Ikola150 - tuning...:)

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Ikola150 - tuning...:)

Post autor: krzych_100 »

Witam.
Potrzebuję podnieść słup wody w wężu 12/16 na wysokość ok. 2m.
Filtrem kubełkowym jest Ikola150, która podnosi wodę na wysokość ok. 40cm bez problemu, natomiast czy podniesie na wysokość 2m - tego nie wiem.
Ponieważ sam filtr pobiera kilka watów mocy, więc nie spodziewam się cudów. Czytałem także o założeniach kubełka, jako o systemie zamkniętym - jak w wężu w kształcie litery U (lub jak kto woli, system naczyń połączonych). Czyli sam filtr potrafi w takim systemie wypchnąć wodę na 2m, ale zależy to od wielu rzeczy (co innego schemat idealny, a co innego rzeczywisty). Nie bardzo w to wierzę, ponieważ same średnice węży są małe i może z tego nic nie wyjść.

Tak więc sobie myślę, aby wspomóc Ikolę pompką Aquaela (MK-650 lub MK-800), na węży wylotowym. Pompka pobiera 6W mocy i byłaby gdzieś w połowie węża wylotowego, aby pocisnąć wodę wyżej.
Czy ktoś z Was stosował takie rozwiązanie?
No i drugie pytanie - pompka MK-650 przeznaczona jest do filtra Minikani, a tm podają średnice węży 12/16. W opisach samej pompki MK-650 podają różne średnice: 14/191, 16/22 itp.
Jakie rzeczywiste średnice węży pasują do MK-650?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
rm4e
Posty: 33
Rejestracja: 07 lis 2018 19:03

Post autor: rm4e »

A ja mam pytanie, bo masz moją przyszła Ikole , jesteś z niej zadowolony jeśli chodzi o przemiał? i hałas ?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Jestem zadowolony, filtr prosty w obsłudze i cichy. Pod koszykiem jest jeszcze sporo miejsca, więc mam tam pociętą gąbkę (takie skrawki, które mi zostały).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
rm4e
Posty: 33
Rejestracja: 07 lis 2018 19:03

Post autor: rm4e »

i jak słup, udało się podnieść bez starty na ciśnieniu?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

krzych_100: obawiam się że mylisz pojęcia


W akwarium śmiało możesz pominać dodatkową pompkę po warunkiem że wlot i wylot będzie pod wodą . Na wydolnośc pompy wpływ będzie miał jedunie długośc i średnica węży (wiadomo :opory przepływu cieczy ) czyli im dłuższe weze tym powinny być grubsze . Reszta sie nie liczy a dokładniej rzecz ujmując poza oporami przepływu różnica miedzy zasysem i wylotem .


W przypadku gdybyść z jakiegoś powodu miał zastosować dodatkową pompę szeregowo to też nie ma znaczenia gdzie ją w obiegu umieścisz .


Parametr wysokość podnoszenia to zdolność wypchnięcia cieszy na określoną wysokość czyli nic innego jak ciśnienie tłoczenia . Jeśłi pompa ma podane wysokość 2m to oznacza że na tej wysokości osiagnie przepływ 0 l/min
(zerknij w krzywą przepływu dowolnej pompy )
W akwarystyce praktycznie ten parametr determinuje wysokośc akwarium a nie wysokość jego posadowienia
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

goldi_ pisze:Na wydolnośc pompy wpływ będzie miał jedunie długośc i średnica węży (wiadomo :opory przepływu cieczy ) czyli im dłuższe weze tym powinny być grubsze .
Myślę, że o to mi właśnie chodzi. Pompka w tym filtrze nie jest jakaś porywająca i obawiam się, że to może mieć wpływ (węże są tam 12/16).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Nie mam takiego filtr ale mam w jednym zbiorniku HW 302 (nie grzeszy on wydajnością pompy ) Z pewnych względów nie mogłem zlokalizować przy akwarium tego filtra więc wylądował nieco w oddali. Przyjmijmy łącznie 12 mb węzy o średnicy zewn 20mm .

Te same filtry mam w innych zbiornikach zainstalowanych klasycznie i róznica , jeśli jest , to bardzo trudno zauważalna a w każdym razie nie wymagało to dodatkowych środków
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

To ważne informacje, dziękuję.
Mnie tylko zastanawia to, czy przez "gęstość" mediów i średnice węży cała ta teoria zadziała.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

pompy stosowane w naszych filtrach mają dość niewdzięczną charakterystykę . Są bardzo czułe na wzrost oporów ssania. Stąd nawet zwiększone opory ssania spowodowane dłuższym weżem lub jego średnicą mają nadspodziewane przełożenie na wydajnośc . Oczywiście wszelkie przewężenia oraz np. prefiltry i inne urządzenia na ssaniu mają fatalne przełożenia (zgodne zresztą z teorią) na wydajność .
Uzupełniają opis swojego przypadku dodam ze do przyłączenia filtra użyłem weży typu PEX które to mają wybitnie cieńkie ścianki a co za tym idzie średnica wewnętrzna jest jeszcze większa niż pierwotnie mogo się wydawać . Sądze że to jest klucz do sukcesu
ODPOWIEDZ