Niskie pH

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

19banan
Posty: 36
Rejestracja: 06 gru 2018 17:06
Lokalizacja: Cork

Niskie pH

Post autor: 19banan »

Witam.
Robilem kilkakrotnie testy na pH w akwarium i za kazdym razem pokazywalo ph6. Kupilem mutaphi m i po zastosowaniu jest 7.
Twardosc wody tez jest zbyt duza wiec dzis kupilem i zawiesilem woreczek mutacal na zmiekczenie. Zobaczymy czy pomoze.
Pewnie przy kazdej podmianie beda podobne paramenrty wody wiec pytanie czy mozna zamiast srodkow zastosowac cos innego. Myslalem o skalach do akwarium malawi, one podobno stabilizuja pH i zwiekszaja tylko czy takie skaly nadaja sie do normalnego akwarium z obsada skalary, bocje, gurami, danio, neony, bystrzyki itp? Czy rowniez cos oprocz srodkow mozna zastosowac na zmiekczenie wody? (Jest bardzo twarda 😟) dzieki

Testy robilem API 5 w 1.
Wieczorem dodam jeszcze wyniki testow jak zrobie ale przed powieszeniem woreczka mutacal twardosc GH byla 120 😟

Nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

bardzo twarda woda i jednocześnie kwaśna??
Wywal te badziewne testy bo to się kupy nie trzyma
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Proszę nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień".

Tetsty wywal. Kup testy kropelkowe Zooleka lub Jbl.

Nie wstawiaj żadnych woreczków do akwarium nie znając prawidłowych wyników parametrów wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

19banan, skąd masz wodę-kran?
Parametry wody nie bardzo trzymają się kupy, ale może w Irlandii jest inaczej? ;)
19banan
Posty: 36
Rejestracja: 06 gru 2018 17:06
Lokalizacja: Cork

Post autor: 19banan »

Wiem ze nie trzymaja sie kupy. Moze to wina testow, ale Pani w sklepie w Irlandii tam gdzie mieszkam zapewniala mnie ze sa to najlepsze testy :/. Niestety kropelkowych nie maja... Zamowie na ebay tylko bede musial kilka dni poczekac az dojda... A testery elektroniczne? Sprawdzaja sie? Maja za 70€ z dwoma czujnikami do wody i wyswietlaczem na pH i GH i temp.
Wode dolewam z kranu ale odstana dwa dni ok 80l. tygodniowo w 240l.
Mozna zastosowac skale malawi ,,malawi rock" podobno podnosi i stabilizuje pH? Tylko czy nie pogorszy innych parametrow?

EDIT:
Za ok. godzine zrobie jeszcze raz test ktory mam i dodam wyniki.

Jeśli coś szybko dopisujesz, edytuj proszę swoje posty (opcja "Zmień").
MOD krzych_100


Wiec z testu API paskowego 5 w 1 wyszlo cos takiego:
pH 7.0
NO3- 5
NO2- 0,5
KH- 20
GH- 80
Woda podmieniana w zeszla niedziele. Jutro nastepna podmiana.

A co z elektronicznym testem? Sa dobre czy lepiej kupowac kropelkowe?
Dzieki

Nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień". Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Prosimy Cię już trzeci raz żebyś nie pisał posta pod postem. Jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień".
Proszę.


Testy na twardości podają wyniki w jakiej skali?

Nie wstawiaj skały wapiennej do akwarium bo podniesiesz twardość wody.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

19banan pisze:ale Pani w sklepie w Irlandii tam gdzie mieszkam zapewniala mnie ze sa to najlepsze testy
ponieważ
19banan pisze: Niestety kropelkowych nie maja...

łapiesz ?
19banan
Posty: 36
Rejestracja: 06 gru 2018 17:06
Lokalizacja: Cork

Post autor: 19banan »

Do czego to? Jakbys dobrze przeczytal to zobaczylbys ze pytalem tez o test elektroniczny ktory maja w sklepie. Moze kropelkowe tez maja tylko akurat w tym czasie kiedy bylem nie mieli. Po co glupio komentujesz jak nic nie wnosisz do tematu?

Testy GH ppm (mg/l)
Robilem test kilka minut temu i jest teraz 30. 1.7▫dGH
Teraz dopiero zobaczylem opcje "zmien" wiec juz wiem... Sorky za to..
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Jeśli sprzedawczyni była kompetentna /rzetelna to poinformowała by Cię że te paski które akurat mają są g. warta zamiast zapewniać że sa najlepsze . Kolejny dowód na to że opinie sprzedawców w sklepach należy traktować co najmniej z rezerwą /nieufnością/ostrożnością . I tyle to wnosi że zostałeś w błąd wprowadzony - tak na zaś. Nieważne .


