[112 L] Ogólne, Zagubiony Świat

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

aawt
Posty: 6
Rejestracja: 01 sty 2019 21:10
Lokalizacja: Zielona Góra

[112 L] Ogólne, Zagubiony Świat

Post autor: aawt »

Witam.
Powrót do hobby po kilkunastu latach, nadal amatorsko ale jest.

Specyfikejszyn:

-Baniaczek 112l
-Oświetlenia: Leddy Slim PLANT + samoróbka ( pośrednie światło miedzy dniem a nocą chodź w planie mam instalację ściemniacza imitującego wschód i zachód)
-Filtr Unimax 250 + wewnętrzny Aquael
-Podłoże : jasny bardzo drobny piasek kwarcowy, ciemny żwir
-Grzałka 200w
-CO2 ( bimbrownia )

Aktualna obsada ryb:

Molinezja
Cztery Tetry
Dwie samica bojownika
Parka Ramirez
Zbrojnik Niebieski
Dwa kiryski Panda
Dwa kiryski Julii
Sześć Galaxy
Trzy Krewetki Amano


Jak już wspomniałem , amatorsko ale z dnia na dzień czegoś się uczę.
Akwa ma 2 miesiące. Przez ten czas zbiornik miał już parę zmian aranżacji i zmianę poniektórych mieszkańców.
Dopadły też wszystkie glony prócz sinic.
Z mojej winy i naturalnie niedojrzałej wody. Najgorsze było przesadzenie z nawozami czego skutkiem był wysoki poziom NO3.
Glony były, są i będą. Nie zamierzam pozbywać się ich do 0 ale na obecną chwilę jak dla mnie jest tego i tak za dużo.
Co do roślin, tutaj też jest różnie. Chodź chyba ważne, że puszczają nowe liście :) Chodź z jedną jest ciągły problem. (Alternanthera Rosaefolia)
Mam nadziej, że z moim wkładem i waszą pomocą z czasem będzie to wszystko wyglądało tak jak to sobie wyobraziłem.

Pozdrawiam :)

https://youtu.be/vn3m5C8bMhM - 10 minut z życia akwa

Obrazek
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Akwarium jest bardzo ładne ale ta obsada... :roll:
Koniecznie zrób z nią porządek. Poczytaj o wymaganiach ryb jakie chcesz trzymać bo teraz to masz zupę rybną.
Ten czarny żwirek wygląda na ostry, kiryskowe wąsiki mogą na tym ucierpieć.
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
aawt
Posty: 6
Rejestracja: 01 sty 2019 21:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: aawt »

Dziękuję. Co do kirysowatych, czytając o nich przed zakupem faktycznie była tam wzmianka o podłożu .Jeśli chodzi o to co obecnie mają to nie jest to aż tak ostre aby miały problem z wąsami. Bynajmniej jak dotąd nie zauważyłem aby cierpiały z tego powodu.
Co do obsady to faktycznie nie do końca to jeszcze gra, ale i tak lepiej niż było:)
A jeśli mogłabyś rozwinąć myśl co do obsady?!;)
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

Kiryski to ryby stadne, i zerują przesiewając piach a że żerują po całym akwarium piasek powinien być w całym akwa molinezja w ogóle nie pasuje do tej obsady całkowicie inne parametry wody .
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

Molinezje to ryby żyjące w wodzie bardzo twardej i zasadowej a z kolei ramirezy wymagają wody od bardzo miękkiej do miekkiej.
Kiryski są stadne, powinieneś ich dokupić żeby było po co najmniej 5 sztuk każdego gatunku, te rybki wolą chłodniejszą wodę.
Zbrojnik Niebieski - jeśli faktycznie to zbrojnik niebieski to akwarium jest na niego za małe.
Galaxy - woda chłodniejsza i średniotwarda.
Tetry, bojowniki i Ramirezy woda cieplejsza.
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
aawt
Posty: 6
Rejestracja: 01 sty 2019 21:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: aawt »

Co do molinezji to po prostu została i nie mam co z nią zrobić, a przecież nie wyrzuce. Tak samo z tetrami. Gdybym miał komu to bym pewnie oddał.
Co do kirysów i z tym przesiewaniem. Nie do końca zgodziłbym się co do tego że musi być piach dla nich na całym dnie. Można równie dobrze powiedzieć, że żerują wyłącznie na dnie co oczywiście nie jest kłamstwem ale tez nie do końca musi być prawdą. Z tego co zauważyłem chętnie śmigają po całej roślinności wybierając jedzenie. Chodź faktycznie to ryby stadne. I z tąd też chciałem podpytac bo zwróciłeś na to uwagę ... są 2 pandy i 2 Julii...to w takim przypadku liczyć to jako jedno stado czy dwie osobne pary ?
Awatar użytkownika
wojtass9
Moderator
Moderator
Posty: 2343
Rejestracja: 22 lis 2007 13:42
Lokalizacja: Piotrków Trybunalski

Post autor: wojtass9 »

To różne gatunki więc nie stado .
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Masz kiryski, a nie kirysy. To nie tylko inne gatunki ryb ale nawet inne rodziny ryb.

Już poprawialiśmy nazewnictwo w Twoim pierwszym poście.

