Pierwsze akwarium po latach - powrót do marzeń

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
kocur1911
Posty: 7
Rejestracja: 18 gru 2018 23:39
Lokalizacja: Warszawa

Pierwsze akwarium po latach - powrót do marzeń

Post autor: kocur1911 »

Dawno, bardzo dawno temu miałem przez kilka lat akwarium 120 l.
Założyłem kilka dni temu akwarium 70 l. Podłoże żwirek zwykły plus pod żwirek aqua substrat II+. Kupiłem kilkanascie roślinek, posadziłem, jakieś korzenie również się znalazły. Filterek Aquael Fat mini z wymienioną gąbką na bardziej gęstą. oświetlenie 50cm led 10W plus dokupiłem 60 cm 13W z kolorem niebieskim i czerwonym. Ryb póki co nie mam i jeszcze przez jakieś 2 tygodnie nie planuję. Teraz pytanko czy inwestować w jakąś chemię na początek. Póki co mam tylko aquaflora carbo. Na pewno muszę kupić testy żeby sprawdzić jaka ta woda jest. Pytam tylko czy jest jakiś uniwersalny zestaw tzw. "na początek"? I jeszcze mam pytanko: po 2 dniach na częściach jednego z korzeni pojawił się jakiś taki biały gąbczasty nalot , dodam, że korzenie były wygotowane w wodzie z solą

p.s. chciałem zdjęcie dodać ale... coś poszło nie tak
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
kocur1911 pisze:Teraz pytanko czy inwestować w jakąś chemię na początek
Nie, nie ma takiej potrzeby przy poprawnie prowadzonym akwarium :)
kocur1911 pisze: Kupiłem kilkanascie roślinek, posadziłem
I bardzo dobrze, ale nie wszystkie z nich się "przyjmą".
kocur1911 pisze:Teraz pytanko czy inwestować w jakąś chemię na początek
W testy kropelkowe można zainwestować (na GH/KH i pH).
kocur1911 pisze:po 2 dniach na częściach jednego z korzeni pojawił się jakiś taki biały gąbczasty nalot , dodam, że korzenie były wygotowane w wodzie z solą
Takie coś się zdarza i należy to po prostu przeczekać (zalewając korzeń odcinasz tlen).
kocur1911 pisze:p.s. chciałem zdjęcie dodać ale... coś poszło nie tak
Forum ma ograniczony upload, więc najlepiej jak będziesz załączał zdjęcia na zewnętrznych serwerach, a na Forum wklejał linki do tych zdjęć.

Mam tylko jedno pytanie:
kocur1911 pisze:dokupiłem 60 cm 13W z kolorem niebieskim i czerwonym
Po co?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
kocur1911
Posty: 7
Rejestracja: 18 gru 2018 23:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kocur1911 »

Po co? po co? dobre pytanie

uległem pokusie reklamy, że specjalnie dla roślin, itp.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Nie ma potrzeby, aby oświetlać rośliny taką barwą światła, bo światło oświetla rośliny jako nierozczepione.
Hmm, owszem, uległeś marketingowi branżowemu...
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
kocur1911
Posty: 7
Rejestracja: 18 gru 2018 23:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kocur1911 »

Roślinki sobie rosną, na wiekszości widać przyrost. ten korzeń mnie martwi bo nie wiem czy mam to jakoś wyczyścić czy to samo zniknie.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Możesz czekać aż samo "zniknie", możesz jeszcze próbować go czyścić, ale nie wiemy dokładnie, co jeszcze z niego wyjdzie. Często tak jest, że po zalaniu korzenia wodą coś tam z niego jeszcze wychodzi (odcinasz dopływ tlenu). Ja bym czekał.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
kocur1911
Posty: 7
Rejestracja: 18 gru 2018 23:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kocur1911 »

