[300l] Ogólnie misz-masz

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

[300l] Ogólnie misz-masz

Post autor: pimowo »

Hej,
Chciałbym się pochwalić swoim akwarium. Już parę razy gdzieś na forum pisałem, że muszę założyć temat w dziale galeria, a nawet to obiecałem dla @BARY, ale ja nie bardzo wiem jak to wszytko przedstawić-pisarz ze mnie marny.
Czekałem, aż się uporam ze wszystkim, ale widzę, że akwarystyka to taka niekończąca si opowieść :D

OK, od początku... Akwarium w domu pojawiło się troszkę przez przypadek, nie mogłem patrzeć jak ktoś męczy żywe żyjątka i zabrałem akwarium do siebie. Akwarium to miało 60l, a w nim ledwo żywy Zbrojnik Niebieski i kardynałek Chiński-znalazłem im nowy dom, a ja po wyczyszczeniu wszystkiego założyłem od początku całe akwarium. Woda sobie dojrzewała, ale w międzyczasie znalazłem na OLX w swojej okolicy akwarium 300l Tym sposobem założyłem całkowicie od nowa wszytko.

Moje, a w sumie nasze bo to hobby wszystkich domowników ma wymiary 125x45x55h zbudowane jest ze szkła 10mm i posiada jedno, podwójne wzmocnienie poprzeczne (co jest troszkę przekleństwem)
Na dnie zbiornika jest najtańsza ziemia ogrodowa z marketu i na to siatka budowlana i drobny piasek (piasek do piaskownic z marketu)
Główną ozdobą jest ogromny korzeń, który i tak dość mocno przyciąłem znaleziony u teściów w gospodarstwie. Podobno leżał u nich jakieś 10-15 lat na dworze, na deszczu i słońcu i wszystkim co przyroda przygotowała przez cały rok. Miał być ozdobą ogrodu, a jest ozdobą akwarium :)

Sprzęt w akwarium:
- filtr kasetowy DIY który sam zbudowałem (TUTAJ o nim pisałem)
- grzałka no name 300W
- CO2 (gaśnica śniegowa)
- oświetlenie to w sumie zbieranina wszystkiego co było w domu-paski LED (białe, czerwone, niebieskie) lamy LED i ostatnio dołożyłem Power LED WFS Zrobiłem prosty, tymczasowy sterownik który włącza/wyłącza oświetlenie oraz też są wschody/zachody

Plany na najbliższy czas:
- przyciąć korzeń aby był niższy
- budowa oświetlenia-belka Power LED (będzie około 200W)
- budowa hydroponiki
- budowa oświetlenia hydroponiki na Power LED
- budowa korony ze spienionego PVC
- budowa sterownika do akwarium (już rozpoczęte)
- budowa sterownika oświetlenia (już rozpoczęte)
Jak widać to większość rzeczy sam buduję ponieważ wszytko jest troszkę nietypowe, a dwa mam duszę majsterkowicza ;)

Całość ma wyglądać tak:

Obrazek

- lampa hydroponiki
- doniczka
- półka
- lampa akwarium
- akwarium

Funkcjonowanie akwarium:
- żyjątka karmione raz dziennie (piątek głodówka)
- woda podmieniana raz w tygodniu-60l (20l kran + 40l RO)
- przy podmianach lekkie czyszczenie dna i ogólne porządki
Najwięcej co robię w akwarium to je oglądam :)

W akwarium żyje sobie:
1. Ryby: 3x Gurami mozaikowe, 30x Razbora Klinowa, 5x Kirysek Sterby
2. Krewetki: 6x Fire Red, 3x Krewetka filtrująca
3. Ślimaki: 2x Military Helmet, 15x Clea Helena (kupiłem 5szt, a niedawno wypatrzyłem 10szt maluchów)

