[60] Obsada

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

marc120
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2019 19:46
Lokalizacja: lubelskie

[60] Obsada

Post autor: marc120 »

Witam,
jestem tu nowy, właśnie założyłem konto.
A zrobiłem to, żeby poprosić Was o pomoc.
Mam akwarium słodkowodne 60 l.. Problem w tym, że stoi ono na korytarzu, na klatce schodowej dwupiętrowego domu, w którym mieszkam. Niestety dom, a co za tym idzie również centralne ogrzewanie powstało jeszcze za komuny, a wiadomo, jak to wszystko wtedy było robione. Grzejnik na korytarzu jest dość mały i nie radzi sobie z ogrzaniem tak dużej powierzchni, dlatego w okresie zimowym temperatura na korytarzu, a więc i w akwarium wynosi około 16-18 stopni. Troszkę oczywiście pomagam grzałką w akwarium ale temperatura i tak jest dość niska. Oczywiście można kupić mocniejszą grzałkę albo pomyśleć o wymianie grzejnika na korytarzu ale za nim to zrobię, chciałem zapytać, czy może jesteście w stanie doradzić mi, jakie rybki dobrze znoszą temperaturę poniżej 20 stopni.
Obecnie mam kiryski pstre i neonki (o dziwo te drugie dobrze znoszą taką temperaturę). w przeszłości miałem także brzanki różowe, one też nieźle sobie radziły ale chciałbym troszkę zmienić obsadę, stąd moje pytanie.
Z góry wszystkim dziękuję za pomoc.

Przeniosłam temat do działu 'obsady" i poprawiłam temat na zgodny z regulaminem .michelle1992
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

sprzątam po sobie :D
Ostatnio zmieniony 26 lut 2020 21:46 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
marc120
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2019 19:46
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: marc120 »

Akwarium jest przykryte, oświetlone (w tej chwili zwykłą podłużną żarówką tzw. jażeniówką, nie akwariową), obsadzone jest dość gęsto głównie wysokimi nurzańcami, a na dnie jest średniej granulacji żwir (około 1-3 cm ma wysokość podłoża),raczej bez ostrych fragmentów. Co do parametrów wody, to przyznam się, że nigdy nie sprawdzałem i nie wiem, jakie są.
W lecie jest 22-25 stopni.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

sprzątam po sobie :D
Ostatnio zmieniony 26 lut 2020 21:48 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
marc120
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2019 19:46
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: marc120 »

Filtr,to AquaSzut Torbo 750
marc120
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2019 19:46
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: marc120 »

Witam wszystkich ponownie,
dzisiaj sprawdziłem parametry wody testami firmy JBL Easy Test i wyszły mi następujące wartości:
CL2 kolor pomiędzy 0 a 0,8

pH 7,6

KH'd kolor pomiędzy 53 a 107

GH'd tu jest to jakoś dziwnie opisane >14 a ten poniżej >250

NO2 0,5

NO3 50

Niestety Germańce w tabelce z interpretacją danego koloru nie uwzględnili języka polskiego, jak to się często u nich zdarza i nie wiem co dokładnie te wartości oznaczają.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Jedna uwaga odnośnie testów paskowych po tym jak sam ich używałem i porównałem skuteczność w pomiarach z kropelkowymi. Boleśnie niedokładne, co widzisz nawet po tym, jak odczytujesz twardość wody przedziałami.

Odczyt chloru masz w kranówce, czy w akwarium?

GH masz podane przedziałami, o ile dobrze pamiętam z tych testów masz przedział 0-7, 7-14, 14-21 i 21<. Może być podane w ppm zamiast stopni, ale tak to wyglądało na 6w1. W każdym razie wygląda na to, że masz wodę twardą i zasadową. Chcąc dobrać obsadę, trzeba będzie to robić z puli ryb wód twardych. Odczytom NO2 i NO3 ciężko w paskach wierzyć, ale jeśli faktycznie masz NO2 w wodzie, to jest to niebezpieczne dla ryb i byłoby to wskazówką, że akwarium jest albo świeżo założone albo miało ostatnio reset filtracji.
marc120
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2019 19:46
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: marc120 »

Chlor odczytywałem w akwarium, a jeżeli chodzi o filtrację, to przyznaje, że ostatnio rzadko włączałem filterek

A jakie byście rybki polecili w tej sytuacji?

Nie pisz posta pod postem, jak chcesz coś dopisać użyj opcji "zmień" Posty połączyłam. MOD BARA
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

marc120 pisze:Chlor odczytywałem w akwarium, a jeżeli chodzi o filtrację, to przyznaje, że ostatnio rzadko włączałem filterek
Zdajesz sobie sprawę, że takie traktowanie filtra regularnie zabija Ci w akwarium złoża bakterii nitryfikacyjnych, a potem tą zgniliznę wypluwa prosto na zbiornik?
marc120 pisze:A jakie byście rybki polecili w tej sytuacji?
Jak juz się zdecydujesz, czy chcesz by to akwarium działało, czy padło, możesz pomyśleć o samicy wielkopłetwa wspaniałego.
pamparampam
Posty: 83
Rejestracja: 13 sty 2018 18:03
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: pamparampam »

marc120 pisze:Chlor odczytywałem w akwarium, a jeżeli chodzi o filtrację, to przyznaje, że ostatnio rzadko włączałem filterek
Kolego, pod żadnym pozorem nie wyłaczasz filtra. To nie grzałka, która latem przy pewnej obsadzie można sobie odpuścić ale układ biologiczny, który utrzymuje cykl azotowy w Twoim akwarium. Jeśli odetniesz przepływ, bakterie padną co w praktyce powoduje restart całej biologii. Wobec powyższego nie dziwi mnie odczyt NO2.
marc120
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2019 19:46
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: marc120 »

Teraz będę wiedział o filtrze.
Jakieś jeszcze sugestie co do obsady akwarium?
ODPOWIEDZ