biały nitkowaty robak

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Merry
Posty: 93
Rejestracja: 22 lis 2005 14:12
Lokalizacja: Mysłowice

biały nitkowaty robak

Post autor: Merry »

Mam problem. Odkąt zrobiłam restart w toni wodnej pływają białe, bardzo cienkie, nitkowane robaczki do 1 cm długości. Najpierw myślałam, że to młody wodzień, ale robak "nie przytył" (nie przybrał na średnicy)- więc odpada. Młode osobniki i stare są tak samo cienkie (ułamek milimetra). Czy ktoś miał z tym doczynienia? Na wszelki wypadek wyławiam je z akwa.
Postępuj wedle takich tylko zasad, co do których możesz jednocześnie chcieć, żeby stały się prawem powszechnym
Immanuel Kant
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Pływaja czy przemieszczaja sie po szybie :?: Obawiamsie ze niestety trzeba bedzie urzyc preparatów takich jak hydra tox tropicala.Co i jak opisane na buteleczce ja dodam od siebie ze najlepiej jest wyłowic wszystkie rybki nie tylko te delikatne.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Merry
Posty: 93
Rejestracja: 22 lis 2005 14:12
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: Merry »

Robak pływa w toni (zazwyczaj pionowo, zygzakiem) :?

Myślisz, że to jakiś pasożyt? o zgrozo...
Postępuj wedle takich tylko zasad, co do których możesz jednocześnie chcieć, żeby stały się prawem powszechnym
Immanuel Kant
Awatar użytkownika
Robin 88
Posty: 126
Rejestracja: 19 mar 2006 16:24

Post autor: Robin 88 »

Prawdopodobnie sa to wyplawki ktore zagrazaja ikrze
Sprzedaje akwarium w pierony ... wroce za kilkanascie miesiecy ;) jak cos to walic na gg. Pozdro!
Awatar użytkownika
Mireks
Ekspert akwarysta
Posty: 2580
Rejestracja: 06 wrz 2005 12:03
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Mireks »

Robin 88 pisze:Prawdopodobnie sa to wyplawki ktore zagrazaja ikrze
Jeśli to wypławki, choc nie znam sie tu, to nie tylko zagrażają ikrze ale takze i rybkom, a wszczególnosci jesli jakies sa oslabione i mniej ruchome. Zobaczymy.

Pozdrowienia
Mireks
200l - profil
____________________________________________
sebastian
Pomocnik
Posty: 85
Rejestracja: 26 lut 2006 20:08
Lokalizacja: sosnowiec

Post autor: sebastian »

Ja stawiam na hydre. Łatwo ją zaszczepić w akwa kiedy się samemu wyławia pokarm dla rybek np. dafnie. Owl napisał czym to wytępić.
Awatar użytkownika
Merry
Posty: 93
Rejestracja: 22 lis 2005 14:12
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: Merry »

Wypławki odpadają, bo znam te stworzonka. Poczekam do poniedziałku i użyję tego specyfiku, o którym napisał OWL
Postępuj wedle takich tylko zasad, co do których możesz jednocześnie chcieć, żeby stały się prawem powszechnym
Immanuel Kant
marcin
Akwarysta
Posty: 566
Rejestracja: 05 mar 2005 16:30
Lokalizacja: Kraków

Post autor: marcin »

ja myśle , że to sa nicienie...kiedyś, jak jeszcze mało wiedziałem o akwarystyce, to miałem rtakie po wymianie wody :oops: i pamiętam że gupikom i neonkom baardzo smakowały :lol:
Awatar użytkownika
porki38
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 774
Rejestracja: 27 maja 2005 13:46
Lokalizacja: Rawa Mazowiecka, Łódź

Post autor: porki38 »

marcin pisze:ja myśle , że to sa nicienie...kiedyś, jak jeszcze mało wiedziałem o akwarystyce, to miałem rtakie po wymianie wody :oops: i pamiętam że gupikom i neonkom baardzo smakowały :lol:
Watpie.... O ile dobrze wiem to nicienie nie żyją w środowisku wodnym :wink: Obstawiam to co stwierdził Owl.
Pozdrawiam.

