Zmiana podłoża w akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
chlebbek
Posty: 20
Rejestracja: 14 lis 2018 16:46

Zmiana podłoża w akwarium

Post autor: chlebbek »

Witam :) mam taki mały problemik - chciałabym zmienić podłoże w akwarium. Moje lekarstwo na stres ma zaledwie 30 l,wodę ma czyściutką,jednak mam problem z podłożem - na początku wyspałam piasek a na niego kamyczki. Tymczasem żywe roślinki bardzo szybko gniją,przy czyszczeniu dna wypływają do góry. Wiem,trzeba było myśleć wcześniej,jednak szkoda już się stała... Chciałabym temu jakoś zaradzić,ale bez całkowitego restartu akwarium,mam je dopiero od 4 miesięcy,rybki mają się dobrze i nie chciałabym im dokuczać :) podłoże ma może 3 cm grubości... Czy wystarczy dosypać kolejnego żwirku lub piasku i zostawić jak jest? Podam link ze zdjęciem,bo jakoś nie mogę wrzucić tutaj :)
http://zmniejszacz.pl/zdjecie/2018/12/2 ... 152234.jpg
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj, ta biała ryba to molinezja?Jeśli tak to masz długość akwarium za krótkie o jakieś 50-60cm....

Co do pytania o podłoże to jak najbardziej możesz, a nawet powinnaś go dosypać, jeśli myślisz o roślinach żywych, by rosły to grubość podłoża minimum powinna mieć 5cm i pod rosliny korzeniowe warto wcisnąć do samego dołu po 2 kulki gliniano- torfowe jako przyszły nawóz dla korzeni.

Sprawdź proszę w atlasie ryb wymagania swoich pupili i zrób z obsadą porządek,pomyśl o krewetkach bardziej jak o rybach, bo mało miejsca dla wielu ryb masz, może jakieś Danio Margaritatus...
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Ja bym zrobił tak:
- porządek z obsadą
- wyciągnięcie tych niebieskich kamyków
- dosypanie przepłukanego piasku
- filtr bardziej w róg akwarium
- grzałka w róg przy filtrze
- wyrzucenie rurki od filtra-wystarczy ruch tafli wody
- czarne tło
- czyszczenie szyb
- na kokosy mech aby było bardziej zielono
- kulki gliniano-torfowe jak pisze @MarJan
chlebbek
Posty: 20
Rejestracja: 14 lis 2018 16:46

Post autor: chlebbek »

w kwestii molinezji.. mam je 4,4 danio,3 kiryski pandy i 1 krewetkę. i tylko ta jedna zaraza jest taka wielka :) pozostałe rybki są raczej malutkie :) i przyznam,że kompletując obsadę korzystałam z rad na forach i prawie wszędzie piszą,że molinezje się nadaja do tak małego akwarium :) co do szyb,czyszczę je raz w tygodniu,wraz z podmianą wody. po dwóch dniach pojawia sie taki nalot... mąż robił testy wody,są ponoc w normie,ale szyby sie takie robią i co poradzić ;/ Pozwoliłam sobie edytowac - w kwestii molinezji mam białą,białą w czarne kropki ( te dwie sa największe ) czarną oraz żłótą :)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

chlebbek pisze:przyznam,że kompletując obsadę korzystałam z rad na forach i prawie wszędzie piszą,że molinezje się nadaja do tak małego akwarium
Prawdę mówiąc nie wierzę w to
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Poczytaj w dobrym atlasie akwarystycznym o wymaganiach ryb, jakie trzymasz i je oddaj, bo masz dla nich za małe - i to mocno - akwarium.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
chlebbek
Posty: 20
Rejestracja: 14 lis 2018 16:46

Post autor: chlebbek »

no mniejsza o to,ale teraz pytanie - mozna je do mikrozoo oddać? tak np? jeśli faktycznie to za dużo to szkoda rybek,zeby się męczyly,ale przeciez w toalecie nie spuszczę ;D
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

sprzątam po sobie Very Happy
Ostatnio zmieniony 27 gru 2019 20:12 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

chlebbek pisze:ale przeciez w toalecie nie spuszczę ;D
Są lepsze sposoby na pozbycie się rybek:
- oddaj do sklepu, może coś dadzą w zamian [różnie bywa], a może nawet nie będą słuchać o tym, że oddajesz za darmo...;
- ogłoś na olx za kasę czy za free- jak pójdzie tak będzie;
- nie "oddawaj naturze"- nasze rzeczki, stawy, jeziora to nie środowisko ryb tropikalnych;
- nie spuszczaj w kiblu- jak już nie ma jak sie pozbyć ryb to chyba lepiej ukatrupić jak pozwolić na powolniejszą śmierć w niesprzyjających warunkach
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

MarJan wcale nie musi się ich pozbywać, wystarczy jak kupi większe akwarium min 120 l. na dno nasypie piasek, wsadzi rośliny, odpowiedni filtr, światło i grzałkę, odczeka aż dojrzeje i może się cieszyć i leczyć stres przy pięknym akwarium.
chlebbek
Posty: 20
Rejestracja: 14 lis 2018 16:46

Post autor: chlebbek »

Molinezje mają już załatwiony nowy dom w dużym akwarium,nie wyobrażam sobie,że miałabym je zwyczajnie zamordować. Niestety na większe akwarium nie mam miejsca :( jeszcze takie 60l może bym wcisnęła,ale większego nie mam gdzie postawić,tak,żeby nie znajdowało się blisko okna i grzejnika :) To raz a dwa,ze koszty takiego akwarium też chwilowo przekraczają mój budżet domowy :)
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Standardowe wymiary 60-tki dają o wiele większe pole w wyborze rybek, no a jak 30-tka to tylko "nano"- na forum jest temat o tym :wink:
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

sprzątam po sobie Very Happy
ODPOWIEDZ