[60l] ogólne

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

kszlufik
Posty: 4
Rejestracja: 17 gru 2018 8:54

[60l] ogólne

Post autor: kszlufik »

Witam
Chciałbym się doradzić forumowiczów co do obsady akwarium 60 L.
To jest moje pierwsze akwarium. Słyszałem że dobrze mieć kilka krewetek amano i otoski. jeżeli tak to ile i jakie ryby do nich dobrać tak żeby nie przepełnić akwarium.

-wymiary akwarium: 60x30x35
- obecnie oświetlenie jarzeniówka 15 wat, będzie zmieniona na ledy które
w przeliczeniu mają dać 30 wat.
- filtr Fluval u2
- podłoże żwirek średniej granulacji, pod nim nawóz Florapol
- rośliny tzw. niewymagające, ale szczerze nie pamiętam nazw.
-jako wystrój, kilka kamieni ułożonych na sobie i mały korzeń.

dziękuję za podpowiedzi
pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 17 gru 2018 11:29 przez kszlufik, łącznie zmieniany 4 razy.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Wszystko zależy od tego jaką masz wodę oraz czy jesteś w stanie ja "poprawić"
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę popraw tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady. Użyj opcji "zmień" w pierwszym poście.

Proszę podaj nam wymiary akwarium. Czy znasz parametry wody, jaką dysponujesz? Czy zamierzasz wodę odpowiednio przygotowywać pod wymagania gatunków ryb, jakie chcesz trzymać?
Jak wygląda urządzenie tego akwarium? Co jest podłożem? Jak dużo jest w nim roślin? Co odpowiada za filtrację i oświetlenie?

Proszę poczytaj w dziale Obsady propozycje ryb do akwariów o podobnym litrażu jak Twój, bo jest tych tematów bardzo dużo.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
kszlufik
Posty: 4
Rejestracja: 17 gru 2018 8:54

Post autor: kszlufik »

szczerze mówiąc to akwarium założyłem w zeszłym tygodniu. Jestem w jego początkowym etapie. Niecały tydzień. Myślałem o sprawdzeniu wody po 7 dniach. Czytałem w internecie że jeżeli są roślinki to dobrze po 7-14 dniach wpuścić kilka krewetek amano, a w późniejszym czasie otoski. Roślinki w akwarium to tzw. łatwe w utrzymaniu nie wymagające. Myślałem że później nie wiem po ustabilizowaniu zbiornika ok. miesiąca wpuścić jakieś rybki.

podsumowując nie wiem jeszcze jaką mam wodę, ale już wiem, że zamiast odstanej kranówki z dodatkami chemicznymi przeciw chlorowi, ponoć lepiej kupić wodę źródlaną w sklepie.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

kszlufik pisze: podsumowując nie wiem jeszcze jaką mam wodę, ale już wiem, że zamiast odstanej kranówki z dodatkami chemicznymi przeciw chlorowi, ponoć lepiej kupić wodę źródlaną w sklepie.
Wody w Polsce się nie chloruje od lat.

Sprawdź parametry wody, jakie masz w kranie i odpowiedz proszę na moje pytania oraz popraw tytuł tematu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
kszlufik
Posty: 4
Rejestracja: 17 gru 2018 8:54

Post autor: kszlufik »

tytuł poprawiony. Co do jakości wody to zrobię testy i uzupełnię. To co wiem uzupełnię w pierwszym poście.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj, ciągle rozprowadzany jest mit o "ekipie sprzątającej", że warto mieć takie zwierzęta, które wyczyszczą podłoże z resztek pożywienia, zjedzą obumarłe części roślin, pozbędą się glonów....takie coś nie istnieje- nie dosłownie.
Aby nie mieć syfku z pozostałości po karmieniu wystarczy nie przekarmiać, ponadto bardzo wiele ryb wyczyści zbiornik z wszelkich resztek, otoski tego nie robią w ogóle, krewetki wszystkie sprzątają- nie muszą być jakieś konkretne [no filtrujące nie posprzątają w ten sposób], ale krewetki ograniczają jednocześnie dobór ryb, bo dużo z nich po prostu na krewetki może polować...

Na obumarłe części roślin trzeba sprzątać i usuwać je, kiedy zauważysz, jeżeli w ogóle myślisz, że jakieś żyjątka załatwią całą sprawę to jesteś w błędzie, detrytusu otoski znowu nie ruszą, krewetki wszystkiego nie zjedzą, mogą być i ślimaki, i jakie ryby, które zjadają, ale karmiąc zwierzęta zgadnij co będą wybierały- pokarm, czy obumarłe rośliny? Karmić trzeba, a nawet jakbyś je głodził to i tak nie zjedzą wszystkiego zapewne.

Glony- tu otoski owszem zjadają je, głównie zielone, ale też to nie jest tak, że jak będzie wysyp glonów to one rozwiążą problem- absolutnie nie- na taki problem jak wysyp glonów trzeba samemu dojść dlaczego tak się dzieje i powziąć odpowiednie środki, kupowanie zwierząt glonożernych nigdy tym rozwiązaniem nie jest, wręcz przeciwnie- jest taki schemat: ktoś ma akwarium i rybki, następuje atak glona, no to co otoski, jakie krewetki, może ślimaki....i glonów mamy jeszcze więcej z powodu przerybienia, dodanie zwierząt generuje jeszcze więcej "odpadów" z przemiany materii zwierząt co często bywa zaproszeniem dla glonów...

Podsumowując, nie kupuj otosków i krewetek, aby sprzątały bo się na tym przejedziesz/zawiedziesz. Kupuj te zwierzęta jak każde inne- bo ci się spodobają i chcesz je mieć, jeśli nie to szkoda "miejsca" w zbiorniku na nie, bo kurczy się dobór innych gatunków.

Podstawą do wyboru obsady jest chemia wody, musisz przetestować ją na pH, twardości KH/GH, musisz dobrać zwierzęta pod względem wymiarów zbiornika- nie samego litrażu, aranżacji wnętrza, temperatury i temperamentu samych zwierząt.
kszlufik
Posty: 4
Rejestracja: 17 gru 2018 8:54

Post autor: kszlufik »

Co prawda wlasciwosci wody jeszcze nie sprawdzilem, ale co myslicie o takim skladzie:
4-5 krewetek amino
3 otoski
12-14 razbora galaxy lub bystrzyk amandy lub jedno i drugie ale po 6-7 sztuk
1 para pielęgniczek ramireza
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

sprzątam po sobie Very Happy
Ostatnio zmieniony 27 gru 2019 20:02 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

w 60 litrach taka obsada jest moim zdaniem zbyt duża. Jeśli ramirezy dobiorą się w parę i rozpoczną tarło to krewetek nie uświadczysz na widoku przez cały okres wylęgu a potem wyprowadzania młodych bo będą bezlitośnie przeganiane. Drobnica (mikrorazbora czy bystrzyki) też nie będą miały lekko a w takiej ilości mogą podskubywać narybek. Moje ramirezy, kiedy trafiły awaryjnie do 45 l (ale z powierzchnią dna równej zapewne Twojeje 60-tce) i zdecydowały się tam na tarło to nagle zdominowały i zagoniły do kąta dwa razy większe od siebie Apistogrammy, nie ruszały jedynie otosków.

Moja propozycja to wybranie z zestawu: ramirezy + otoski (ale więcej niż trzy bo to towarzyskie i gromadne ryby) lub drobnica + krewetki.
ODPOWIEDZ