[432] Ogólne

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Ejdzej
Posty: 2
Rejestracja: 06 sty 2019 14:27

[432] Ogólne

Post autor: Ejdzej »

Cześć,
z racji tego, że to mój pierwszy post na tym forum, witam wszystkich użytkowników forum.
Mam akwarium, które 120x60x60, które miało być solniczką, ale zapadła decyzja, że będzie tam inne akwarium. Z racji pierwotnego przeznaczenia akwa jest z sumpem i kominem, więc filtracja będzie odbywać się w sumpie.
Oświetlenie LED.
Planuję parametry wody 25 stopni C, 6ph, twardość około 5-6 stopni dGh.
Rośliny, mają porosnąć intensywnie tył i jeden bok akwarium, układ raczej "U" z tym że jeden bok zdecydowanie rzadszy. Z przodu trawnik ;)
Trochę korzeni(5-6kg+2-4 kokosy) i skał(15-20kg) w celu zbudowania kryjówek, urozmaicenia dna.
No i temat dla mnie najważniejszy czyli rybki. Planuję
-Skalary 4szt.
-Zwinniki 10szt.
-Welony 4szt.
-Pielęgnice 4szt.
-Kosiarka 6szt.

Chcę żeby ryby miały właściwe warunki do życia, więc pytanie czy taka obsada to nie przesada na ten zbiornik i czy jest właściwie dobrana? Litrów niby sporo, ale dno wcale duże nie jest. Co mogę ewentualnie zmienić?
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 03 mar 2020 21:16 przez mirukan, łącznie zmieniany 2 razy.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

welony i trawnik ? blado to widzę . Własnie z nich bym zrezygnowal
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

pH 6 i twardość 5 to raczej rośliny za bardzo nie będą chciały się rozrastać.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Re: [432] Ogólne

Post autor: Dhuz »

No cześć.
Ejdzej pisze:Oświetlenie LED
Jakie?
Ejdzej pisze:Planuję parametry wody 25 stopni C, 6ph, twardość około 5-6 stopni dGh.
Planujesz, czy masz? Bo to ważne w kontekście obsady.
Ejdzej pisze:Rośliny, mają porosnąć intensywnie tył i jeden bok akwarium, układ raczej "U" z tym że jeden bok zdecydowanie rzadszy. Z przodu trawnik ;)
Trawnik z czego? To ważne, bo jeśli wybierzesz coś w klimatach high-techowej drobnicy trawnikowej, to licz się z podłożami aktywnymi i/lub nawożeniem i dozowaniem CO2 i całkowitą niemożnością trzymania ryb, które aktywnie ryją w podłożu
Ejdzej pisze:-Skalary 4szt.
25°C to za chłodno na długoterminowe trzymanie tych ryb, celuj raczej w 26-27°C. Miej na uwadze, że jak dobierze się para, reszta ryb może zostać całkowicie zdominowana, zależnie, gdzie ta para sobie obierze swoje terytorium na czas tarła.
Ejdzej pisze:-Zwinniki 10szt.
Jakie?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hemigrammus
Sprecyzuj proszę, bo zwinników jest sporo, mają też rozbieżne wymagania, np. zwinnik Blehera lubi chłodniejszą wodę od bardzo podobnego czerwonoustego.
Ejdzej pisze:-Welony 4szt.
Ryby rosnące do wielkości pięści dorosłego człowieka, zimnolubne (czyli licz < 25°C), potrzebujące twardszej wody, która nie jest zakwaszona, przekopujące podłoże i niszczące rośliny. Absolutnie nijak nie pasują do Twojej koncepcji zbiornika.
Ejdzej pisze:-Pielęgnice 4szt.
Jakie?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Piel%C4%99gnicowate
Tu jeszcze mniej precyzujesz, niż przy zwinnikach, możesz podać o który gatunek konkretnie Ci chodzi? To ważne, jeśli chcesz uzyskać jakąkolwiek pomoc poza "weź idź poczytaj o rybach, które właściwie chcesz", nikt Ci nic nie będzie potrafił doradzić przy użyciu terminu odnoszącego się zarówno do malutkich muszlowców żyjących na dnie Tanganiki, jak i olbrzymów pokroju ryb z rodzaju Cichla. Zrozum proszę konieczność precyzji w określaniu swoich planów
Ejdzej pisze:-Kosiarka 6szt.
Ryba wód płynących, raczej chłodnych. Średnio się komponuje w tym względzie z skalarami, które żyją w ciepłych wodach o znikomej sile prądu wody.

