Wybór akwarium - dylematy początkującego

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

Wybór akwarium - dylematy początkującego

Post autor: aleextra »

Witam,

Chcę założyć akwarium, potrzebuję porady co zrobić aby było śliczne, proste i bez kłopotów (dzieciaki będą także w tym maczać ręce, więc nic ambitnego). Myślę nad 112l - podstawa: 80x35, wysokość: 40. Zastanawiam się nad optiwhite (moim marzeniem jest akwarium morskie, ale to pewnie z 10 kolejnych lat pewnie minie), więc nie wiem czy warto wydawać już teraz 3 razy więcej...

Z obsady na pewno piskorek kuhli (albo cierniooczek) w pewnej ilości, neon, do tego żabki akwariowe (nie wiem jak się nazywają). Już trochę poczytałem, więc podłoże będzie częściowo żwirkowe (różowy żwirek) oraz piasek ze względu na piskorka. Dodatkowo może krewetki do sprzątania i aby dzieciaki zaciekawić czymś innym niż rybki.

Filtr zewnętrzny AQUAEL FILTR MULTIKANI 800, chyba rozbuduję na 3 poziomy, ale głęboko zastanawiam się nad tym - jak widziałem na youtube jak ludzie czyszczą ceramiczne elementy filtru, mówią, że tam są bakterie dobre dla wody itp. Nie rozumiem tego do końca, filtr powinien filtrować, więc coś się osadzać tam powinno.. A 3 poziomy, aby jak najrzadziej trzeba było się tym zajmować :)
Dodatkowo piskorki świetnie bawią się w strumieniu wody z bąbelkami (kiedyś miałem wewnętrzny filtr gąbkowy z napowietrzaniem), a w przypadku tego filtru nie będzie bąbelków :( Ale może nadal pozwoli na zabawę piskorkom.

Dość wysokie akwarium, ze względu na położenie - dołączam zdjęcia miejsca gdzie będzie akwarium postawione:
https://mega.nz/#!t8ITEIqL!CHNwyrc7u1Gl ... p6A-i2o00U

Będzie stać w miejscu naprzeciwko drukarki. Okno jest od strony południowej, ale to miejsce mojej pracy, więc jak świeci słońce, to w większości osłonięte jest roletą odbijającą promienie słoneczne.

Ze względu na żabki musi być coś co pozwoli im odpocząć pod powierzchnią wody. I tu mam dylemat. Czy dawać jakiś korzeń, albo kamień (zajmie miejsce). Skłaniam się w kierunku korzenia, ale nie wiem czy nie będzie on zbyt kłopotliwy. Są rośliny, które pływają na powierzchni, to żabkom wystarczy, więc może tylko taki roślinny płaszcz na powierzchni im zostawić?

Ze względu na różowy żwirek, myślę o podłożu kaskadowym, kamieniami oddzielę poziom wyższy ze żwirkiem, niżej - piasek. Ale jak to zrobić, żeby ładnie wyglądało? Zastanawiam się nad zrobieniem wyspy ze żwirkiem (wyższej niż piasek) z której będzie ten korzeń wychodzić. I takie wyspy zrobić w każdym miejscu gdzie korzeń będzie dotykać podłoża...

Jestem facetem, jaki kolor piasku będzie dobrze pasować do różu? Jaki kolor kamieni oddzielający piasek od tarasu z różowym żwirkiem będzie dobrze wyglądać. Jak to zrobić, aby wyglądało fajnie dla dorosłych i dla dzieci? Dlaczego w większości miejsc piszą, że piskorki to wymagające rybki? Znajomym polecałem je ze względu na ich urok i prostotę hodowli... Do tego za łebka miałem je na żwirku z kiryskami... Cudowne rybki :)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Osobiście odpuściłbym sobie 2 rzeczy:
różowy żwirek (fuj ) oraz filtr . Moim zdaniem nie wyrobi się w tym akwarium . Żaba ,ryby itp. a do tego jakoś mało piszesz o planowanych roślinach więć blado to widzę . Poszukaj prawdziwego filtra .
aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

Post autor: aleextra »

No cóż, róż też mnie boli, zgodziłem się na to, bo łatwiej żwirek różowy znaleźć, niż różowe rybki które będą się proste w hodowli :) Różowych roślinek chyba raczej też nie ma?

