Jaki ślimak do 112l

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

Jaki ślimak do 112l

Post autor: aleextra »

Witam,

jaki ślimak nada się do akwarium, w miarę duży (3-4cm), podłoże częściowo będzie piasek (będę mieć cierniooczki Kuhla), częściowo chyba żwirek z drobną trawką oraz roślinki z większymi liściami. Nie chcę aby zjadał ryby (a jedyny duży ślimak jaki miałem zeżarł mi neonkę wiele lat temu). Chodzi o to, aby dzieciaki miały co obserwować. Nie chcę także aby ślimaków namnożyły mi się tysiące.
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Ślimak Rogaty.
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Ampullaria, zebra, helmet, chociaż do obserwowania w dzień nadaje się głownie ampullaria, pozostałe 2 są raczej nocne.

Zawsze też możesz mieć wszyskie 3.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Helmety składają duże ilości brzydkich i trudno usuwalnych twardych białych jaj (bez rozmnażania się).
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

BARA pisze:Helmety składają duże ilości brzydkich i trudno usuwalnych twardych białych jaj (bez rozmnażania się).
To prawda, nawet pokazywałem w swoim temacie jak jeden helmet drugiego przyozdobił na święta :D
Awatar użytkownika
szamanka
Posty: 404
Rejestracja: 08 maja 2017 8:43
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: szamanka »

Mam jedną sztukę helmeta w akwarium i nie mogę powiedzieć żeby tych jaj składał jakoś dużo. Jak jest ich więcej efekt napewno jest bardziej widoczny.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Helmetów miałem kilka i srykały jajami...w sumie tylko na korzeniach, ale spore ilości i piękne to nie jest, natomiast ampularie mogę polecić, w akwarium największym zainteresowaniem u moich dzieci cieszą się właśnie one- mam jasne i ciemne, kolor muszli też mają różny, są aktywne w dzień, łażą wszędzie i nie są jakieś powolne....a te ich rogi, kiedy wysuną w całej okazałości :D

Ponadto bardzo łatwo je kontrolować jeśli chodzi o rozmnażanie- raz w tygodniu przy podmianie wystarczy porządnie obejrzeć pokrywę od środka i szukać kokonów z jajami- usuwasz kokon- nie masz ślimaków, jeszcze nie pękł mi kokon w przeciągu tygodnia. Raz pozwoliłem na rozmnożenie, oj było tego potem od groma, zostawiłem sobie 3, resztę rozdałem. :)
Awatar użytkownika
owlman
Posty: 740
Rejestracja: 19 lis 2017 13:20
Lokalizacja: Bruksela

Post autor: owlman »

Czesc . Fajny slimak to krolik / rabbit snail./
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Biez ampularie to pożyteczny stwór zjada wszystkie resztki i gnijace rośliny czy martwe ryby mam i polecam
aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

Post autor: aleextra »

Ok, a nie zje żadnych ryb? Będę mieć Piskorki I żabki. Wiele lat temu kupiłem jakiegoś ślimaka i złapał jakoś neonke i zeżarł.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

nie zje
aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

Post autor: aleextra »

Dodatkowo. Poradzi sobie z gęsta roślinnością (docelowo spory fragment podłoża będzie zarośnięty trawnikiem) oraz że strefami z piaskiem?

Dodatkowo woda będzie miała temperaturę około 26stopni. To trochę ciepło dla nich wg info: http://wakwarium.pl/blog/slimaki/slimak-ampularia/

Dodatkowo nie chcę aby się rozmnażał, to wystarczy, że nie będzie miał miejsca do wyjścia ponad wodę?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Zielsko ślimakowi przeszkadzać nie będzie jak i inne elementy- łazić będzie wszędzie. Temperaturę 25-26 mam standardowo, że tak powiem i nie wiem jak negatywnie miałoby to wpływać na nie- im chłodniej tym dłużej żyje, ale mało aktywny jest, więc co to za życie :wink:
Ślimaki mam już z własnego odchowu, rosną duże-fajne więc i apetyt mają- jak siądzie na tabletce zbrojnikowej to już nikt mu jej nie zabierze, są aktywne.

Twój pomysł na nie rozmnażanie nie wypali- to natura- jak będzie pokrywa to kokony będą na niej, jak będzie otwarte akwarium to po prostu wyjdzie, kiedy poczuje zew...usunięcie kokonu nie jest problematyczne- wysycha i twardnieje, łatwo się go odczepia, nie jest "galaretowaty" czy coś. Możesz trafić, że w ogóle nie będzie kokonów, a możesz trafić, że 2 tygodniowo na przykład....pomyśl jakby srykały jaja w wodzie chowając pod roślinami- na prawdę kontrola ampularii nie przysparza problemów.
aleextra
Posty: 83
Rejestracja: 28 gru 2018 11:12
Lokalizacja: Mysłowice (Śląsk)

Post autor: aleextra »

dobra, to jeszcze jedno pytanie, ślimak będzie dość spory. Czy nie podniesie górnej szyby aby wyjśc? W szpary z powodu skorupy raczej nie zmieści się... :)
andypl33
Akwarysta
Posty: 1119
Rejestracja: 29 wrz 2006 20:46
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: andypl33 »

Bez przesady nie jest az taki silny biez śmiało .
ODPOWIEDZ