Jak długo może utrzymywać się zmętnienie wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
DJK
Posty: 2
Rejestracja: 10 gru 2018 20:22

Jak długo może utrzymywać się zmętnienie wody

Post autor: DJK »

Witam koleżanki i koledzy akwaryści.
Proszę o poradę.

Trzy tygodnie temu założyłem nowe akwarium.
54 litry, FZN1, 1x18W, żwir bazaltowy, pod nim substrat z gliny.
Żwir idealnie wypłukany, korzenie, skorupa kokosa odpowiednio przygotowane.
Zalane kranówką z uzdatniaczem i obsadzone roślinami. Dzień później dodane bakterie. Po dwóch dniach faza mleka i większe lub mniejsze pierwotniaki (niektóre widać było jak się poruszają). Po tygodniu woda lekko się sklarowała (ale nie całkowicie oczywiście). Po dwóch tygodniach pracy test pokazał że powinno być w poRZądku i akwa zostało zarybione.
(Cl2-0, pH-7,2, KH-8, GH-4, NO3-25, NO2-0
Po tygodniu dokonałem podmiany 20% wody
Dwa dni po podmianie parametry wody to:
(Cl2-0 pH-7,5, KH-6, GH-5, NO2-2, NO3-50
Temperatura raczej stała 25st. Nie przyjęła mi się limnophila aromatica i butwieje z dnia na dzień i co jakiś czas usuwam ją po kawałku licząc że chociaż część się ukorzeni.

1. Czy stąd wysokie azotany/azotyny ? Czy jeszcze nie ustabilizował się cykl azotowy ?

Dodatkowo linkuję filmik ze zmętnieniem. Myślałem może nawet, że to drobne bąbelki i na chwilę wyłączyłem filtr. Po godzinie wszystko wisiało w bezruchu. Normany smog akwariowy.
https://www.youtube.com/watch?v=0Y5eCEzDnik

2. Czekać jeszcze z tym zmętnieniem, czy zwiększyć ilość/częstotliwość podmian wody ?

Z góry dzięki za porady.
DJK
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Jaka jest obsada w akwarium? Ile jest ryb i jakich gatunków? Wpuściłeś je wszystkie od razu?

Podmieniaj teraz od razu 50% wody bo zabijesz ryby przy tak wysokim NO2.
Potem podmieniaj 20% wody co dwa dni.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
DJK
Posty: 2
Rejestracja: 10 gru 2018 20:22

Post autor: DJK »

Ryb trochę dużo.
8 x Neon simulans
4 x razbora Galaxy
4 x Rodostomus
4 x Gupik Endlera
4 x Brzanka wysmukła
2 x Otosek
2 x Kirysek karłowaty

Wysokie NO2 spowodowane tylko ilością ryb ? Czy butwiejąca roślina ma tu swój udział ?

Rośliny:
1 x Limnophilia aromatica
1 x Anubias minima
1 x Hygrophilia thailand
1 x Limnophilia sessiliflora
1x Anubias barteri
2 x Gałęzatka kulista


nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Masz przerybione akwarium, a ryby stadne (brzanka) trzymasz w za malej ilości osobników.

Skup się na jednym, dwóch gatunkach, poczytaj o wymaganiach ryb, jakie trzymasz.

Wysoki poziom azotynów świadczy o niewydolnej filtracji biologicznej, co jest efektem zbyt dużej ilości ryb w małym zbiorniku.

Zrób porządek z obsadą.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
ODPOWIEDZ