Często zamiast multikani wymieniany jest HW 302 - czy to będzie dobrym rozwiązaniem? Zużycie prądu 8W w multikani a 18W w HW302 to spora różnica. Z tego co wiem te filtry muszą chodzić stale? Ale z drugiej strony akwarium nie będzie idealnie zbilansowane... Co do roślin, nie za wiele mam w okolicy sklepów zoologicznych, więc roślinki będą takie jakie się trafią (chociaż może online coś kupię).
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

aleextra pisze:Różowych roślinek chyba raczej też nie ma?
całkiem sporo
aleextra pisze:Często zamiast multikani wymieniany jest HW 302 - czy to będzie dobrym rozwiązaniem? Zużycie prądu 8W w multikani a 18W w HW302 to spora różnica.
zdecydowanie polecam taką zmianę . Te 18W w praktyce okazuje się parametrem na wyrost . W rzeczywistości pobierają mniej (kiedyś mierzyłem i w jednym wypadku miałem 14,5 a w innym nawet 12W ale w sztucznych warunkach)
aleextra pisze:Z tego co wiem te filtry muszą chodzić stale?
Zdecydowanie tak - po ok 0,5 h zaczynająsie procesy rozkładu a po jego ponownym uruchomieniu wyrzucone sa do wody szkodliwe produkty związane z owym rozkładem
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Różowy pasuje do Barbi nie do akwarium- z czasem znienawidzisz ten żwirek. Jeśli jednak akcent różu ma być to niech już to będą właśnie rybki.
Proponowana obsada wraz z parametrami do jakich powinieneś dążyć:
http://www.seriouslyfish.com/species/danio-rerio/
Właśnie to danio łatwo dostać w różowym kolorze czy zbliżonym do różu, znajdziesz na pewno [w Google wpisz sobie "danio różowe"- to właśnie to pręgowane jest;
http://www.seriouslyfish.com/species/pangio-semicincta/
Twoje piskorki;
http://www.seriouslyfish.com/species/pa ... on-innesi/
i neony- koniecznie Innesa ze względu na wspólne wymogi temperaturowe dobranych zwierząt;

Co do żabek- nie polecam, bo ich temperatura zaczyna się od 24°C gdzie w taką powinieneś celować i jest to wartość skrajna dla płaza, a nie optymalna.

Krewetki jak najbardziej można spróbować, zapewnij gęstą roślinność, mech- u mnie ryby nie polują na nie, ale nie jest powiedziane, że u Ciebie tak będzie, chyba że zdecydujesz się na większe- Amano,wtedy nie ma obawy o polowanie na nie ze względu na wielkość.

Parametry wody jakie bym chciał przy takiej obsadzie:
temp. 23~24°C
pH 6,5~7
GH koło7°dH [popularnych "stopni niemieckich"]
aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

Post autor: aleextra »

Zamiast innesa nie lepiej neonek czerwony? Wymagania sprawdzam na:
https://rybyakwariowe.eu/

Innes:
temperatura: 20 - 26°C
pH: 5.5 - 7.5 pH
twardość: 1 - 12ºdGH

a czerwony:
temperatura: 24 - 29°C
pH: 4.0 - 7.0 pH
twardość: 3 - 10ºdGH

piskorki:
temperatura: 21 - 26°C
pH: 3.5 - 7.0 pH
twardość: 0 - 10ºdGH

no i żabki mniej więcej temperatura będzie okey w 26, zakres pH też się pokrywa.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

n.czerwony jest ciepłolubny, optymalnie koło 26°C, Innesa zimnolubny tak jak danio, czyli docelowy różowy akcent, dlatego mój wybór był taki a nie inny, osobiście neon czerwony też wiele bardziej mi się podoba jak Innesa :wink:
26°C dla piskorka to też wartość skrajna, oznacza to tyle, że ryba wytrzymuje tę temperaturę, ale nie powinna w niej ciągle przebywać, 24°C to optimum

to tylko propozycja
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

strona rybyakwariowe jest dosc malo precyzyjna.
O wiele lepsza jest:
http://www.seriouslyfish.com

Masz tam takze opisy srodowiska w jakim wystepuje ryba, podane przykladowe rosliny czy odpowiednie towarzystwo.
:-)
aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

Post autor: aleextra »

dobra, rozumiem :) Dzięki za rady. To teraz dodatkowo - który filtr będzie lepszy - multikani, czy hw-302? Może jakiś inny, który będzie mało energii pożerać? Jak rozumiem, taki filtr działać ma 24h/dobę?

oraz, dlaczego piskorek jest opisany jako trudny w hodowli? Naprawdę wszystkim go polecałem, wiele lat je miałem od małego, a akwarium było totalnie ułożone jak mi się podoba, poza temperaturą nic nie pilnowane było.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

aleextra pisze:Jak rozumiem, taki filtr działać ma 24h/dobę?
Koniecznie i bez wyjątku. Filtracji nigdy nie wyłączamy.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Nie wiem dlaczego piskorki są uważane za "trudne" ryby bo nie miałem z nimi przyjemności "obcować"...