Roślinność:
tu niestety, ale część jest z przypadku i części nazw też nie pamiętam
- mech java moss
- mikrozorium oskrzydlone windelov
- kryptokoryna karbowana
- pistia
Chciałbym też podziękować @BARZE za roślinki:
- kryptokoryna wendtii Green i Brown
- nurzaniec amerykański
- wgłębka wodna (ta roślinka jest wszędzie)

Woda:
Kropelki Zoolek: GH 7, KH 4, NO3 1-5mg/l, NO2 0mg/l, pH 6.8, Fe 0.05mg/l, PO4 0.25mg/l
*podobno test Zoolek na NO3 jest kiepski

znaleziony korzeń, opłukany z błota

Obrazek

tu wstępnie oczyszczony korzeń i pierwsza przymiarka. W tle akwarium 60l o którym wcześniej pisałem

Obrazek

dzień zalania (kranówka)
*jak się nie mylę to 28 sierpień 2018

Obrazek

tu woda się troszkę wyklarowała

Obrazek

około dwa tygodnie po zalaniu

Obrazek

około miesiąc od zalania i początki podmian wody na RO

Obrazek

jak się nie mylę to tu przybyły roślinki od @BARY ;)

Obrazek

tu stwierdziłem, że coś mi się niepodobna i że mam za mało piasku

Obrazek

coś tam w międzyczasie

Obrazek

no i dziś, fotka z przed chwili ;)

Obrazek

*przepraszam za chaotyczny opis i mam nadzieję, że coś z tego wszystkiego zrozumiecie :)
Ostatnio zmieniony 12 gru 2018 23:37 przez pimowo, łącznie zmieniany 2 razy.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

sprzątam po sobie Very Happy
Ostatnio zmieniony 27 gru 2019 19:06 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Dziękuję ;)
Taki układ ponieważ akwarium jest oglądane z dwóch, a nawet z trzech stron.
Z drugiej strony to po prostu nie bardzo się znam i wyszło co wyszło :D
Nir
Posty: 114
Rejestracja: 05 lip 2018 18:10
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Nir »

Dla mnie to akwarium jest FAN-TA-STY-CZNE.
Co prawda nie mam zielonego pojęcia, jak środowiska naturalne rybek wyglądają naprawdę, ale ta aranżacja jest dla mnie jak jakieś okienko na prawdziwy zbiornik gdzieś w tropikalnym lesie. National Geographic :D Gratuluję to mało powiedziane. Ubóstwiam!
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nie mam na imię "Basia"...

Akwarium jest naprawdę bardzo ładne i ciekawie przedstawiłeś proces zmian w aranżacji.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Ja dla odmiany powiem że fajną masz kurę a akwarium też niczego sobie :D
Uwielbiam aranżacje z korzeniami, super wygląda :)
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Nir pisze:Dla mnie to akwarium jest FAN-TA-STY-CZNE.
Dziękuję.
Nir pisze:Co prawda nie mam zielonego pojęcia, jak środowiska naturalne rybek wyglądają naprawdę, ale ta aranżacja jest dla mnie jak jakieś okienko na prawdziwy zbiornik gdzieś w tropikalnym lesie
Ja też nie wiem jak to w naturze wygląda, ale bardzo mi się spodobał ten korzeń no i musiał on się znaleźć w akwarium.
@BARA zawsze pisze, że w akwarium muszą być kryjówki i miejsca gdzie ryby mogą się schować, odpocząć to myślę, że to drewienko pomoże.

Dużo jeszcze się zmieni jak zmienię światło, ale to jeszcze troszkę potrwa-brak czasu i pieniążków.
BARA pisze:Nie mam na imię "Basia"...
Przepraszam, nie chciałem urazić ;)
AleksanderK pisze:Ja dla odmiany powiem że fajną masz kurę a akwarium też niczego sobie
Kura teściów, ale chyba jej też się podobało akwarium bo zaglądała do niego cały czas.
AleksanderK pisze:Uwielbiam aranżacje z korzeniami, super wygląda
Ten korzeń jest trochę wysoki i cały czas zastanawiam się czy go nie przyciąć, co myślisz?

