Nowe akwa - żwir kwarcowy mocno obniża GH

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
dzakson
Posty: 2
Rejestracja: 21 lis 2018 11:41
Lokalizacja: Poznań

Nowe akwa - żwir kwarcowy mocno obniża GH

Post autor: dzakson »

Witam wszystkich forumowiczów.

Jest to mój pierwszy wpis chociaż trudno powiedzieć, że jestem tu nowy. Zaglądam na forum od dłuższego czasu i niejednokrotnie Wasze porady mi pomogły.

Tym razem jednak ani na tym forum ani na żadnym innym nie mogę odnaleźć konkretnej odpowiedzi na moje pytanie. Więc tak, postanowiłem napisać pierwszego posta.

Wyjaśniam o co chodzi. 2 tygodnie temu założyłem nowe akwarium 25 litrów pod Red Cherry. Od ponad roku posiadam pierwszy zbiornik z Crystal Red i poza przejściowymi różnymi problemami akwarium funkcjonuje znakomicie. W akwarium zainstalowałem korzeń (wygotowany, wyparzony, tonący, niebarwiący), kilka kamieni , żwirek kwarcowy czarny i biały. Rośliny z przycinki przeniosłem z pierwszego akwarium, dokupiłem dodatkowo Anubiasa. Filtr kaskadowy 500, temperatura 24 stopnie.

Jak wspomniałem w baniaku chcę trzymać redki. Ustawiłem więc twardość na 13 stopni. I tutaj zaczynają się schody. Otóż po tygodniu (gdzie wlewałem pożywkę dla bakterii i odrobinę nawozu dla rośli + profilaktycznie karbo) sprawdzając twardość wody zdębiałem. Woda miała 3 stopnie GH. SZOK ! Spodziewałem się, że ulegnie zatwardzeniu prędzej niż zmiękczeniu. Nic to, nie poddaję się. Dolałem Shrimp minerals i wyrównałem twardość do 12 GH. Na następny dzień wieczorem było już 10 GH. I tak w kółko codziennie, ja zatwardzam a woda się zmiękcza.

Nie wiedząc co się dzieje podejrzenie padło na żwirek. Żwirek który kupiłem za namową sprzedawcy bo podobno kwarcowe nie zmieniają parametrów wody w odróżnieniu od bazaltu (też słyszałem już różne opinie o tym). Wsypałem trochę przepłukanego żwirku białego i czarnego do osobnych opakowań i zalałem wodą RO z podwyższoną twardość przez shrimp minerals do 13 GH.

Po 2 dniach w pojemniku z białym żwirkiem twardość wynosiła 20 GH czyli wzrosła o 7 pkt a w czarnym spadła do.... 0. To jest kolejny SZOK . O ile zatwardzenie przez biały żwir mnie nie zdziwiło o tyle zmiękczenie przez czarny zaskoczyło mnie kompletnie.

Po przestudiowaniu internetów stwierdzam, że może nie jest to czarny żwir kwarcowy tylko jakiś rodzaj kationitu albo może wymieszane jest z węglem aktywnym? Czort to wie.

W każdym razie pytanie czy ktoś z kolegów/koleżanek spotkał się w przeszłości z taką sytuacją (tak ekstremalną, że woda zmiękcza się w takim tempie)? Drugie pytanie czy długo potrwa obecna sytuacja? Podobno każde złoże ma ograniczone możliwości kumulowania związków (w tym przypadku jonów wapnia i magnezu?) . Czy mogę założyć, że za kolejne 2 tygodnie zmiękczanie będzie zwolna ustępować czy lepiej od razu wymienić żwirek na inny, od innego sprzedawcy i producenta?

Czy możecie polecić mi jakiś substrat lub podłoże pod Red Cherry? Do Crystali mam Aquasubstrat II i jestem w miarę zadowolony. W drugim zbiorniku będę miał jednak mniej roślin i nie wiem czy wspomniany nie będzie zbyt mocnym substratem.

Pomóżcie proszę, bo na prawdę nie wiem już co mam z tym fantem zrobić.
Awatar użytkownika
grzesi3k
Moderator
Moderator
Posty: 1640
Rejestracja: 11 sty 2018 0:17
Lokalizacja: Cork

Post autor: grzesi3k »

Kwarc jest obojętny względem wody i nie wpływa na twardość wody. To coś innego. Poza tym piszesz kwarcowy "biały" i "czarny", jesteś pewny, ze nie jest to jakaś mieszanka albo czy przypadkiem nie jest kolorowany jakimś czymś?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jeżeli biały żwirek podnosi pH wody to nie jest kwarcowy tylko wapienny.
To samo dotyczy żwirku czarnego - czym jest - nie wiadomo, ale na pewno nie kwarcem.

Tak, jak napisał Grzesiek, kwarc jest obojętny i nie zmienia parametrów wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
dzakson
Posty: 2
Rejestracja: 21 lis 2018 11:41
Lokalizacja: Poznań

Post autor: dzakson »

BARA pisze:Jeżeli biały żwirek podnosi pH wody to nie jest kwarcowy tylko wapienny.
To samo dotyczy żwirku czarnego - czym jest - nie wiadomo, ale na pewno nie kwarcem.

Tak, jak napisał Grzesiek, kwarc jest obojętny i nie zmienia parametrów wody.
Dziękuję wam obojgu !
W gwoli wyjaśnienia. Żwir kupowałem w sklepie który ma same dobre opinie zarówno na googlu jak i forach. Chciałem bazaltowy, ale sprzedawca (również podobno "profesjonalista") zarzekał się, że kwarcowy lepszy bo nie zmienia parametrów wody. Więc wziąłem 3 paczki czarnego i jedną białego. Co do białego to fakt - głupi ja. Przecież wygląda to jak jakiś wapień, marmur... natomiast po czarnym bym się nie spodziewał. Nie wygląda jakby był pokryty jakąś masą - raczej żywy kamień. Niemniej zmiękcza wodę do '0'. Nie wiem, może to jakiś kationit? Teoretycznie powinien przestać uzdatniać wodę ale kiedy?

Ku przestrodze powiem, że żwir pakowany był w przezroczyste woreczki a napisy wykonane były niebieską czcionką. Żwir niby płukany ale w rzeczywistości brudny w choróbkę - z resztą jak każdy inny jaki kiedykolwiek kupowałem.

W każdym razie kupiłem dziś paczkę bazaltu 1-2mm, zaraz przepłuczę, wygotuję i zaleję wodą 13 GH. Upewnię się czy na pewno po kilku dniach twardość się nie zmieni (lub zmieni nieznacznie). Czekajcie więc na dalsze informacje.

I nie obędzie się oczywiście bez pytania. Czy możecie podać pomysł na białe podłoże lub zbliżone do białego ? Czy też każde w odcieniu białym jest wapienne i wodę będzie zatwardzać? Nie chciałbym piasku (dosłownie) z uwagi na trudności w utrzymaniu w czystości więc coś o granulacji chociaż 1 mm. Przepraszam, że pytam o tak trywialne rzeczy ale nie mam zamiaru polegać ponownie na sprzedawcach.

I jeszcze jedno - substrat. Mam na miejscu w sklepie substrat firmy AquaArt (shrimp sand jeśli mnie pamięć nie myli) i Help advance soil dla shrimpow. Czy macie jakieś doświadczenie z tego typu podłożami? Zmienia to GH/KH i pH? Warto inwestować w takie rozwiązanie?
ODPOWIEDZ