Ikra Danio Pręgowane.

Rozmnażanie ryb w akwarium, czyli jak dochować się potomstwa

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Ikra Danio Pręgowane.

Post autor: Trex »

Ostatnio otrzymałem od znajomego szkiełko 30 L, kostka Aquaela. Zastanawiałem się co z nią zrobić i wymyśliłem że tak sobie postawie zbiornik tarliskowy i zobaczę czy coś z tego będzie. Wlałem 20 L wody z ogólnego trochę mchu i jakieś tam roślinki. Postanowiłem że na początek, najłatwiejsze do rozmnożenia Danio tam dam. Wczoraj wieczorem wpuściłem 2 samce i 1 samice, ale nie dawałem żadnego rusztu, myślałem że co ma być to będzie. Filterek sobie chodził, temp. 26 st. Dzisiaj przed wyjściem do pracy odsłoniłem okno, aby wpadły promienie słońca :D i wlałem 5 L świeżej i chłodniejszej wody. Gdy wróciłem z pracy, patrzę a samica dużo chudsza i około 100 ziarenek ikry na dnie akwarium. Oczywiście uczta w pełni, szybko wyłowiłem rybki i z powrotem do ogólnego.
Obrazek

Czytałem w internecie , że należy zaciemnić teraz akwarium. Czy to jest konieczne???
Zobaczymy czy coś się z tego odchowa :D
Kiedyś z ogólnego jedno Danio udało mi się odchować, ale tylko dlatego że dostał się za tło i tak sobie spokojnie dorastał.
Jeżeli coś z tego będzie będę próbował z Kiryskami Panda.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Dzisiaj zauważyłem pierwsze larwy rybek przyczepione do szyb zbiornika.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Z ciekawością śledzę ten temat.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

Trex pisze:Dzisiaj zauważyłem pierwsze larwy rybek przyczepione do szyb zbiornika.
Tak dokładnie się dzieje u gatunków rozrzucających ikrę - jeśli w akwarium nie ma wystarczającej ilości drobnolistnych roślin (mchy) tudzież pływających roślin to larwy przyczepiają się do szyb po wykluciu. Przerabiałem to u siebie ze szczupieńczykami karłowatymi, z tym że ich przychówek jest tak mały że na początku potrzebna była lupa aby się upewnić, czy to ryba czy jakiś pasożyt / larwa owada itp.

Moja rada - jeśli chcesz pozostawić maluchy w tym zbiorniku przez dłuższy czas to zostaw im na szybach trochę naturalnej zieleni, kiedy ta wysypie. To idealne środowisko dla wszelkich mikroorganizmów, które maluchy zjadają w pierwszych dniach życia. Dopiero potem stopniowo przechodź na pokarmy dla narybku, nicienie mikro i podobne.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

pamparampam mają tam trochę roślin wrzucone w toń, a szybek nie będę ruszał😁 niech sobie skubią to co tam znajdą. Pokarm dla narybku też już kupiłem. Ogólnie nie spodziewam się nie wiadomo ilu sztuk, bo tak na prawdę to ten zbiornik postawiłem z czystej ciekawości czy coś się uda. Ile by się udało odchować, nawet jak to będzie znikoma ilość to i tak będę się cieszył. Następnym razem podejdę bardziej poważnie do tematu. 😁👍
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

4 doba od złożenia ikry i większość maluchów pływa już swobodnie pod powierzchnią wody. Tak na oko jakieś 30 szt. Podałem pokarm dla narybku i chyba były głodne :). Przez cały czas parametry wody były następujące, pH 7.0 , temp. 26, KH 5, GH 8.

Obrazek
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

super, gratuluję!
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

pamparampam dzięki wielkie.
6 doba i "przecinki" stają się coraz bardziej śmielsze. większość czasu spędzają przy powierzchni wody, ale co raz częściej zapuszczają się w "głębiny" w celu szukania pożywienia i chyba też z ciekawości :D Nie wiem skąd, ale namnożył mi się także oczlik w tym akwarium i maluchy sobie je podjadają i podskubują. Co bardzo mnie cieszy. Co dwa dni podmieniam po 1 litrze wody z 20 co jest w tym akwarium. Nie chcę za dużo na raz aby nie zmieniać zbytnio parametrów wody, bo nie wiem jakby na to zareagowały. Jak na razie utrzymuje się liczba ok. 30 szt.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Jutro maluchy będą miały już 2 tygodnie i mają już ok 3- 5 mm. Potężne sztuki :D i coś mi się wydaje, że jest ich troszkę więcej niż oceniane 30 szt. :D

Obrazek

Obrazek

Pomału będzie im trzeba szukać nowych zbiorników.
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

tak z ciekawości - nadal oczlik czy przeszedłeś na " żywy" wiekszego kalibru? Z własnej obserwacji wiem że 5mm barwniak potrafi wciągnąć larwę wodzienia po długiej walce, ciekawy jestem czy danio również.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Z żywego to był ten oczlik w akwarium, ale już go nie widzę. Maluchy już się widocznie z nim uporały. Teraz karmię rozdrobnioną na pyłek rozwielitką. Pokarm z firmy Hikari. Muszę coś poszukać po sklepach z żywego, nadającego się dla takiego narybku.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Suszona dafnia (rozwielitka) nie ma prawie żadnych wartości odżywczych, to praktycznie sama chityna.

Radzę rozcierać w palcach płatni VIPAN firmy SERA lub podawać pokarm dla narybku Mikrowit.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

No to w takim razie będę im musiał jakoś urozmaicić te pożywienie. Pokombinuje z tym rozcieraniem innych pokarmów.
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

jak chcesz na przyszłość to mogę Tobie wysłać porcję zarodową nicieni mikro. Utrzymuję hodowlę naprzemiennie w 3 słoikach 1-litrowych, na dnie ok. 3-4 cm warstwa półpłynnych rozgotowanych płatków owsianych lub ostatnio kaszy manny z dodatkiem octu winnego. Każdy narybek szaleje kiedy dostaje porcję takich mini-robali.

Zaadresowana koperta zwrotna, wkładam w nią woreczek strunowy a reszta zależy już od poczty :)
Jakby co to daj znać na PW.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

sprzątam po sobie Very Happy
Ostatnio zmieniony 27 gru 2019 19:04 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