Powiem szczerze, że jestem bardzo miło zaskoczony. Spodziewałem się bardziej krytyki niż takich pochwał. Super, że akwarium innym też się podoba :)
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

W sumie nie wiem czy ja bym go ruszał, dobrze wygląda, mógłby być nieco wyższy albo ustawiony wyżej tak aby dotykał lustra wody lub wychodził ponad, wyglądałby jakby "wrastał" w wodę.

Jak Ci się znudzi taki aranż zawsze możesz postawić go na odwrót, jednak tak jak jest to jest na prawdę ładnie.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Jest kilka odnóg korzenia które dotykają lustra wody, tam gdzie są te wszystkie zawijasy korzenia.
Tam gdzie są te wszystkie drobne odnogi korzenia dałem mech i wgłębkę, jest to ulubiona miejscówka krewetek ;)
Próbowałem dać tego korzenia do góry nogami, ale nie podobało nie się w ogóle. Cały problem polega na tym, że gdybym chciał go wyciągnąć to musiałbym zdemolować pół akwarium, wszytko przez to poprzeczne wzmocnienie, korzeń tylko pod jednym kątem wchodzi do środka.

Myślałem o tym żeby go obniżyć ponieważ drażni mnie to, że rośliny pływające zahaczają, ale chyba dam sobie spokój bo za dużo z tym roboty plus demolka wszytkiego.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Widzę że w końcu udało Ci się zebrać i pochwalić się swoim zbiornikiem. Jak dla mnie piękny kawał podwodnego świata. Tak trzymaj. Korzeń jest mega. :brawo :brawo :brawo No i gratuluję duszy majsterkowicza. :D

P.s. Jak ja bym chciał mieć zbiornik podobnych rozmiarów. Niestety jeszcze muszę uzbroić się w cierpliwość.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Trex, dziękuję ;)
Trex pisze:Jak ja bym chciał mieć zbiornik podobnych rozmiarów.
"półkę" pod akwarium zrobiłem już parę lat temu na zasadzie "tu kiedyś będzie akwarium" Teraz żałuję, że nie pokombinowałem troszkę bo mogłoby być 150cm, a nie jak teraz 125cm-niby niedużo, ale 25cm więcej na długości akwarium to troszkę jest ;)
Trex pisze:Niestety jeszcze muszę uzbroić się w cierpliwość.
Marzenia się spełniają ;)
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Jak ja Cię doskonale rozumiem, mam 120 cm długości a moim celem jest mieć w końcu 200 cm i upragnione skalary :D
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

AleksanderK pisze:moim celem jest mieć w końcu 200 cm i upragnione skalary :D
Czarne wody? ;)
Awatar użytkownika
Raori
Początkujący pomocnik
Posty: 1095
Rejestracja: 28 sie 2017 10:06
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Raori »

Ładne, nawet bardzo.
Obrazek
[126L] Dżungla
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Raori, dziękuję ;)

Wiecie co? Coś się stało w moim akwarium...
Praktycznie od samego początku mam dość przejrzystą wodę, ale początkowe tygodnie była taka zielonkawa tzn. nie była zielona, ale taki jakby odcień zielonego (nie potrafię tego dokładnie wytłumaczyć) i obstawiałem, że to korzeń coś z siebie wypuszcza.
No i teraz najciekawsze, dziś zaglądam do akwarium, a tu woda kryształ. Nie czyściutka, ładniutka tylko po prostu kryształ. Takiej wody to ja jeszcze nigdy i nigdzie nie widziałem. Ryby nie pływają, a lewitują :D

Na szybko mały filmik (przepraszam za jakość-na żywo dużo lepiej to wygląda) Proszę wybrać jakość filmu 1080p
https://www.youtube.com/watch?v=1Wz-6QTmk7U

Biały wylot filtra po lewej jest oddalony o 120cm od telefonu.
Dodam, że nic, a nic nie robiłem. Podmiana wody jutro. Niektóre roślinki, a najbardziej wgłębka bąbelkują.
ODPOWIEDZ