Kiryskowate, kiryski (Callichthyidae) – rodzina małych ryb sumokształtnych (Siluriformes)
Kirysowate, kirysy - rodzina ryb sumokształtnych (Doradidae)
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

aawt pisze:Co do kirysów i z tym przesiewaniem. Nie do końca zgodziłbym się co do tego że musi być piach dla nich na całym dnie. Można równie dobrze powiedzieć, że żerują wyłącznie na dnie co oczywiście nie jest kłamstwem ale tez nie do końca musi być prawdą.
Bez obrazy, ale to jest kręcenie. Kiryski są u mnie od 14 lat w różnych formach (paleatus, panda, przerwa 3-letnia, znowu paleatus), miewałem na żwirze rzecznym grubym 3-5mm, na żwirku bazaltowym z ostrymi krawędziami i... właściwie od mojego całkowicie idiotycznego eksperymentu z tym głupim bazaltem zmieniłem podłoża tylko na piasek. Dlaczego? A dlatego, że te ryby uwielbiają kopać, ryć, gmerać, przeszukiwać, zakopywać pysk po same oczy w podłożu w poszukiwaniu czegoś smacznego. I jest to ich naturalne zachowanie. Lubią też wciskać się między duże kamienie rzeczne, natomiast miałem przykre przypadki spowodowane moją własną niewiedzą i pochopnością, gdy:
a) zebrany między żwirem rzecznym syfek spowodował u kiryska infekcję pyska
b) kiryski zaczęły ścierać sobie wąsy na szorstkim żwirze bazaltowym

Co za tym idzie: nie udostępniaj swoim rybom elementów, które stanowią dla nich zagrożenie podobnie, jak nie udostępnia się dziecku drabinki podstawionej pod otwarte okno. Jesteś za nie odpowiedzialny. Więc bądź.
lipiny24
Posty: 9
Rejestracja: 23 lut 2018 11:52
Lokalizacja: Glasgow

Witam serdecznie

Post autor: lipiny24 »

Moze nie powinienem sie wypowiadac w dosc blachej sprawie , ale mam wrazenie ze Pani moderator Bara chyba nie lubi ludzie ?!
Od jakiedos czasu sledze nasze forum I w kazdym poscie Pani moderator jest jakis przytyk graniczacy z lekka arogancja.

Jestesmy tu zeby ciagle sie uczyc,mnie bardzo pomoglo to forum , ktore naprawde jest wzorowo prowadzone ale moze troche empatii.
Wszystkiego najlepszego w Nowym 2019 roku dla wszyskich.
Pozdrawiam Andy.
aawt
Posty: 6
Rejestracja: 01 sty 2019 21:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: aawt »

Dzięki Andy. Powiem cię że po przeczytaniu ostatniego postu moderatora pierwsze co mi przyszło na myśl to to ze albo tu ogólnie sztywna atmosfera albo to akurat w tym przypadku. Podzielam twoje zdanie. Nie obrażające nikogo oczywiście ale odniosłem wrażenie że niektóre wypowiedzi i zwracanie uwagi jest jak by takie ... patrzenie na niektórych z góry... trochę luzu. Pozdrawiam i miłego dnia;)
lipiny24
Posty: 9
Rejestracja: 23 lut 2018 11:52
Lokalizacja: Glasgow

Post autor: lipiny24 »

Trafiles w sedno sprawy.
Pozdrawiam I faktycznie troche LUZU.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

sprzątam po sobie :D
Ostatnio zmieniony 26 lut 2020 21:44 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
lipiny24
Posty: 9
Rejestracja: 23 lut 2018 11:52
Lokalizacja: Glasgow

Post autor: lipiny24 »

Nie mam nic do Pani moderator ,tylko mala uwaga I to wszystko.
Za wpis nie na temat Przepraszam.
Pozdrawiam
aawt
Posty: 6
Rejestracja: 01 sty 2019 21:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: aawt »

Mirukan fakt można pisać o tym gdzie indziej zakładając nowy temat itd . Chciałem odnieść się tylko do tematu i przedstawic swoje zdanie... taki automat A co do" luzu" to nie chodziło o to aby nie zwracac nikomu uwagi... każda konstruktywna opinia bądź uwaga jest na plus. Chodzi jednak o formę, ale faktycznie bo schodzimy z tematu, a wracając na odpowiednie tory ... ten piasek po lewej stronie nie był przypadkowy... Chciałem i nacieszyć oko i dac kirysom tzn kiryskom miejsce do kopania itp. ... patrząc bardziej na ryby jak na ryby a nie jak matematyczny wzór widzę to tak, że raczej nie będą kopać tam gdzie nie będą mogły czy będzie im to sprawiało ból. Instynkt instynktem ( aby jesc) zaraz ktoś powie ale dziecko drugi raz nie zrobi czegoś co sprawiło ból. To z drabinka pod oknem to jakaś hardkorowy przykład. Faktycznie uwaga odnośnie obsady była trafna, sam nad tym się zastanawiałem od jakiegoś czasu ... Ale bardziej stawialem na to aby nie przesadzić z ilością... gdzieś tam parametry były brane pod uwagę nie aż tak rygorystycznie. Dodam tylko że woda chyba jest ok bo wczoraj 2x Ramirezy złożyły ikre. I o dziwo tym razem przetrwała noc:) jestem ciekaw co bedzie dalej ..a kiryski jednak chyba zostaną bo to świetna ekipa sprzątająca. Będę miał na uwadze ewentualna częściową zmiane podłoża ale narazie pozostane przy tym co jest i oczywiście będę się bliżej przyglądał czy coś się będzie im niedobrego działo.
Ostatnio zmieniony 02 sty 2019 16:09 przez aawt, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