[106l] ogólne

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

pesmerga
Posty: 3
Rejestracja: 27 gru 2018 11:53
Lokalizacja: Kobyłka

[106l] ogólne

Post autor: pesmerga »

Witam!

Jestem w trakcie tworzenia akwarium 106 l ( 75x35x40cm) akwarium jest dojrzałe posiada trochę roślin.

Na dnie jest czarny żwirek 0,5-1 mm. odczyn wody około 7,3 pH, twardość ogólna 13 dGH. obecnie do akwarium dolewam kranówke przelaną przez dzbanek brita

docelowo może filtr RO się zobaczy .

filtracja termofiltr eheim 2324 700l/h, obecnie lata w nim :



-9x razbora galaxy

-3x molinezja

-2x zmienniak plamisty

-12x gupik endlera

docelowo chciałbym:



- 30 razbora galaxy (środek)

- kirysek pigmej 10x lub otosek 6-8x lub w ostateczności jakieś dwa małe glonojady ( coś na dno)

- 6-10 tęczanek neonowych lub gurami mozaikowe 3x lub inny większy gatunek niż galaxy i kiryski jaki zaproponujecie do wypełnienia zbiornika (środek+ tafla?)

pozostałe ryby obecne w zbiorniku oddam w dobre ręce.



Proszę o konstruktywną pomoc.
Ostatnio zmieniony 27 gru 2018 17:37 przez pesmerga, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.

Wystarczy:
pesmerga pisze: - 30 razbora galaxy (środek)
pesmerga pisze: - kirysek pigmej 10x lub otosek 6-8x
Przy pH oscylującym w granicach 7 oraz GH ok. 10 trzymam te ryby w zarośniętym akwarium.
Gurami raczej bym sobie odpuścił, ryba jest duża w porównaniu z pozostałymi i w przypadku 3x może być (i będzie) agresywna. Jeśli bardzo zależy Ci jeszcze na rybach, to zostawiłbym żyworódki Endlera.
Ważna uwaga przy zakupie galaxy - najlepiej kupić w dwóch różnych źródłach i to osobo samce, osobno samice. Nie kupuj galaxy z zapadniętym brzuchem i/lub garbatych (takie ryby raczej z czasem zdechną i jak na razie nie spotkałem lekarstwa na to).
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę popraw tytuł tematu na zgodny z Regulaminem Działu Obsady. Użyj opcji "zmień" w pierwszym poście.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
pesmerga
Posty: 3
Rejestracja: 27 gru 2018 11:53
Lokalizacja: Kobyłka

Post autor: pesmerga »

Mam nadzieję , że nie wbije kija w morwisko mówiąc , że myślałem także o haremie bojownika do zespołu z galaxy oraz kiryskami. U mnie z samcem pływało 10 galaxy i nikt nikomu nie robił krzywy i teraz pytanie czy miałem flegmatyczny egzemplarz czy po prostu bojowniki nie zwracają uwagi na inne nie weloniaste ryby. Jeśli tak to ile samic dla samca do tego zbiornika.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Jeśli miałeś już bojownika z galaxy, to wiesz jak się ryby zachowują. Ja nie miałem takiej kombinacji i w tym przypadku nie doradzę.
Jeszcze można z galaxy i otoskami/kiryskami wpuścić razbory espei. Mają podobne wymagania, wielkościowo też są zbliżone rozmiarami i krzywdy sobie nie robią.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Razbora galaxy to Danio, a Danio woli temperatury niższe niż Bojownik. Ani Danio margaritatus, ani Betta splendens nie będą szczęśliwe ze sobą. Druga kwestia to temperament Danio nie przypada do gustu Bojownikowi.
Oczywiście nie twierdzę, że się nie da.
Tylko po co?
pesmerga
Posty: 3
Rejestracja: 27 gru 2018 11:53
Lokalizacja: Kobyłka

Post autor: pesmerga »

Zakres temperatur mają podobny, galaxy 22-27 stopni, bojownik 25-30 stopni u mnie była stała temperatura 26 stopni i przez rok nie b yło zgrzytów ani chorób. Biniu o co chodzi z tym temperamentem ? /Jeśli macie inna propozycję na rybę 5-10cm proszę doradzcie. Może Ramireza?
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Temperament - Danio to ryby energiczne, żwawe, gwałtowne. Bojowniki najzwyczajniej w świecie takich nie lubią i obecność takich współtowarzyszy im nie służy :-)
Ten Danio to ryba o zakresie 20-25. Niektóre strony trochę przesadzają z zakresami.

Jak bardzo chcesz mieć te Danio (ładne rybki) i jakiś inny gatunek. To wg mojej wiedzy na temat ryb azjatyckich dołożyłbym do nich gromadkę Brzanki Odeski. Do sprzątania i urozmaicenia ślimaki i krewetki.
20x danio margaritatus
8x Brzanka Odesska. - tutaj wymiary akwarium raczej na styk.
Wiecej nie ma co ładować do 100L brutto, bo ryby będą mniej ciekawie się prezentować. Zagospodarować to dodatkowo roślinnością z biotopu Azji i będzie przy czym oko cieszyć.

Osobiście to bym trzymał same Danio w ilości z 35sztuk z krewetkami i ślimakami. Oglądając wiele różnych akwariów najciekawsze sa dla mnie te jedno-dwu gatunkowe. Ryby o wiele ciekawiej i naturalniej sie zachowuja. Niż jak jest namieszane gatunków często po kilka sztuk gdy ryby są stadne.

To tylko moja opinia. Można się z nią nie zgadzać. Decyzja zawsze należy do akwarysty. :-)
ODPOWIEDZ