Oświetlenie - Belka Power Led czy belka ze sklepu?

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Betti
Posty: 22
Rejestracja: 12 gru 2016 18:13

Oświetlenie - Belka Power Led czy belka ze sklepu?

Post autor: Betti »

Witam,
Posiadam akwarium 112l 80x40x35 z pokrywą 2x18W.
Zamierzam zrobić jego modernizację i uprawiać w nim sporo roślin.
Na początek zamierzam wymienić oświetlenie i pewnie z racji tego zrezygnować z pokrywy.

Dużo myślałam o zrobieniu na zamówienie belki Power Led. Z tego co czytałam diody PL najlepiej sprawdzają się w oświetleniu akwarium. Jednak łatwiej i pewniej byłoby kupić gotową firmową belkę na diodach SMD.

I tutaj zastanawiam się nad belkami firmy CHIHIROS.

Model A601 PLUS - szerokość 10cm długość 60 cm, pełne spektrum, 65W oraz Strumień świetlny aprox. 9,600 Lumenów wraz z regulacją mocy.

LUB

Model A801 (bez plusa czyli starsza konstrukcja) szer 6cm długość 80cm,
Temperatura barwowa około 8000K 50W 7200 lumenów z regulacją mocy.

Proszę o porade czy będzie to dobre oświetlenie na kilka lat? którą belkę byście wybrali?
Myślę aby uprawiać średnio wymagające rośliny i w przyszłości dołożyć zestaw CO2.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Model A601 PLUS - bardziej perspektywiczna, szczególnie, że planujesz zestaw CO2.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Betti
Posty: 22
Rejestracja: 12 gru 2016 18:13

Post autor: Betti »

Zastanawia mnie fakt że belka ma aż 9,600 Lumenów, teoretycznie u mnie wystarczy połowa tego...

Zastosowanie tej belki załatwi mi sprawę oświetlnia dla badziej wymagających roślin?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Betti pisze:Zastosowanie tej belki załatwi mi sprawę oświetlnia dla badziej wymagających roślin?
Zdecydowanie tak. Masz też możliwość regulacji natężenia światła (mam tę belkę w wersji 1201 plus).
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
Betti
Posty: 22
Rejestracja: 12 gru 2016 18:13

Post autor: Betti »

Neurochirurg pisze:(mam tę belkę w wersji 1201 plus)
Uważasz, że jest to porządna konstrukcja? Nie grzeje się za bardzo? długo ją posiadasz?
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Betti pisze:ważasz, że jest to porządna konstrukcja? Nie grzeje się za bardzo? długo ją posiadasz?
Mam ją krótko, możliwości oceniam po parametrach. Grzeje się bardzo.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Betti pisze:Zastanawia mnie fakt że belka ma aż 9,600 Lumenów
ten parametr nie ma większego znaczenia . Oznacza jedynie że w akwarium będzie jasno co nie jest jednoznaczne z ilością światła dla rośłin (sprzeczne preferencje rośłin i ludzkiego oka) .
Pomijam fakt że ten parametr przyjmuję z dużą nieufnością z powodów czysto technicznych.
Beleczki te idealnie spisują się w iwagumi i/lub w roślinniakach z zielonymi roślinkami z przewagą trawniczków(zwłaszcza) jednak jeśli chcesz mieć kolorowo to już gorzej . Nie to że się nie da lecz zdecydowanie trudniej o prawidłowe wybarwianie.
Betti
Posty: 22
Rejestracja: 12 gru 2016 18:13

Post autor: Betti »

Pewnie będę chciała mieć jakąś jedną lub dwie czerwone rośliny i fajnie jakby ładnie wyglądały.
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Belka będzie spoko i biorąc pod uwagę że to tylko 8000K tkz białe światło to powinno wszystko rosnąć. Co do mocy to uprzedzam że można sobie narobić bigosu jeśli nie mamy ustalonego nawożenia, a zbiornik nie śmiga na 100% możliwości. Światłem i CO2 stymulujemy pobór makro/mikro, a teraz wyobraźmy sobie że mamy jednego czynnika za dużo i balans się rozpada.

Proponuje rozpocząć od 50% mocy i przez miesiąc nauczyć się ile rośliny zjadają makro/mikro jeśli to docelowy setup i potem można rozbujać tą belke na 100% robiąc korekty w nawożeniu, ale próg błędu jest bardzo mały więc trzeba uważać :)
Betti
Posty: 22
Rejestracja: 12 gru 2016 18:13

Post autor: Betti »

Zamierzam zamontować belkę ustawioną na 50% mocy i od razu posadzić sporo roślin. Zamierzałam zasilać zbiornik nawozem ogólnym typu symfonia.
Czy to ma szanse powodzenia?
Jak kontrolować balans w akwarium?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Betti pisze:Czy to ma szanse powodzenia?
owszem
Betti pisze:Jak kontrolować balans w akwarium?
testy akwarystyczne (kropelkowe) chociaż przy odrobinie wprawy stają się one coraz mniej niezbędne chociaż zawsze przydatne
Betti
Posty: 22
Rejestracja: 12 gru 2016 18:13

Post autor: Betti »

A jeśli zrezygnowałabym z oświetlenia LED a dołożyłabym jedną świetlówkę T5 o mocy 35W do mojej pokrywy.

Powiedzmy na zestaw:
35W 8 500K 50zł
18W 6 500K 30zł
18W 10 000K 30zł

Co dałoby 71W / 90 litrów netto

więc przy uwzględnieniu że trzeba będzie co roku wymieniać świetlówki będzie to kosztowało 110 zł / rok + jednorazowy koszt zestawu do zamontowania T5 około 60 zł

Belka led kosztuje jednorazowo 300 zł i poświeci myślę, że 3-5 lat...

Który oświetlenie będzie lepsze dla roślin na świetlówkach czy Led?
Czy obecnie jest trend żeby wymieniać oświetlenie na Ledowe czy raczej większość akwarystów dalej trzyma się świetlówek?
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

PiS uchwalił ustawe że prąd ma nie zdrożeć przez rok, po wyborach pójdzie w góre. Rośliny i ryby wybarwiają się ładniej przy świetlówkach wg mnie, czy ogarniesz światło 0.7W/L to juz inna sprawa. Nie jestem wrogiem mocnego światła ale trzeba to wszystko przygotować i mieć plan na wypadek jakby opanowałby nas jakieś przybysze z planety glona :)

Poczytaj o wymaganiach świetlnych roślin, poczytaj o nawożeniu i wyciągnij wnioski i dopasuj światło do swoich potrzeb, a także dostosuj je pod rośliny jakie chcesz hodować. Szaleństwa kończą sie restartem i zniechęceniem do akwarystyki.
Betti
Posty: 22
Rejestracja: 12 gru 2016 18:13

Post autor: Betti »

lampa Chihiros ma 65Wat więc pobór prądu podobny.
Restarty zdarzają się po opanowaniu zbiornika przez glony?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

LEDy mają możliwość regulacji jasności a w przypadku świetlówek to trudne więc lampa ledowa wydaje się być bezpieczniejszym rozwiązanie gdyż można stopniowo zwiększać jej moc a w razie "przegięcia" łatwo zmniejszyć do bezpiecznego poziomu.
Wprawdzie możan w przypadku świetlówek jedną wyl;aćzyć gdyby co jednak glony lubią skoki parametrów ...
Betti pisze:lampa Chihiros ma 65Wat więc pobór prądu podobny.
jeżeli będzie świeciła pełna mocą ale czy będzie to nie jest oczywiste
ODPOWIEDZ