Co do filtrów- HW 302 na pewno jest godny głębokiego zastanowienia- spora pojemność na media przy niskiej cenie samego filtra....nie wiem czy ma regulację przepływu, dla mnie to jest bardzo istotne.

Multikani dla mnie to niewiadoma- raczej nie zdecydowałbym się na niego, chyba że ktoś kogo znam rzeczywiście miał go sprawdzone. Od razu na start musiałbyś dokupić do niego te dodatkowe pojemniki, bo 1l na media to mało przy 112l, co powoduje wzrost ceny [jeden moduł około25zł- warto co najmniej ze 3l pojemności mieć]

A może ikola, np. "250"? Ostatnio pozytywne opinie zbiera, droga nie jest, pojemna i też prądu nie żre.
aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

Post autor: aleextra »

jest to jakieś rozwiązanie, zainteresowało mnie.Obejrzałem film i zdziwiony jestem momentem: https://youtu.be/l0U88ZlQZVc?t=140 gdzie wkładane są wkłady filtracyjne. Nie powinny one wykorzystywać całej dostępnej powierzchni? W cenie jak multikani z 2 dodatkowymi kubełkami mam jeden filtr (chyba także dużo większy)... Dzięki. Wybiorę to rozwiązanie. Jeszcze szukam jakiejś regulacji mocy, co bym wiru nie miał :) Chyba tylko jakieś zwężenie światła rurki wchodzi w grę?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

W Twoim akwarium przy HW-302 nie będzie pralki i żadna regulacja nie jest potrzebna . Masz do wyboru pojedynczy wypływ który zapewni jakiś tam prąd wody albo deszczownicę która spowoduje sensowną cyrkulację . Jęsli z jakiś powodów jeszcze będzie za duży przepływ załóż gąbkę na zasys o odpowiedniej gęstości - im gęściejsza tym mniejszy przepływ .

Mam takie akwarium od kilku miesięcy (właśnie z gąbką ) i jest idealnie.

ps
aleextra pisze:Nie powinny one wykorzystywać całej dostępnej powierzchni?
No jasne ale to jest instalowanie tego co dostarcza producent niejako w gratisie .
W moich filtrach jest tylko gabka i lawa wulkaniczna a te gratisy w szafce na wypadek "W"

Lawa jest moim zdaniem najlepszym medium
aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

Post autor: aleextra »

Głowa mnie już boli. Jestem pozytywnie nastawiony do ikola 250. Akwarium ze względu na miejsce będzie przykryte szkłem na takich uchwytach: https://allegro.pl/uchwyty-na-szybe-pok ... 36050.html nad szybą (albo na szybie) stelaż aluminiowy z oświetleniem. Wolałbym pod, ale nie będzie to chyba najlepszy pomysł. Co z napowietrzaniem?
Zawsze jak miałem filtr wewnętrzny to napowietrzał wodę. A tutaj jakiś brzęczyk będzie konieczny? Czytam ciągle i nie mogę uwierzyć - podobno napowietrzanie nie jest potrzebne? Sam ruch tafli wody? Nierealne to chyba przy moim rozwiązaniu - pokrywa będzie dość szczelna. Ogólnie zanim pomyślałem o filtrze zewnętrznym to zainteresowałem się pompkami sunsun ct-102 (albo 202 - dodatkowe wyjście na ozdobę ceramiczna dla radości dzieciaków). Teraz zgłupiałem. Bez pompki taniej, co cieszy, ale czy da radę?

Edit:
Dodam tylko, że oświetlenie nie ma na celu na wielki rozwój roślinek. Raczej rachunek ekonomiczny jest ważniejszy, więc tlenu roślinki nie będą chyba wytwarzały jak w niektórych akwariach (no ten filmik bardzo dobrze prezentuje chyba to: https://www.youtube.com/watch?v=XHh0HrFRhrk )
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

aleextra pisze: Nierealne to chyba przy moim rozwiązaniu
Nie chodzi o napowietrzanie jako takie, ale przewietrzanie tafli wody. Jeśli pokrywa ma być szczelna z różnych powodów, to pomyśl nad czymś, co wymusi lekki ruch powietrza nad taflą wody. Napowietrzacz nie jest niezbędny jeśli tafla wody będzie miała kontakt z powietrzem i będzie przewietrzana.
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
ODPOWIEDZ