Jak poprawić parametry wody.

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

lewockir
Posty: 64
Rejestracja: 14 maja 2017 18:04
Lokalizacja: mazowieckie

Jak poprawić parametry wody.

Post autor: lewockir »

Cześć, zrobiłem testy wody przed podmianą (niestety nie miałem wszystkich)
KH - 10
GH - 23
NO2 - 0
NO3 - 50 mg
światło - juwel day lite 18 w i diwersa optiplant 18 w czas świecenia 12 godzin

podłoze drobny żwirek (gradacji nie pamiętam)

filtracja hw-602 podpięte pod hw 302 (w głównym lawa wulkaniczna)

ryby - mieczyki, brzanka boreańska, żałobniczki, kiryski i dwa helmety

rośliny - żabienica, nurzaniec, cryptocoryna green i karbowana, anubias, rogatek, pistia

nawożenie kulki gt pod korzenie co dwa msc

akwarium 112l standard wystartowało w czerwcu ryby od 2 tygodnia lipca

testy na mg i ca, po4, fe - brak na chwilę obecną.


Obrazek

Obrazek



p.s. w kotniku mam 1 narybek mieczyka
Ostatnio zmieniony 02 gru 2018 8:06 przez lewockir, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Napisz jeszcze co w tej wodzie chcesz poprawiać
lewockir
Posty: 64
Rejestracja: 14 maja 2017 18:04
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: lewockir »

Kurcze sorki nie dopisałem najważniejszego. Rośliny mi nie rosną i są osłabione i bez chęci do życia.
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

lewockir pisze: i są osłabione i bez chęci do życia.
Pewnie maja depresję
Kolego jak chcesz się coś dowiedzieć to opisz dokładnie całe akwarium brak informacji o podłożu jak dlugo działa akwsrium czas świecenia itp a jeszcze lepiej daj fotkę wtedy może ktoś pomoże inaczej to pytaj jasnowidza
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Jeżeli chodzi o rośliny, to jednak trochę więcej danych było by potrzebnych, aby coś powiedzieć.
lewockir
Posty: 64
Rejestracja: 14 maja 2017 18:04
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: lewockir »

Czy to normalne że woda w kuble jest mega czysta?
Obrazek
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

No a ile ten filtr pracował ? ( ja zaglądam raz na pół roku a i to raczej profilaktycznie)


Teoretycznie najbrudniejszy powinieneś mieć dolny kosz bo woda najpierw kierowana jest na dół i wraca przez wszystkie wkłady
lewockir
Posty: 64
Rejestracja: 14 maja 2017 18:04
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: lewockir »

Od czerwca
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

To dobrze, że tak wygląda filtr po otwarciu, oczywiście jeśli dolna gąbka po przepłukaniu zostawi po sobie wodę czarną :D , bo jeśli w całym kuble masz tak czysto, to znaczy, że coś źle ta woda migruje po filtrze. Tak wyglądająca woda nie powinna Cię dziwić, przecież właśnie taka czysta ma z filtra wypływać [na tym polega praca filtra], a to przedsionek wylotu.
Uzupełnij dane odnośnie roślin, NO3 [dosyć wysokie] wskazuje, że niby mają co jeść, więc brak innego składnika hamuje rozrost.
lewockir
Posty: 64
Rejestracja: 14 maja 2017 18:04
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: lewockir »

żadnych gąbek nie ma, hw 302 jest tylko lawa a gąbki są w hw 602 (prefiltr).
o jakie dane roślin chodzi ??? wymienione są na samej górze
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Fakt, sorry dane są o nawożeniu i podłożu. Słabo się znam na tych wszystkich mikro i makro, ale założę się, że CO2 rozruszyłoby zielsko. Nawet jak gazować nie chcesz to może spróbować z carbo, chociaż bimbrownia dla sprawdzenia by Cię przekonała.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Przydałby się jeszcze potas, fosfor, żelazo. Są to składniki budulcowe roślin i wiele od tego zależy. Bez takich danych ciężko stwierdzić czego roślinom brakuje. Oczywiście doświadczeni akwaryści potrafią po wyglądzie roślin powiedzieć czego brakuje, ale musiałbyś opisać co dzieje się złego z roślinami lub wstawić zdjęcie. Ważne jest także światło, podłoże no i pH. Możesz mieć rośliny o odmiennych wymaganiach niż te co panują u Ciebie w akwarium. Jest wiele czynników, które może wpływać na słaby wzrost i ogólna kondycję roślin. Podałeś za mało szczegółów i dlatego trudno cokolwiek powiedzieć aby Ci pomoc.
lewockir
Posty: 64
Rejestracja: 14 maja 2017 18:04
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: lewockir »

Rozumiem, dziś jak będą dostępne w lokalnym sklepie dokupię testy na potas fosfor i żelazo. Zdjęć mogę wstawić ale niestety to co ja kliknę nic Wam nie da bo najzwyczajniej w świecie nie mam sprzętu (telefon tylko dzwoni i robi to co wyżej). Zastanawiam się czy CO2 tyle że takie małe gotowe do wpuszczenia, napowietrzacz a może bimbrownię? CO2 nie wydam ani finansowo ani miejscowo.
Czy filtr Ro3 bądź torfianka pomoże zejść z KH i pH w dół? chodzi o dobro rybek oczywiście.
lewockir
Posty: 64
Rejestracja: 14 maja 2017 18:04
Lokalizacja: mazowieckie

Post autor: lewockir »

Zrobiłem dodatkowe testy potas i fosforany zero a żelazo ....
Obrazek
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Przy azocie 50mg/l jak piszesz i braku reszty makro elementow nie bedzie zadnej poprawy. Mozna nieco poprawic sytuacje robac podmiane wody 50% w celu zbicia NO3 do ponizej 30mg/l i dodaniu do podmienianej wody fosforu i potasu. Przy czym nalezy zaczac od malych dawek i powoli w miare stabilizacji przyjac 1 - 1.5mg/l fosforu w stosunku do 25-30mg/l NO3 i wraz z tym podawac potas, pamietajac o magnezie. Zajmie to sporo czasu, bo pewnie miesiac lub wiecej zanim te parametry sie jakos ustawia sensownie wg siebie. Glony beda atakowac pod rozna postacia w trakcjie ustalenia nawozenia, jak sie zbiornik zbalansuje to same znikna.
ODPOWIEDZ