[450l] obsada

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Oberschlesier
Posty: 3
Rejestracja: 05 sty 2019 21:19
Lokalizacja: Pleß

[450l] obsada

Post autor: Oberschlesier »

Witam, jestem tu nowy. Akwarystyką zajmowałem się jako nastolatek przez jakieś 10 lat, potem akwarium przejęli moi rodzice i teraz wróciłem na stare śmieci i zastałem akwarium w takim stanie:
rośliny: kilka wyleniałych anubiasów i kryptokoryn
woda:
KH 7
pH 7
temp. 27
NO2 0,1
NO3 1
Fe 0,15
Filtracja 2x JBL 1500

obsada:
3 skalary (jedna dobrana para i jeden na doklejkę, nie chciałbym się ich pozbywać)
2 bocje wspaniałe (było kiedyś stadko)
4 brzanki pięciopręgie

Akwarium zaglonowane, ale z tym sobie powoli radzę.
Proszę o propozycje co do obsady i roślin
Ostatnio zmieniony 05 sty 2019 23:12 przez Oberschlesier, łącznie zmieniany 1 raz.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Chcesz propozycje rośłin ? raczej bez opisu światła , podłoża wreszcie wymiarów zbiornika chyba się nie da .
Zresztą , wymiary zbiornika oraz przynajmniej opis czy jakaś ogólna koncepcja byłyby pomocne przy propozycjach obsady
Oberschlesier
Posty: 3
Rejestracja: 05 sty 2019 21:19
Lokalizacja: Pleß

Post autor: Oberschlesier »

150x50x60, czyli jednak 450l
Podłoże żwir, a pod nim było podłoże pod rośliny, dzisiaj już nie wiem.
Jak już mówiłem, na pewno chciałbym zostać przy skalarach, bo już są, natomiast ogólnie to lubię azję (bocje, brzanki itd).
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Co do bocji, żebyś miał perspektywę z czym masz do czynienia i dlaczego ten gatunek w 150x50 to średni pomysł:
https://www.loaches.com/species-index/p ... ge_preview

Poza tym jeśli brzanki pięciopręgie Ci leżą, po prostu powiększ stado :)
Oberschlesier
Posty: 3
Rejestracja: 05 sty 2019 21:19
Lokalizacja: Pleß

Post autor: Oberschlesier »

Dobrze, ale może np botia lohachata? One są mniejsze?

3 skalary i stado brzanek pięciopręgich to trochę nudno, zwłaszcza że one są małe a akwarium duę. Myślałem o kosiarkach i/lub otoskach, ale nie wiem czy to dobry pomysł.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

otoski znikną, bo taką mają naturę, bocje czemu nie, ale na przykład siatkowane [Botia almorhae], myślę że warto pomyśleć o dennych, bo kawałek tego jednak będzie
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Ogólnie na tyle, na ile rozumiem jak funkcjonują bocje i czego im trzeba, to w akwarium przydaje się silny prąd wody, potrzebne jest też mocne natlenienie, czyli albo ruch powierzchni albo napowietrzanie. Więc tak, ta bocja "wejdzie", ale czy powinna razem ze skalarami? Sam oceń.

Jeśli chcesz ryby kopiące, przemyśl zmianę podłoża na piach, w którym będą mogły ryć, inaczej to trochę niszczy sens kupowania takich ryb. :/ Na piachu możesz mieć np. kiryski Sterby. Otoski raz, że będziesz widzieć rzadko, dwa, że wolą mocno niższe temperatury, niż skalary, a trzy, że mogą zostać przez skalary zjedzone.
ODPOWIEDZ