrtis
Posty: 6
Rejestracja: 17 lis 2018 11:34

Post autor: Marrrtis »

BARA pisze:W tak małym akwarium welony sukcesywnie będą się truć związkami azotu pochodzącymi z ich wydalin. Wysadzisz im nerki, wątrobę i układ pokarmowy. Nie będą krzyczeć, będą umierać długo i w męczarniach, a Ty będziesz uważać, że wszystko jest ok...
W takim razie rozumiem, że każdy z was ma wielkie akwaria i chętnie przejmie ode mnie welonki? Przecież one tak cierpią...
ODPOWIEDZ