Co wybrać do 120l

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
maniolek
Posty: 3
Rejestracja: 25 gru 2018 22:57
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Co wybrać do 120l

Post autor: maniolek »

Witam Was wszystkich.
Jestem tu nowy :D Postanowiłem, że czas aby akwarium powróciło w moją przestrzeń życiową, ale niestety potrzebuję pomocy. Ogólnie rzecz biorąc dawno, dawno temu miałem akwarium towarzyskie, ale musiałem się z nim pożegnać, wyjazd, studia i takie tam.
Teraz po latach chcę znów mieć co oglądać i potrzebuję porad.
Moje akwarium to 120l, panoramiczne - wiem lepsze by było proste, ale na razie muszę mieć takie jakie jest :D
No i zaczynają się schody, wszystko się pozmieniało, chciałbym mieć w nim filtr zewnętrzny i nie wiem czytałem już trochę sprawdzałem i nie wiem jaki wybrać... zastanawiam się nad dwoma JBL CRISTALPROFI GREENLINE e1502 lub EHEIM PROFESSIONEL 4+ 2273, no chyba że ktoś poleci co innego, zastanawiałem się też nad AquaEL Unimax 250, ogólnie jestem otwarty na propozycję :D
Kolejna sprawa to podłoże, ogólnie rzecz biorąc chciałbym mieć rośliny (ale nie żeby to było akwa holenderskie) jakieś łatwe do ogarnięcia, może też jakieś kolorowe czerwień czy coś i nie wiem co kupić, z założenia chciałbym później kirysy i czytałem, że dla nich najlepsze podłoże to piasek, i nie wiem czy faktycznie tak jest czy nie i co ewentualnie pod niego dla roślin?
Grzałka myślę że 125W wystarczy.
Oświetlenie mam 2 świetlówki,nie wiem dokładnie ile mają musiałbym to sprawdzić, ale są stare i raczej do wymiany, ponieważ akwa ma pokrywę, chciałbym chyba wymienić je na LEDy, będzie to bardziej oszczędne? Czy zostać przy świetlówkach?
To by było tyle na początek, ogólnie jeszcze pewnie sporo pytań, ale to później :) chcę wszystko etapami robić i kupować Uśmiech :)
Mariusz
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Grzałka 50W wystarczy.

O pozostałych zagadnieniach proszę poczytaj w tematach już prowadzonych w dziale Sprzęt, bo odpowiedz na wszystkie Twoje pytania już dawno są w nich zawarte.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

moim zdaniem 50w do 120 litrów będzie za słabe chyba że jest bardzo ciepłe pomieszczenie.ja bym tu obstawiał 100-150w
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Wszystko zależy od tego jak ciepło masz w zimie, wiadomo w bloku sąsiedzi grzeja z boku, z góry, z dołu i nie ma dramatu, co innego w domu, jak sie zapomni napalić albo wygasnie rano. Trzeba to mieć na uwadze.

Moim zdaniem wrogiem dobrego jest jeszcze lepsze i 100W grzałka będzie okej, a jak sie chce pakiet premium to i 150W będzie dobre :)
maniolek
Posty: 3
Rejestracja: 25 gru 2018 22:57
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Post autor: maniolek »

Kupię 100W, bo czasami lubię mieć chłodno lub okno otworzyć :)
Mariusz
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

100w będzie akurat chyba ze chcesz zapas to 150
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ODPOWIEDZ