200L zieleni.

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

basschunter24
Posty: 8
Rejestracja: 22 lis 2018 20:34

200L zieleni.

Post autor: basschunter24 »

Witam wszystkich. Jakiś czas temu postanowiłem założyć akwarium słodkowodne. Kupiłem je z drugiej ręki. Wszystko w stanie bardzo dobrym. Mianowicie akwarium Juwel 200l oraz filtr zewnętrzny JBL Cristal Profi. Co prawda wlałem wodę prosto z kranu, ale od razu po wlaniu poszła odpowiednia ilość uzdatniacza na ten litraż. Po odczekaniu około tygodnia wpuściłem kilka karasi, żeby coś już pływało. Woda w między czasie zaczęła mi zielenieć. Wyciągnąłem je po tygodniu, bo podejrzewałem, że to one mi tak syfią. Kupiłem środek na glony - nie pomogło. Kilkakrotnie czyściłem ścianki itd, ale nic nawet się na nich nie osadza. Filtr chodzi cały czas. Od tygodnia nawet siedzi w nim wata filtracyjna z JBL (podobno zastępuje wszystkie wkłady filtracyjne). To również nie pomaga. Próbowałem również na grzałką redukować temperaturę (jakiś czas na 18 stopni, a kilka dni później ma 32 i również nic). Dwukrotnie czyściłem filtr. Woda nadal pozostaje zielona. Przy wyjściu z filtra jest bardzo czysta. Podmieniłem również 30% zbiornika na nową wodę (która wcześniej 3 dni stała w osobnym zbiorniku). Nie wiem jaka może być przyczyna. Czy pomógłby sterylizator UV? Dodam, że nie mam jeszcze podłoża w akwarium. Wcześniej miałem różne sztuczne dekoracje, takie jak kawałki drewna, czy sztuczne rośliny. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Może to przez brak podłoża i np. prawdziwych roślin? Z góry dziękuję za pomoc.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Poczytaj TUTAJ
Ja na Twoim miejscu zaczął bym wszytko od nowa, ale tym razem poprawnie.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

sprzątam po sobie Very Happy
Ostatnio zmieniony 27 gru 2019 18:20 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
basschunter24
Posty: 8
Rejestracja: 22 lis 2018 20:34

Post autor: basschunter24 »

Oświetlenie to dwie zwykłe świetlówki. Oryginalna pokrywa z Juwela
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zacznij wszystko od nowa. Załóż akwarium prawidłowo, z podłożem i roślinami, zaczekaj minimum dwa tygodnie, aż dojrzeje i dopiero wtedy wpuszczaj obsadę dobraną do litrażu i parametrów wody w zbiorniku.

Poczytaj podany wcześniej link, zapoznaj się z podstawami akwarystyki, kwestią cyklu azotowego, przemianami biochemicznymi zachodzącymi w wodzie akwariowej.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
basschunter24
Posty: 8
Rejestracja: 22 lis 2018 20:34

Post autor: basschunter24 »

Przy założeniu akwarium od nowa muszę spuścić 100% wody? Potem wymyć akwarium itd? Wpuściłem glonojada i danio, jednak woda nadal jest zielona. Filtruję 24h na dobę
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

.....yy tak, zwierzęta na pewno odbarwiają Ci wodę :D
basschunter24
Posty: 8
Rejestracja: 22 lis 2018 20:34

Post autor: basschunter24 »

Chcialem aby zaszedl cykl azotowyZ co w takim razie moge zrobic w celu poprawy barwy wody?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zrozum, nic teraz nie zrobisz. Nie masz prawidłowo założonego akwarium. Oddaj ryby, bo skazujesz je na śmierć. Wodę wylej. Akwarium umyj, wysusz i odstaw na półkę. Zacznij czytać o podstawach akwarystyki, a potem zacznij od nowa: zasyp prawidłowe podłoże, posadź rośliny, zapewnij im prawidłowe oświetlenie, podłącz filtrację i grzałkę i ... zaczekaj minimum dwa tygodnie, aż akwarium dojrzeje. Potem zacznij się zastanawiać nad wpuszczeniem ryb, sprawdzając wcześniej parametry wody i dopasowując obsadę do warunków w zbiorniku.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
basschunter24
Posty: 8
Rejestracja: 22 lis 2018 20:34

Post autor: basschunter24 »

Czy z pomocą uzdatniaczy przyśpieszę okres dojrzewania?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Możesz ten proces wręcz opóźnić . Wszystko zależy co niby to to ma uzdatniać . Znakomita wiekszość uzdatniaczy w typowych warunkach to wciskanie kitu nieświadomym klientom i często (zwykle?) powoduje lawinowinowe zakupy kolejych preparatów .

Mozesz opanować sytuacje jeśli podłączyszz do swojego zbiornika dojrzały filtr lub jeśli swój filtr umieścisz w stabilnym zbiorniku a następnie go przeniesiesz do siebie .
W zwalczaniu zakwitu pomocna będzie lampa UV .
Jak widzisz przedsięwzięcie dość karkołomne więc lepiej wystartować z tym zbiornikiem jeszcze raz .
basschunter24
Posty: 8
Rejestracja: 22 lis 2018 20:34

Post autor: basschunter24 »

Tak wystartuję jeszcze raz. Czy pomocne było by zamoczenie gabek od filtra w dojrzałej wodzie? Albo wlanie tejże wody do filtra.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Tak, to by było bardzo pomocne, a najlepiej w wodzie z akwarium w którym były czyszczone media z dojrzałego filtra.
basschunter24
Posty: 8
Rejestracja: 22 lis 2018 20:34

Post autor: basschunter24 »

W sklepie powiedzieli mi, że lepiej wlać stability, bo z tym filtrem było by za dużo zabawy i nie było by to w 100% skuteczne. Myślicie, że to zagrywka, żeby coś sprzedać, czy po prostu prawda? Nie chciałem za dużo chemii, ale podobno akurat stability jest jednym z bezpieczniejszych chemii.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

W sklepie obsługują sprzedawcy a nie akwarysci no z małymi wyjątkami głównym zadaniem sprzedawcy jest wypchnac towar z półki i przynieść sklepowi dochód sprzedawca nawet jak jest po szkole handliwej to o akwarystyce wie tyle co nic bo w tej sxkole takiego przedmiotu brak.z czasem sam to zrozumiesz
ODPOWIEDZ