Identyfikacja choroby

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Art321
Posty: 2
Rejestracja: 26 gru 2018 13:34

Identyfikacja choroby

Post autor: Art321 »

Cześć.

Bardzo proszę o pomoc w rozpoznaniu choroby, która kolejno wybija Rasborę Galaxy. Rybka ze zdjęcia już padła, ale widzę, że kolejna zaczyna mieć te same objawy.

- litraż: 37,5 L (50x25x30cm)
- obsada ryb: 3x Gupik (tylko samce), 2x Kirysek Panda, 3x Rasbora Galaxy (2 już padły)
- pokarmy którymi karmisz ryby: Tropical Guppy, Tropical Vitabin, okazjonalnie suszona dafnia dla Rasbory
- temperatura wody i jej parametry: 22-23 stopnie, pH 7,5, NO3 10mg/l, NO2 0 mg/l, NH3 0,02 mg/l.
- ew. inne zwierzęta w akwarium: 1x Ślimak Military Helmet, 3x Krewetka Red Cherry
- jak często podmieniasz wodę: raz w tygodniu ~11 litrów
- jak długo akwarium stoi: 6 miesięcy
- jak dawno ryby zostały wpuszczone: 5 miesięcy temu (miesiąc po odpaleniu akwarium, najpierw Gupiki, tydzień później reszta)
- jaką masz filtrację, oświetlenie, grzałkę: filtr 24h/dobę na początku Claro 300, od ~2,5 miesiąca FZN-1, oświetlenie 11W 10h/dobę, grzałka Thermo Plus 50.
- czy w akwarium są rośliny, jak dużo: tak - jak na zdjęciu (Cryptocoryne Beckettii, Moczarka, Bacopa Australis i jeszcze jedna, której nazwy nie pamiętam).
- czy w akwarium są sztuczne rośliny/ozdoby: tak - 2 szt od samego początku akwarium.
- co jest podłożem: piasek + żwirek 1-2mm

2. Opisz objawy choroby:
- zmiany w zachowaniu ryby: trzyma się lekko na uboczu, w cieniu, bliżej grzałki.
- zmiany na jej ciele: narośl (pęcherzyki?) na płetwach, może lekki "garb" za głową. Jak na zdjęciach.
- co się dzieje z pozostałą obsadą: bez objawów, ewentualnie jeden Gupik w międzyczasie lekko schudł i stał się bledszy, przez pewien czas kładł się na podłożu, ale później mu przeszło.

Zdjęcia: https://imgur.com/a/M8atFjf
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc .
Ta choroba nazywa sie : zbyt niska temperatura wody . Powinna wynosic 26 C
Podnies temperature i obniz pH . Gupiki sa troche przyduze do tego szkla
Art321
Posty: 2
Rejestracja: 26 gru 2018 13:34

Post autor: Art321 »

Podniosłem temperaturę do przedziału 25-26 stopni i dorzuciłem kilka szyszek, które będę wymieniał co jakiś czas. Czy coś jeszcze mogę zrobić, by zminimalizować ryzyko takiego zachorowania?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Ta ryba wygląda jakby miała posocznice, czyli juz trup, ale ja sie nie znam na rybach więc pewnie się myle.
ODPOWIEDZ