Filtracja 375

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Adam1992
Posty: 6
Rejestracja: 21 lis 2018 16:31
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Filtracja 375

Post autor: Adam1992 »

Witam mam pytanie czy do zbiornika 375l lepiej zastosować jeden duży filtr czy dwa mniejsze jaką firmę polecacie czy może lepiej kupić używany sprzęt czy kompletną nówkę z góry dziękuję za porady
le pianka
Pomocnik
Posty: 255
Rejestracja: 17 kwie 2006 5:51

Post autor: le pianka »

Ja w 450l mam dwa kubły jbl e1501.
Z uzywkami roznie bywa.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Oczywiście można jeden duży zastosować, w końcu po coś je robią, natomiast osobiście preferowałbym 2 filterki z dwóch powodów:
1- ruch wody wewnątrz zbiornika- łatwiej rozplanować sobie wypływ i zasys, aby woda całościowo krążyła w całym baniaku;
2- jak padnie filtr, a masz tylko jeden to cóż....jest trudniej, mając 2 zawsze masz w takiej sytuacji spokojniejszą głowę- biologia zbiornika uratowana na 100%

Na pytanie używka czy nowe- jak stać to oczywiście, że nowe, jak z pieniędzmi gorzej i czas dozbierania byłby nie do wytrzymania to i za używką można się rozejrzeć.
Firm trochę jest, ale nie przesadzajmy, że taki ogrom, aby się zagubić...troszkę poszperasz i szybko znajdziesz te godne uwagi, nawet w danych przedziałach pieniężnych dane typy można łatwo wyszukać, nie chcę za bardzo wypisywać, bo jakiejś zacnej zapomnę i głupio wyjdzie :P
Adam1992
Posty: 6
Rejestracja: 21 lis 2018 16:31
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Adam1992 »

Rozumiem ale na co zwracać uwagę przy szukaniu jakie parametry najbardziej mają znaczenie
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Według mnie najważniejsza jest pojemność na media filtracyjne, głośność pracy [nijak nie da się sprawdzić dokładniej przed zakupem], wydajność, możliwość zmniejszenia/zwiększenia siły wypływu wody [prawie każdy już ma], możliwość odłączenia filtra od rurek bez obawy wypływu wody podczas czyszczenia go [tez prawie każdy ma], możliwość odpowietrzenia jest bardzo dobra.

Tak z grubsza w takiej kolejności to jest dla mnie istotne. Filtr zawsze powinien być mocniejszy niż zaleca producent, znaczy jeśli masz np. 100l akwarium i kombinujesz kupić jeden z 2 filtrów, w tym jeden ma 50-100l przeznaczenie, a drugi 100-160l to wybiera się mocniejszy, bo wydajność spada po włożeniu mediów i po pewnym okresie czasu pracy również.
Adam1992
Posty: 6
Rejestracja: 21 lis 2018 16:31
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Adam1992 »

rozumiem ja startuje z zbiornikiem 375 wiec jeśli dobrze zrozumiałem potrzebował bym 2 filtry z przeznaczeniem do akwariów 300-400l ?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Lub w rogu akwarium wklej paski szklane i zrób filtr hamburski, a kubełek poza tym niech stoi pod akwarium:)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Adam1992
Posty: 6
Rejestracja: 21 lis 2018 16:31
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Adam1992 »

rozumiem jednak wolał bym nie ingerować w bryłę akwarium :D i czy są jakieś wiodące firmy sprzedające taki sprzęt tzn filtry
bbxdd
Posty: 207
Rejestracja: 30 gru 2017 17:47
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Post autor: bbxdd »

Oj, dużo. Jaką chcesz taką bierz. Nie polecam ci jedynie Diversa. Znajdź sobie w necie jakiś model i nam napisz jaki, to doradzimy.
Pozdrawiam.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Podobne akwarium i podobny problem tj. wybór nowego filtra .
W moim przypadku przy okazji restartu zdecydowałem się wywalić ten badziewny JBL cristal profi .
po analizie został na "polu walki" :
1. HW304
2. Ikola 600mmax
3. Aquael ultra max 2000


nie podjałem ostatecznej decyzji ale skłaniam się do poz 1 lub 3 . Moja słabośc do filtrów HW jako wyjątkowo cichych i niezawodnych prezentowałem w innych postach
W przypadku poz 3 czyli ultra maxa kusi mnie wbudowany fajny prefiltr - wreszcie nie musiałbym nakładać na zasys gąbki .
Ponadto ultramax ma najbardziej sensownie zaprojetowany wewnętrzny obieg wody .
Pozostaje jedynie podjąc ryzyko licząc że tym razem aquael okaże się mniej awaryjny niż poprzednie badziewia
Norbi
Posty: 290
Rejestracja: 03 paź 2013 0:09
Lokalizacja: USA

Post autor: Norbi »

Mam podobnej wielkości zbiornik - 90 gal. brutto czyli około 340 litrów. Jako filtracji używam 2 x Aquatop CF500 a odpowiednikiem na polskim rynku jest HW304. Nie wiem jak te chińskie podróbki ale u mnie oba filtry pracują bardzo dobrze a używam je od kilku lat. Jeden to typowy filtr biologiczny zasypany Seachem Matrix a drugi pracuje jako filtr mechaniczny. Jest pusty w środku nie licząc woreczka Seachem Purigen. Oba mają prefiltry a nie gąbki założone na wlot. Dodatkowo w zbiorniku pracuje cyrkulator który ''rozprowadza'' CO2. Taka filtracja jest w zupełności wystarczająca przy takim litrażu.
Ostatnio zmieniony 22 lis 2018 21:52 przez Norbi, łącznie zmieniany 1 raz.
Akwarystyka to fajne hobby :)
Adam1992
Posty: 6
Rejestracja: 21 lis 2018 16:31
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski

Post autor: Adam1992 »

wracam do tematu troszkę poszukałem i myślałem żeby zakupić 2x Aqua Nova NCF-1500
adamn
Posty: 55
Rejestracja: 24 sty 2018 13:36
Lokalizacja: Żory

Post autor: adamn »

goldi_ pisze:Podobne akwarium i podobny problem tj. wybór nowego filtra .
W moim przypadku przy okazji restartu zdecydowałem się wywalić ten badziewny JBL cristal profi .
po analizie został na "polu walki" :
1. HW304
2. Ikola 600mmax
3. Aquael ultra max 2000
Jesli chodzi o HW304 to era cichych filtrów chyba już minęła. Mam u siebie taki w akwarium i słychać buczenie cały czas nawet 10 metrów od akwarium. Podobne problemy mieli ludzie na innych forach.
Druga wada tego filtra to węże o średnicy 19/25mm, cieżko dobrać jakiś prefiltr bo większość jest na 16/22mm.
Trzecia wada to jaką zauważyłem zwiazana jest z przeplywem wody w kuble i używaniem skimera. Jeśli nie ma sie prefiltra przed kublem to wszystkie liście złapane przez skimer są zasysane "na lewo" do wylotu(bo kto je zmusi żeby spadły w dół kubła) i lądują w deszczownicy:(.
Na pocieszenie dodam, że z mocy 55W jakie deklaruje producent to mocy czynnej jest okolo 30W i za to tylko płacimy
ODPOWIEDZ