P.S. autorka tematu juz zdecydowała co zrobi, a wymienianie wszystkich po kolei stworzonek jest bezcelowe.
90l-SA - sprzedam
Awatar użytkownika
Niki
Pomocnik
Posty: 196
Rejestracja: 10 lut 2006 15:36
Lokalizacja: Wola

Post autor: Niki »

porki38 pisze: Watpie.... O ile dobrze wiem to nicienie nie żyją w środowisku wodnym :wink: Obstawiam to co stwierdził Owl.
Pozdrawiam.
No to źle wiesz :) bo nicienie opanowały wszystkie biotopy nadajace się do życia, mozna je znaleźć wszędzie : w morzach, rzekach, zbiornikach wód słodkich, słonawych i słonych, w glebie, ściółce, mchu, w tkankach roslinnych i zwierzęcych. Caiło większości gatunków ma barwę mlecznobiałą, nieliczne gat. są zabarwione na czerwono, żółto, zielono lub pomarańczową. Wymiary ciała nicieni są różne, od form mikroskopijnych, o ciele do 0,3 mm, do osiągajacych do 1m, jeden z gat. 8m dł. Wiec to bardzo możliwe, że to właśnie jakis gatunek nicienia, ale raczej nie pasożyt tylko wolno żyjący.

Moga to też być Nitnikowce (Nematomorpha), postacie dojrzałe wydłużone, o średnicy do 1mm. Żyją wolno w morzach, wodach słodkich, w wilgotnej ziemi. Postacie larwalne są pasożytami skorupiaków albo tchawkowców (owadów, rzadziej wijów).

wiedza ta pochodzi z ksiązki "Bezkręgowce" Czesław Jura.

A wypławki to napewno nie są.
Akwarium 112l
Kaskada Aquael FZN-2
grzałka z termostatem Aquael 100W
Oświetlenie: Aqua glo 20W, Sun glo 20W
Obsada:
2 skalary
1 gurami marmurkowy
4 żałobniczki
4 kiryski
2 cierniooczki
1 kosiarka
2 zbrojniki niebieskie
1 żabka
ellma
Posty: 74
Rejestracja: 19 lut 2006 9:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ellma »

Kidyś tez miałam takiego robaczka, ok 1 cm długości, biały, cienki(ok. 0,5 mm średnicy), pełzał sobie po szybie... przepadł rownie szybko jak się pojawił. Myślę że to jakiś nicień. A aqwa również wtedy było po restarcie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Merry
Posty: 93
Rejestracja: 22 lis 2005 14:12
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: Merry »

Dzięki wszystkim. Te nicienie nawet pasują, szkoda tylko, że w internecie tak trudno coś znaleść konkretnego na ich temat, nie wspominając o zdjęciach. Dziś chciałam potraktować je chemią, ale wyłowienie małych kirysków graniczy z cudem. Po godzinie poddałam się. Na razie poobserwuję co się będzie działo (a nóż wyginie to samo)
Postępuj wedle takich tylko zasad, co do których możesz jednocześnie chcieć, żeby stały się prawem powszechnym
Immanuel Kant
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Merry pisze: Dziś chciałam potraktować je chemią, ale wyłowienie małych kirysków graniczy z cudem. Po godzinie poddałam się. Na razie poobserwuję co się będzie działo (a nóż wyginie to samo)
jesli sa to jakies nicienie czego tez wyluczyc nie mozna to pamietajmy ze one sa tez pasozytami ryb...Ale zeby stwierdzic jaki to rodzaj trzeba by go złapac i udac sie do weterynarza albo pokazac Owlowi zdjecie zrobione aparatem z pierscieniami posrednimi :D
ale wracajac,ja bym jednak dał hydra tox do akwarium bo ryzyko ze to zaszkodzi rybkom jest duuuze.
Pozdrawiam
Przemek
Awatar użytkownika
Merry
Posty: 93
Rejestracja: 22 lis 2005 14:12
Lokalizacja: Mysłowice

Post autor: Merry »

Ok, dzięki - jakoś sobie poradzę. Z chęcią zrobiłabym fotkę, ale takowego sprzętu nie posiadam (za to mogę Ci wysłać żywe okazy :lol: :wink: )
Pozdrawiam
Postępuj wedle takich tylko zasad, co do których możesz jednocześnie chcieć, żeby stały się prawem powszechnym
Immanuel Kant
Awatar użytkownika
Owl
Przyjaciel Akwaforum
Posty: 2710
Rejestracja: 27 sty 2005 12:54
Lokalizacja: Szkocja

Post autor: Owl »

Przypuszczam ze zywe w dniu odbioru by nie były :lol: Ale na powazniej to jak hydra tox nie pomoze to moze zajdzie potrzeba wysłania mi paru okazów zeby stwierdzic co to jest i jakz tym walczyc.
Pozdrawiam
Przemek
ODPOWIEDZ