Restart Iwagumi/holender - obsada roslinna

Gatunki, wymagania, pielęgnacja, nawożenie, glony w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Tymson
Posty: 5
Rejestracja: 13 lis 2018 2:09
Lokalizacja: Wrocław

Restart Iwagumi/holender - obsada roslinna

Post autor: Tymson »

Restartuje swoj zbiornik,buduje nowa aranzacje, plan jest na ksztalt litery U, pol zbiornika bedzie gora ze scenery stone przexhodzaca z lewej ku srodkowi trawnikiem ( uzyje malego henka, i alejki z staurogyne repens.w prawo chce plynnie przejsc na cos na ksztalt holendra, i prosilbym o propozycje ciekawych gatunkow roslin. Na ta czesc zbiornika nie mam zadnej koncepcji na obsade roslinna.
Akwarium optiwhite 100x40x40, filtracja eheim experience 350, CO2 z butli przez reaktor sera 500, podloze 3 worki uzywanego 3mc, dark soil,wierzchnia warstwe podsypie nowym tez dark soil. Swiatlo 3 belki led po 30w, jedna z pasmem dla roslin. Nowozenie pelna linia ferka do slupa wody. Woda bedzie pol kranowit,pol ro, przed restartem GH 9 KH 5 pH 6,7-6,8.Faune posiadam w zbiorniku ttmczasowym - 28 szt zwinnik blehera, harem kakadu,18 otoskow i 15 krewetek amano.
Jakies propozycje koncepcji roslinnej?;)
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

Ciezko cos doradzic w sprawie roslin nie widzac koncepcji i jakiegos planu, chociazby zrobionego w Paint na zasadzie rzutu z góry. Alejki ze S, Repens czemu nie ale osobiscie bardziej polecam Lobelie na alejki, ta pierwsza sie na 99% polozy, a Lobelie mozna ciac, dac jej podrosnac i zrobic ''zjazd ku przedniej szybie''.

Warto sie zastanowic czy i jak dobrac kontrasty kolorystycznie i ksztaltowo aby uniknac powtarzalnosci, to ciezki temat jest, najwazniejsze to miec wizje, potem jest juz latwiej :)
Tymson
Posty: 5
Rejestracja: 13 lis 2018 2:09
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tymson »

W sumie to stednio mam pomysl na koncepcje na ta prawa strone,to tez moj problem. Kontrast...na pewno ma byc,ale ciezko tez mi cos dobrac bo jeszcze nie znam wielu roslin. Podoba mi sie np.l aromathica,lecz nie wiem czy i gdzie ja umiescic. Skrajne boczne rosliby raczej jasne
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

Czesc

No wlasnie najwazniejsze to miec koncepcje i pomysl, znaczy widziec to oczami wyobrazni jak ma byc hehe. L. Aromatica to swietna roslina, powinna rosnac bez problemu, kwestia wybarwienia to inna sprawa, generalnie najlepiej wg mnie nadaje sie jako tlo z tylu, a juz najlepsza robote zrobi w tylnych rogach, przy czym dla balansu mozna dac aromatice z lewej, a z prawej Pogostemon Stellata i mamy podobne ale ciut inne rosliny wypelniajace narozniki tworzac ten symboliczny ksztalt U. Potem zjezdzamy i tu zaczyna sie kombinacja, bo trzeba uzyc czegos o innych lisciach, kolorze itd.
Tymson
Posty: 5
Rejestracja: 13 lis 2018 2:09
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Tymson »

No to na rogi z tylu koncepcja jest;) tylko co dalej... Myslalem zeby dac moze troche gwiazdy wodnej. Na pewno jeszcze jakis niski i czerwony akcent.najgorszy problem z zielenia zeby bylo roznorodnie
Awatar użytkownika
mark_farina
Akwarysta
Posty: 2008
Rejestracja: 08 wrz 2016 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: mark_farina »

P. Helferi jak najbardziej sie nadaje, mozna go przelamac z Lobelia Cardinalis lub S. Repens/Porto Vehlo. Z koloru to A. Reinecki mini lub Ludwigia red mini. Zielen to juz kwestia wybarwienia czyli swiatlo/nawozenie aczkolwiek duzo zalezy od samego gatunku rosliny. Mozna tez sie polakomic na srodkowy plan zaraz za P. Helferi dac Rotale Bonsai bo ladnie kontrastuje. Tak mysle ze mozna tez dla kontrastu w tylnej czesci posadzic Ammanie Gracilis lub normalna Ludwigie czerwona, przy czym te rosliny lubia urastac do duzych rozmiarow, szczegolnie A. Gracilis.

Kombinacja typu B. Carolinea i tuz pod nia czerwona karlowata odmiana A. Reinecki wyglada bardzo ladnie, a z kolei Bacope mozna skontrastowac czyms delikatnym typu Blyxa, Cabomba czerwona/zielona itd. Mozliwosci masa ale trzeba pomyslec jakby to zestawic ze soba zeby mialo sens. Jeden gatunek jest dopuszczalny, nie za duzo i musi kontrastowac z okolicznymi roslinami, do tego dokladamy alejki i schodki zeby wygladalo hehe
ODPOWIEDZ