Padają ryby - szybki start

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
OMON
Posty: 7
Rejestracja: 28 lis 2018 15:48
Lokalizacja: Śląsk

Padają ryby - szybki start

Post autor: OMON »

22.11.2018 start: zbiornik 70 l, filtr Aquael 500 turbo, oświetlenie jarzeniowe 15W, podłoże żwirek - dokładnie przepłukany, rośliny od sprawdzonego hodowcy, podałem Stability Seachem oraz Planta Activ z Aqua Botanique, temperatura wody 24 stopnie C, 27.11.2018 pH wody sprawdzone paskami do badania pH między 7 a 8. 27.11.2018 wpuściłem 20 Neon Inesa, 2 Gupiki, 2 Mieczyki, 2 Molinezje, 2 Danio Pasiaste, 1 glonojad, 2 Kiryski Weloniaste. 29.11.2018 zdechły 2 Neony, 30.11.2018 2 Danio. Wieczorem zrobiłem podmianę wody 25% dodałem Planta activ oraz Stability. 1.12.2018 zdechł 1 Neon, zrobiłem testy wody metodą kropelkową i otrzymałem następujące wyniki: KH 10 stopni niemieckich, GH 16 stopni niemieckich, oraz pH 4,5 do 9 dał wynik 7,2 a 6,0 do 8,0 dał wynik 8,5.
Ryby karmione Supervit z Tropical 3 razy dziennie w małych porcjach.
Pytanie: dlaczego ryby zdychają? Czy mimo dodania uzdatniaczy woda nie nadaje się jeszcze do przyjęcia ryb?

Proszę o wskazówki, bez chłosty.

Początkujący Tata i Syn
Początkujący akwarysta
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Prawdopodobnie, a wręcz na pewno Nie zamknął się cykl azotowy i na raz wrzuciłeś za dużo ryb. Z dużym prawdopodobieństwem ryby się zatruły NO2. Jak masz możliwość to zrób na to test. Zbiornik jest niedojrzały. Poczytaj o dojrzewaniu wody, a potem wyciągnij wnioski co zrobiłeś nie tak.
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=11843

Na tą chwilę możesz zrobić dużą nawet 30-40% podmianę wody, aby obniżyć stężenie azotynów.
OMON
Posty: 7
Rejestracja: 28 lis 2018 15:48
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: OMON »

i jeszcze zdjęcie zbiornika:

http://pl.tinypic.com/view.php?pic=bgbwiu&s=9

Obrazek

Trex pisze:Prawdopodobnie, a wręcz na pewno Nie zamknął się cykl azotowy i na raz wrzuciłeś za dużo ryb. Z dużym prawdopodobieństwem ryby się zatruły NO2. Jak masz możliwość to zrób na to test. Zbiornik jest niedojrzały
Tak, to właśnie wynikało z tego co przeczytałem. Kupiłem testy z zoolek jednak muszę dokupić na zawartość NO2.

Nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień" jak chcesz coś dopisać. Posty połączyłam. Dodałam prawidłowy kod do zdjęcia. MOD BARA
Początkujący akwarysta
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Zrobiłeś zupę rybna a nie obsadę akwarium teraz masz efekty zdecyduj sie na jakiś gatunek ryb i dopasuj do akwarium ryby stadne nie trzyma sie w parach
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Radzę ryby oddać, wszystko wyrzucić z akwarium, szkło wysuszyć, odstawić na półkę i zacząć czytać na temat akwarystyki.

Nie żartuję, chociaż moja wypowiedź brzmi brutalnie.

Akwarium jest źle założone, podłoże nie nadaje się do niczego poza pomnikami nagrobkowymi. Brak roślin zapewniających rybom odpoczynek i schronienie. Wpuściłeś ryby do nieprzygotowanego i niedojrzałego akwarium, w dodatku mieszając ze sobą gatunki o skrajnie odmiennych wymaganiach co do parametrów wody.

Ta duża roślina przy filtrze to anubias (tak mi się wydaje) - to epifit, który nie powinien być posadzony w podłożu. Powinien być umocowany na korzeniu, jego kłącze powinno być w toni wody.

Neony Innesa to gatunek chłodnolubny (maks 24 stopnie!), wymagający wody miękkiej i kwaśnej oraz mocno zarośniętego i zacienionego akwarium.
Mieczyki to ryby bardzo ciepłolubne, wymagające wody twardej i zasadowej oraz sporej ilości roślin.
Molinezje są wybitnie ciepłolubne (!!), wymagają wody twardej, zasadowej, wręcz słonawej. Dla nich, tak jak dla mieczyków i gupików, temperatura powinna wynosić minimum 26 stopni.

Poczytaj o wymaganiach gatunków ryb, jakie trzymasz!

W tym podłożu, jakie masz teraz będą się gromadzić odchody ryb, szczątki roślin, resztki pokarmów, będą gnić i zatruwać wodę.

Jeżeli - po oddaniu ryb - jednak nie zechcesz na razie wysuszyć akwarium, to proszę zasyp ten obecny koszmarny grys piaskiem i to bardzo miałkim, aż wypełni wszystkie szczeliny. Dodaj kilka pokruszonych pałeczek nawozowych przy korzeniach roślin, dodaj więcej roślin.

Przypominam, że kiryski wymagają bezwzględnie piasku jako podłoża, a "glonojad" musi mieć jakiś korzeń do pozyskiwania celulozy niezbędnej mu do prawidłowego trawienia.

Nie wprowadzając żadnych zmian w tym akwarium skazujesz ryby na stres, powolne zatruwanie się, choroby i śmierć.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
OMON
Posty: 7
Rejestracja: 28 lis 2018 15:48
Lokalizacja: Śląsk

Post autor: OMON »

Boleśnie ale cóż... Szkoda ryb.

Lata świetlne temu zajmowałem się akwarystyką i wtedy trzymałem taki zestaw ryb /bez Kirysków ale z Brzankami sumatrzańskimi/ w temperaturze 24 stopnie. Nie miałem problemów z utrzymaniem obsady roślin i ryb a trwało to 4 lata :?

Ale do rzeczy. Dziękuję za rady. Zrobię dodatkowe testy, dołożę korzeń, podniosę temp. wody, przesadzę roślinę, dodam piasek, będę robił systematyczne podmiany wody /czy dodawać uzdatniacz?/

Jeżeli Waszym zdaniem powinienem coś jeszcze poprawić lub zmienić piszcie proszę.
Początkujący akwarysta
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie dodawaj uzdatniacza. I koniecznie zrób porządek z obsadą.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