Czekam, czekam, i tak: nie było mnie od poniedziałku, dzisiaj wracam i co?
Z tej pleśni z korzenia wyrosły glony, na chwilę obecną ok. 10 cm. (takie cienkie, nitkowate). Nie wiem teraz czy wyrzucić go czy wyczyścić? Podmianke wody zrobie jak się wyśpię, ok 15 litrów, odebrałem zestaw do badania wody - ale jutro pomiary zrobię - wyniki będa. i jeszcze jedno pytanko - czy mogę jutro wpuścić chociaż 2 glonojady?
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Możesz korzeń wyciągnąć i wyczyścić, ale też możesz to zostawić. W akwarystyce pojęcie "czekać" oznacza długooo...
Akwarium dojrzewa znacznie dłużej, niż się tego oczekuje. Jeśli po miesiącu NO2 z pomiarów wychodzi 0, nie oznacza to, że akwarium jest dojrzałe. Co innego, kiedy z korzenia wychodzą różne rzeczy po roku, a co innego, kiedy jest to tydzień, czy miesiąc.
Masz więc dwa wyjścia - albo czekasz dalej, albo wpuszczasz zwierzęta, które zaczną zdychać lub chorować.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
kocur1911
Posty: 7
Rejestracja: 18 gru 2018 23:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kocur1911 »

dlatego pytam - bo jak glonojad to glonojad - jedzenia będzie miał pełno. P.S. wyczyszcze bo jak się światło w akwa zapaliło, to te nitki ze 20 cm mają (w nocy nie było widac). A swoją drogą to nie wygląda tak źle, doprawia takiego smaczku

a tak w ogóle to skąd takie gloniska się biorą? coś poszło nie tak czy to normalne zjawisko po uruchomieniu zbiornika?
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Biorą się z braku równowagi w zbiorniku. Masz za dużo jakiś składników odżywczych w akwarium, których rośliny nie są w stanie przerobić. Makroelementy zwiazki azotu, fosforu, czy mikroelementy typu magnez, żelazo itd. Rośliny nie przejadają tego z różnych powodów (np. z powodu braku innych kluczowych składników jak CO2 czy np potas którego zazwyczaj sa niedobory w akwariach) a glony wykorzystują nisze. Nic nie może się marnować w przyrodzie.

Ryb nie wpuszczaj, ale możesz glonozerne ślimaki np Ampularie. Korzeń też chętnie opedzluja. Zaczną też wydzielać produkty przemiany materii. Zobaczysz jak zareaguje zbiornik.

Jednak jedyna skuteczną metodą na glony jest ustanowienie równowagi w zbiorniku, by ilość wszystkich dostarczanych składników pokarmowych dla roślin była równa zapotrzebowaniu. Wszelkie pośrednie metody, czyli zwierzęta glonozerne, podmiany wody, chemia spowodują jedynie tymczasowa poprawę a w miejsce starych glonów pojawią sie nowe :)
Choć nie zawsze obecność glona jest zła. Problem to jak zaczynają dominować zbiornik mad roślinami wyższymi.
kocur1911
Posty: 7
Rejestracja: 18 gru 2018 23:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kocur1911 »

Z tym ślimakiem to żeś Pan..., na 100% po 24h zjedzą wszystko z korzenia.

Można napisać to inaczej.
Post wyedytowałem
MOD krzych_100
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Chyba pomyliłeś miejsca i umysłem nadal siedzisz gdzieś w jakiejś spelunie a nie na forum :wink:

Ale wracając do ślimaka, tak Ampularia pomoże w walce z glonami jednak nie oczekuj po niej cudów.

Ja w moim pierwszym akwarium na początku wpuściłem Ampularie i powoli bo powoli pomagała czyścic akwarium. :wink:
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Przecież Zbrojniki potocznie przez Polaków zwane glonojadami nie zjadają glonów, a preferują inne pokarmy, ślimaki czy krewetki natomiast tak (w zależności od gatunku jedne mniej inne więcej) Zresztą napisałem to nie jest metoda na inwazję, a doraźne czyszczenie, bo jakiś delikatny glonik będzie w niemal każdym zbiorniku.

Obok Ampulari dla urozmaicenia można dać największego glonobojce spośród slimakow mianowicie:
https://akwa-mania.mud.pl/ryby-i-roslin ... i/clithon/

O tyle dobre, że nie grozi nam plaga, bo do rozmnażania potrzebują wody słonej, a niestraszna im Helena czy bocje bo moga się w razie niebezpieczeństwa szczelnie zamknąć w skorupie :-)
kocur1911
Posty: 7
Rejestracja: 18 gru 2018 23:39
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kocur1911 »

Wykonałem pomiary:
pH - 7,2
GH - 15
KH - 5
NH3 ~ 0,0
Fe - 0

Wychodzi na to, że żelaza za mało i z tabelki pH - KH - za mało C02
ODPOWIEDZ