Proszę o pomoc w ratowaniu pierwszego akwarium

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

vvovva
Posty: 11
Rejestracja: 06 sty 2019 18:07

Proszę o pomoc w ratowaniu pierwszego akwarium

Post autor: vvovva »

Cześć,
W czerwcu kupiłem mojej córeczce akwarium. Gotowy zestaw Aquael leddy 80:
Grzałka [W] : 100
Wymiary [cm] :75X35X40
Objętość [l]: 105
Oświetlenie : LED 16 W
Filtr :ASAP 500.
Przyznaje, że podszedłem do tego bez większej wiedzy. W sieci znalazłem zasady zakładania zbiornika. Kupiłem żwir. rośliny ( Echinodorus, Nurzaniec śrubowy, mech, Żabienica, Alternanthera). Zbiornik dojrzewał 2 miesiące. Po tym czasie zacząłem zarybiać. Wciągu kolejnych 2 miesięcy miałem 26 ryb. Neony, gupiki, danio i zwinniki.
Woda jest podmieniana raz na tydzień. Wlewam wodę kranową + uzdatniacz. Rośliny są nawożone Planta Min, Cerbo Aqua Art, K+ Aqua Art. (z różną częstotliwością).
Przez 3 miesiące zbiornik wyglądał bardzo dobrze. Ryby i rośliny były zdrowe. Po 3 miesiącach zaczął się armagedon. Zbiornik zaatakowały glony. Głównie okrzemki, krasnorosty, zielenice, glony nitkowate.
8 rybek w różnych odstępach czasu padło. Z zachowania ryb wnioskuje, że przyczyna była przyducha.
Piszę do Was bo chce uratować to akwarium. Nie wyobrażam sobie zwyczajnie domu bez niego.
Mam też coraz większy mętlik w głowie. Sieć pełna jest dobrych doradców i sprawdzonych sposobów. Potrzebuje rady doświadczonych akwarystów.
Wiem, że muszę podejść do problemu kompleksowo bo próby eliminowania pojedynczego problemu spełzają na niczym.
Tu pytanie o:
-oświetlenie ( 16W na 105l ) zdaje sie, że jest to o wiele za mało
-filtrowanie (obserwuje u akwarystów tendencje do używania filtrów kubełkowych o ogromnych przepływach , czy do zbiornika 105l potrzeba 750l/h? czy wystarczy filtr przelewowy ( 250l/h) wypełniony dobrymi jakościowo mediami plus dużo roślin??
-nawożenie ( czym i jak często?)
-jak liczna powinna być obsada przy wyżej wymienionych gatunkach i litrażu 105l?
-badanie jakości wody ( jakie parametry przy takiej obsadzie są optymalne?)
Będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek pomoc lub poradę.
Pozdrawiam
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 03 mar 2020 21:23 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
vvovva
Posty: 11
Rejestracja: 06 sty 2019 18:07

Post autor: vvovva »

Jest filtr wewnętrzny ASAP500. Podniosłem go bardzo wysoko żeby strumień uderzał o taflę i jak najlepiej napowietrzał wodę. Nie jestem tak naprawdę pewien czy ryby duszą się czy trują. Wczoraj zrobiłem podmianę 30% wody i nic to nie pomogło. Kolejny gupik moskiewski pływa pod powierzchnią tafli, łapie powietrze i kołysze się.
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

vvovva pisze:Cześć,
Cześć
Do rzeczy, czyli pytań:
vvovva pisze:-oświetlenie ( 16W na 105l ) zdaje sie, że jest to o wiele za mało
Tak, zdecydowanie za mało. Żeby w tym zbiorniku zajmować się hodowlą mało wybrednych pod względem oświetlenia roślin, powinieneś dołożyć jeszcze raz tyle. Rekomendowałbym od rozpoczęcia z takimi roślinami (microsorium, anubiasty, kryptokoryny, nurzańce, mchy, etc.)
vvovva pisze:-filtrowanie (obserwuje u akwarystów tendencje do używania filtrów kubełkowych o ogromnych przepływach , czy do zbiornika 105l potrzeba 750l/h? czy wystarczy filtr przelewowy ( 250l/h) wypełniony dobrymi jakościowo mediami plus dużo roślin??
Pozwolę się nie zgodzić z przedmówcą. Chcesz mieć ryby musi być filtracja. Stosowanie kubła w Twoim wypadku staje się absolutnym standardem. Przelewowy filtr sprawdzi się w akwarium LT mocno odsadzonym roślinami ze szczątkową obsadą. Nie zwracałbym również uwagi na komentarze o skręcaniu filtrów na minimum itp.
vvovva pisze:-nawożenie ( czym i jak często?)
Zacząć od roślin, które tego nie wymagają. Nawożenie wiąże się z mocnym oświetleniem, suplementowaniem CO2 na co przyjdzie czas w przyszłości wraz ze zdobywaniem doświadczenia. Dziś można zacząć od substratu pod żwir albo kulek gliniano torfowych oraz roślin, o których pisałem wyżej.
vvovva pisze:jak liczna powinna być obsada przy wyżej wymienionych gatunkach i litrażu 105l?
Twoja obsada jest źle dobrana> Nie wiadomo jakie masz neony (strzelam, że czerwone albo Innesa); masz ryby chłodnolubne z ciepłolubnymi, lubiące twardą wodę i miękką. Musisz poczytać o ich wymaganiach.
vvovva pisze:-badanie jakości wody ( jakie parametry przy takiej obsadzie są optymalne?)
Przy tej obsadzie niestety nie ma optymalnych parametrów wody bo wymagania ryb są skrajnie różne. Najpierw przetestuj wodę, potem można się zastanowić co dalej robić (testy pH, KH/GH)