Moja sugestia: skup się albo na roślinach, albo na rybach. chłodnolubna Azja albo ciepłolubna Ameryka. Zdecyduj, co jest dla Ciebie najważniejsze w tym akwarium. Jeśli rośliny i aranżacja, to skup się wpierw na urządzeniu akwarium, a potem dobierz sobie obsadę, która będzie tylko dopełnienem zbiornika. Jeśli ryba, cóż. Wybierz rybę, która absolutnie musi być, którą chcesz i na której będziesz mógł się skupić. A potem zbuduj akwarium tak, by było jej w nim dobrze, niekoniecznie pchając w kierunku rośliniaka.
Ejdzej
Posty: 2
Rejestracja: 06 sty 2019 14:27

Post autor: Ejdzej »

Dzięki za odpowiedzi, kurcze faktycznie byłem mocno nieprecyzyjny i wyszły moje braki w temacie słodkiej wody :)
@Dhuz pozwolę sobie odpisać na Twoje pytania bez cytowania może będzie czytejniej.
-Oświetlenie, raczej zrobię sam, buduje lampy na modułach Cree, nie jedną zrobiłem już do akwarium morskiego( tam ważniejsza jest inna barwa), ale temat nie jest dla mnie nowością, ewentualnie użyję Maxspect-a Razora, którego mam jako awaryjne światło do innego akwarium.
-Woda. Mam system RO/DI i mineralizatory do innych zastosowań, czyli domowej produkcji piwa :). Wodę mogę przygotować naprawdę różną i zakładam, że dostosuję ją do wymagań zbiornika.

Absolutnym priorytetem jest tu skalar i jest to warunek, że wpadną jeszcze 2 akwaria do domu, a nie jedno :) Rośliny mają być fajnym dodatkiem, które będą robić za ładne tło dla rybek. System CO2 ponoś się przydaje więc na pewno będzie. ;)
Pozostałe ryby, które planowałem to Zwinnik Filigera, Pielęgnica Kakadu i Grubowarg Syjamski. Welony hoduje mój brat i regularnie dokarmiane pokarmem roślinnym "dymu" w akwarium nie robią. Ale tu faktycznie, może się to kłócić z moją koncepcją akwarium.
Przyznam, że posiłkowałem się stronami internetowymi: podwodnekrolestwokropkapl oraz rybyakwariowekropkaeu
i one były podstawą ustalenia co może być a co nie.
Ale do brzegu.
Zakładając Skalary jako podstawę i priorytet akwarium plus jakaś "ławica" czegoś mniejszego i kolorowego, co może się znaleźć w takim akwarium i w jakiej ilości.
-Skalary 4szt.
-Zwinnik Filigera 10szt.
-Pielęgnica Kakadu 4szt.
-Zbrojnik Niebieski[?]
Czy do takiej obsady powinienem coś dodać, a może ją zmniejszyć lub rozszerzyć? Jaka byłaby optymalna ilość rybek w zbiorniku, by miały odpowiednie warunki.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Miałem kilka zbrojników z trawnikami i było spokojnie . Po zmianie obsady oraz aranżacji to co wyprawiają zbrojniki to głowa mała .
Z moich doświadczeń wynika że zbrojniki z trawnikami wprawdzie nie są niemożliwym zestawieniem lecz jest to wybór najwyższego ryzyka.
Może nie niebieski a np. sturissoma lub loricadia ? też zbrojniki ale wyjątkowo szanujace moją pracę. Również lamparci nie wykazywała żadnych tendencji do kopania i niszczenia trawników ale czy to kolejny przypadek czy reguła nie jestem w stanie zagwarantować
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

OK, to już do czegoś zmierzamy :D DIY światło rozwiązuje problem dopasowywania roślin do dostępnego oświetlenia i możesz sobie zrobić oświetlenie strefowe. Super. Fajnie, że masz RO/DI, bo będziesz mógł sobie wymanipulować co się tylko zamarzy w parametrach.

Skoro rośliny jako dodatek, rozważ użycie piasku jako podłoża i posadzenie pseudo-trawnika z strzałki trawiastej albo żabienicy szerokolistnej. Nie tworzy to dla Ciebie konieczności regularnego grzebania w zborniku i przycinania "trawki", a przy tej wielkości akwarium fajnie zapełni pierwszy plan. Jeśli wolisz klasyczne trawniki, to trzeba będzie ostro świecić, a wszystkie z Twoich wybranych ryb dużo ładniej wybarwiają się np. przy częściowym zacienieniu zbiornika, niewielkiej ilości światła i odrobinie garbników w wodzie.

Powiększyłbym plany ze względu na sumpa do 25 sztuk Filigerów i 6 sztuk kakadu na start, zobaczysz później, jak pielęgnicowate się podobierają w pary ile realnie będziesz mógł trzymać, bo może się okazać, że wszyscy grzecznie sie podzielą. Niezłym pomysłem mogłyby też być jakieś grubsze kiryski na dno, np. kirysek szmaragdowy albo Sterby, które lubią cieplejszą wodę podobnie jak skalary. Co do zbrojników nic konkretnego nie zasugeruję, bo tu raczej bym celował w pojedynczą sztukę czegoś średniej wielkości (12-20cm) co jednocześnie nie żarłoby drewna. Zależnie jak będziesz mieć z dostępnością :D
ODPOWIEDZ