Nie podajesz typu tego miernika a jedynie cenę która niewiele sugeruje ale:
Dostępne w PL tego typu mierniki to pH metr z miernikiem TDS . W przypadku TDS jest jakaś korelacja miedzy twardością a wskazaniami TDS lecz trzeba mieć świadomość że miernik TDS podaje zawartość całkowitą czegokolwiek co jest w wodzie . Niemniej jest dokładniejszy od wszelkich pasków a wpewnych warunkach również od kropelkowych testów choćby z powodu eliminacji błedu ludzkiego (liczenie kropel i decyzja czy już zmieniła sie barwa czy nie itp)

Podobnie z pH-metrem . Wprawdzie dokładnościa nie grzeszy ale podaje jednoznaczny wynik bez błedu rozrózniania barw więc nawet jeśli istniej bład to raczej stały .
Obydwa mierniki wymagają kalibracji którą sie łatwo przeprowadza więc w sumie dobrze konserwowane (regularnie kalibrowane) zapewnią dobre pomiary.


A jeśli (sugerując sie ceną ) to są lepsze mierniki niż te dostępne w PL to tym lepiej


Sam używam podobnych wynalazków ale z pewną dozą nieufności - raczej do celów kontrolnych /porównawczych
19banan
Posty: 36
Rejestracja: 06 gru 2018 17:06
Lokalizacja: Cork

Post autor: 19banan »

Dziekuje bardzo za rade :D. Nie sugeruje sie cena tylko doswiadczeniem innych ludzi, dlatego zalozylem konto na forum. Ktos kto pracuje w takim sklepie, a juz na jakims dziale powinien miec duza wiedze... Testy ktore nie sa wiarygodne powinny nue byc wypuszczone do sprzedazy... Zrobie tak, ze kupie elektroniczny test, a do korekty bede mial kropelkowe. Niestety nie moglem opisac testera elektronicznego, bo widzialem go w sklepie i nie jestem sobie w stanie przypomniec funkcji, wygladu itp.
Po zastosowaniu woreczka twardosc spadla do poziomu 30. Narazie nic wiecej nie robie, dopiero jak bede mial testery. Dziekuje za pomoc.
Jakby ktos jeszcze odpowiedzial na moj inny post odnosnie akwarium 450l bede bardzo wdzieczny. Dodalem temat kilka dni temu i nikt nie odpowiedzial :(
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

19banan pisze: Testy GH ppm (mg/l)
Robilem test kilka minut temu i jest teraz 30. 1.7▫dGH.
17 d czyli w skali stopni niemieckich?

Wydaje mi się to prawdopodobne, a inne wyniki podajesz nam w innej skali.

Po prostu podając wyniki zaznacz nam - bardzo Cię proszę - jaką skalę używasz.

Najpopularniejsze są po prostu stopnie niemieckie czyli "d" - pisząc najprościej i bez wnikania.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
19banan
Posty: 36
Rejestracja: 06 gru 2018 17:06
Lokalizacja: Cork

Post autor: 19banan »

Glupio sie przyznac, ale moj blad. Nie doczytalem ulotki. Wynik dzieli sie przez 17.9 i jest wynik w skali stopni niemieckich. Czyli teraz po codziennej kontroli jest 120 co daje 6.7 st niemieckich.
Po drugie na wynik trzeba poczekac, dopiero po 30 sec pokazuje sie wlasciwy kolor. 120 to czesci na milion.
Poczekam na testy kropelkowe i wtedy bede pewny co do wyniku.

Przepraszam za blad.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

No widzisz, a gdzieś mi tak się kołatało po głowie od początku, że nie podajesz stopni ani skali.
Szkoda, że nie napisałam o tym wcześniej.

W takim razie będę czekać na podanie przez Ciebie jeszcze raz parametrów i zobaczymy, co dadzą w porównaniu testy kropelkowe.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
19banan
Posty: 36
Rejestracja: 06 gru 2018 17:06
Lokalizacja: Cork

Post autor: 19banan »

Witam ponownie.
Dopiero wczoraj doszly do mnie testy kropelkowe.
Testy kropelkowe mam narazie na GH, pH, KH.
NO3 i NO2 paskowe.
Testy robione trzy dni po podmianie.
pH 7
GH 8
KH 1
NO3 30
NO2 0

Wiec przyznaje- testy paskowe sa beznadziejne.
KH za niskie i pojawily sie zielone glony, do tego na powierzchni zaczyna pojawiac sie piana. Zrobilem podmiane polowy wody ,wymylem i wyparzylem korzenie i umylem szyby w akwarium. Woda podmieniona trzy dni temu i glonow nie widac, ale znow pojawia sie piana na powierzchni. Jaki srodek uzyc na zwiekszenie KH?
Dzieki
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Ja używam węglanu wapnia w proszku (apteka) albo startą kość sepii /mątwy (bez soli), tą przeznaczoną dla ptaków.

Zainwestuj w tester elektroniczny na pH +roztwory do kalibracji.
ODPOWIEDZ