Powodzenia.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
vvovva
Posty: 11
Rejestracja: 06 sty 2019 18:07

Post autor: vvovva »

Cenne. Dziękuje.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 03 mar 2020 21:24 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

mirukan pisze:A z tym bym zaczekał do testów wody bo z opisu wydaje mi się że rośliny mają co "jeść" przynajmniej na razie.
Tak, oczywiście masz rację. Odnosiłem się raczej do tego na ogólnym poziomie, abstrahując od "drutowania" obecnego zbiornika, w którym wg mnie zbyt wiele jest do zmiany, by nie pokusić się o rozpoczęcie od nowa zgodnie ze sztuką.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

vvovva pisze:Woda jest podmieniana raz na tydzień. Wlewam wodę kranową + uzdatniacz. Rośliny są nawożone Planta Min, Cerbo Aqua Art, K+ Aqua Art. (z różną częstotliwością).
Najpierw z tego bym zrezygnował .
Przy tym swietle i przy tych roślinach nie ma co "zjadać " tych dodatków. Możliwe że dochodzi do kumulacji np. azotu i to jest powodem złej kondycji ryb .
Oczywiście nie mam na myśli rezygnacji z podmiany wody - wręcz przeciwnie .
vvovva
Posty: 11
Rejestracja: 06 sty 2019 18:07

Post autor: vvovva »

Dziś wymieniłem filtr na Aquael Turbo 2000. Różnica ogromna. Woda krystalicznie czysta już po godzinie.
Wykonałem test na zawartość NO3 przy pomocy testu kropelkowego JBL.
Wynik pomiędzy 1 a 5 mg/l.
Teraz pytanie o oświetlenie:
czy skrócić naświetlanie z 8g na 6g przy 16w (glony w zbiorniku mają kolor zielony wniosek - mają odpowiednio dużo światła żeby się rozwijać) i nie dokładać w tym momencie dodatkowego oświetlenia??
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 03 mar 2020 21:30 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
vvovva
Posty: 11
Rejestracja: 06 sty 2019 18:07

Post autor: vvovva »

Parę minut przed moim przyjściem ktoś kupił ostatni test 6 w 1 dlatego na razie tylko NO3.
Plan jest taki żeby dozować CO2 w płynie codziennie i raz na tydzień K+ w niewielkich ilościach. To wszystko. Czekam i obserwuje.
W najbliższych dniach wykonam inne pomiary i opublikuje wyniki. Dziękuje za zainteresowanie i pomoc!
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Parę minut przed moim przyjściem ktoś kupił ostatni test 6 w 1 dlatego na razie tylko NO3
I całe szczęście, że się nie załapałes. Kup testy kropelkowe, a nie paski
Awatar użytkownika
michelle1992
Moderator
Moderator
Posty: 691
Rejestracja: 20 sty 2011 12:30
Lokalizacja: 3miasto

Post autor: michelle1992 »

pimowo pisze:
Parę minut przed moim przyjściem ktoś kupił ostatni test 6 w 1 dlatego na razie tylko NO3
I całe szczęście, że się nie załapałes. Kup testy kropelkowe, a nie paski

Ja dodam tylko od siebie, że na początek poza NO3 które już masz wyposaż się w pH i GH/KH (polecam zoolek - tanio i dobrze), z czego na twardości wystarczą same uzupełnienia bo opierają się i tak na miareczkowaniu (obserwujesz zmianę barwy po dodawaniu kolejnych kropel reagenta).
Pozdrawiam.

Umysł należy mieć otwarty... ale nie aż tak, żeby mózg wypadał.
vvovva
Posty: 11
Rejestracja: 06 sty 2019 18:07

Post autor: vvovva »

Jaka jest Wasza opinia na temat skrócenia czasu naświetlania z 8g do 6g??
Tak jak wyżej napisałem glony maja kolor zielony. Świadczy to o doskonałych warunkach oświetleniowych do rozwoju. Czy nie pozbawić ich zatem tego czynnika?
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Glony mają niższe wymagania świetlne od roślin wyższych. W świetle, które będzie za słabe dla roślin wyższych glony będą rozwijać się dobrze.
Światło może jedynie wspomagać rozbijanie jonów metali helatowanych przez DOC czy EDTA, które to mogą być stymulatorem wzrostu glonów (to czego rośliny nie wciągną). Nawozy mogą być tak robione wtedy jony są uwalniane stopniowo, a nie wszystkie na raz. Więc krótszy czas świecenia może to zjawisko ograniczyć, lecz nie wiemy czy w ogóle ma ono miejsce u Ciebie :)

Ja bym wrzucił dużo pisti. Jest potwierdzone badaniami naukowymi, że hamują wzrost glonów. Dodatkowo bardzo szybko wciągają nadmiar związków chemicznych z wody. Ich zwisające korzenie tworzą kryjówki dla ryb, zacieniają trochę resztę zbiornika co też służy stworzeniom wodnym.
ODPOWIEDZ