zbrojnik niebieski

Forum o leczeniu i profilaktyce ryb w akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

maro10
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2019 20:31

zbrojnik niebieski

Post autor: maro10 »

Witam . Jestem tu nowy. Akwarium mam od dwóch miesięcy. Proszę o pomoc. Mam dwa zbrojniki niebieskie . Samca i samicę. Problem jest z samicą. Ciągnie za sobą taką nitkę. Czytałem że może to być problem z układem pokarmowym lub starość. Dodam że kiedy dorastałem akwarium było z nią wszystko ok. Proszę o radę. Dziękuję
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Temat przeniosłam do odpowiedniego działu. Proszę podaj nam informacje zgodnie z Regulaminem Działu Choroby.

Masz naprawdę zbrojnika niebieskiego czy pospolitego wąsacza?

Czy zapewniasz zbrojnikom warunki jakich wymagają?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 03 mar 2020 21:21 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

mirukan pisze:I napisz proszę czym karmisz ryby :)
Odpowiedź na to pytanie jest częścią zagadnień wymienionych w Regulaminie Działu Choroby.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Skoro kolega dostał akwarium to chyba może nie wiedzieć co naprawdę ma.

Dobrze by było wgrać zdjęcie ryby i akwarium na jakiś serwer, np dysk google, fotosik i dać link.
maro10
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2019 20:31

Post autor: maro10 »

Warunki są od początku takie same. Karma to tropical supervit w płatkach. W akwarium są roślinki. Jestem początkujący . Opisuje to co widzę swoimi słowami
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

zrób mu głodówkę - np. 2 dni a potem przez tydzień dozuj 1/10 max 1/5 tego co dajesz teraz . Tak przy okazji warto aby dieta była urozmaicona .

Takie objawy są typowymi dla przekarmionych ryb zwłaszcza prowadzonych przez początkujących .

Odchody powinny zawsze być ciemne (czarne lub brązowe ) niezależnie od rodzaju karmy i powinny odpadać małymi kawałkami . Zmiana koloru , ciągnięcie wskazuje na zbyt bogatą dietę lub skrajnie niedobraną
maro10
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2019 20:31

Post autor: maro10 »

Karmie ryby dwa razy dziennie. Od dwóch tygodni zmniejszyłem ilość pokarmu. I dalej to samo.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kolego, podaj nam informacje o które prosimy w Regulaminie Działu Choroby. To nic trudnego, a nam ułatwi udzielenie Ci pomocy.

Link do Regulaminu:
http://www.akwaforum.pl/viewtopic.php?t=74

Czy w akwarium są korzenie niezbędne dla zbrojników do pozyskiwania celulozy koniecznej im do prawidłowego trawienia?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Zapalenie wywołane np. przekarmieniem potrafi się utrzymywać przez jakiś czas . Zależy to od kilku rzeczy , m.in od czasu trwania w "dobrobycie "

Nic nie piszesz o pozostałej obsadzie więc np. nie wiadomo ile z tej karmy spada na podłoże .
Zauważ że powyżej doradzam radykalne zmniejszenie jedzenia . Nie martw się że je zagłodzisz .

PS
większość suchych pokarmów płatkowych , tak chętnie oferowanych w sklepach to taki rybi fast food . Z tego powodu napomknąłem o zróżnicowanej diecie . Warto (moim zdaniem ) zainwestować w markowe karmy dobrane do gatunków jakie utrzymujemy w baniaku
maro10
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2019 20:31

Post autor: maro10 »

1. Akwarium 25l
2. Dwa zbrojniki, pięć grzanek, dwie przeźroczki, jeden neon innessa, dwa danio pręgowane, brzanka różowa, kirysek albinos, gupik pawie oczko, i jeszcze dwie których nie znam
3. Temperatura 23
4. Nie ma
5. Raz na miesiąc
6. Nie wiem. Ale długo. Parę ładnych lat.
7. cześć ryb nowa. Cześć stara w tym zbrojniki
8. Filtr Aquael , zimny kolor światła, grzałka Aquael
9. Są rośliny , trzy sztuki.
10. Nie ma
11. Piasek i kamyczki


Zbrojnik chowa się w zakamarkach. Zmian na ciele nie zauważyłem, ciągnie mu się nitka z pod ogona, reszta obsady bez zmian , ok
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

maro10 pisze:11. Piasek i kamyczki
Jeżeli to wszystko a nie ma korzenia (o którym BARA przypomniała ) to to również może być przyczyną lub jedną z przyczyn problemu .
Tabletki dla zbrojników hikari zawierająw swoim składzie łatwoprzyswajalną celuloze (polecam ten pokarm ) ale czy czy zastąpi korzeń/drewno ? Watpie .
ps
maro10 pisze:Dwa zbrojniki, pięć grzanek, dwie przeźroczki,
Rozumiem ze to literówka ? :)
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 03 mar 2020 21:22 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
maro10
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2019 20:31

Post autor: maro10 »

Od czasów poprzedniego właściciela akwarium, ilość rybek zmieniła się nie znacznie. Wodę zmieniał jak była brudna. Karmił raz na dzień. I wszystko było dobrze..
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 03 mar 2020 21:20 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