Ślimaki w słoiku

Hodowla krewetek, raków; ślimaki i inne stworzenia

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Maciek86
Posty: 57
Rejestracja: 02 cze 2018 11:56

Ślimaki w słoiku

Post autor: Maciek86 »

Witam serdecznie,

dostałem słoik ze ślimakami, chyba zatoczkami ale nie jestem pewien. Napiszcie proszę czy w takim słoiku można przechowywać ślimaki? Co zrobić aby było im dobrze i nie męczyć zwierzaków? Słój około 2l, woda z akwa w którym żyły, mają przyczepioną do kamienia roślinkę i listek cykorii. Jeśli mogą żyć w słoiku to jak często robić podmianę wody czym jeszcze karmić?
Bardzo dziękuję za odpowiedz.

Foto
Obrazek
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :D
Ostatnio zmieniony 10 mar 2020 22:16 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
Maciek86
Posty: 57
Rejestracja: 02 cze 2018 11:56

Post autor: Maciek86 »

Pytanie jak długo mogę je trzymać w słoiku. Ślimaki dostałem z myślą o dodawaniu ich co jakiś czas jako pokarm dla ślimaków Hellenek. Moje w głównym akwarium zjadły już wszystko łącznie z dużymi dorosłymi ampulariami. Rozmawiając z jednym z pacjentów powiedział mi że trzyma zatoczki w słoiku i co jakiś czas podaję do głównego akwarium jako pokarm dla Hellenek. Ale nie jestem przekonany czy w takim słoju będzie im dobrze.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Załóż słoik minimum 5l, nakryj go kawałkiem firanki,gazy,rajstopy przytrzymanej gumką (słoik nie może być szczelnie zamknięty tak jak teraz!).
Daj mi gałęzatkę jako podłoże lub wrzuć pelię lub jakiś mech (najlepiej)

Podmieniaj wodę 50% z odmulaniem dna (ślimaki mocno brudzą!) co kilka dni, możesz karmić płatkami ze spiruliną w minimalnej ilości - zbierając pokarm niezjedzony podczas odmulania.

Glony pojawiające się na ściankach słoika będą stanowić dodatkowe źródło pożywienia dla ślimaków.

Nic więcej nie trzeba.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Maciek86
Posty: 57
Rejestracja: 02 cze 2018 11:56

Post autor: Maciek86 »

BARA bardzo dziękuję, jesteś niezastąpiona. Czy to oznacza, że mam wyciągnąć ten kamień z roślinką i sałatą? Zaraz zmontuje coś z mchem na podłoże.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Tak, masz to wyciągnąć.

Roślina korzeniowa będzie słabo rosnąć bez podłoża.
A ilość cukinii czy sałaty jaką dałeś do słoika, w stosunku do ilości ślimaków to nieco (!) przesada.
Nim się zorientujesz, zobaczysz jak wszystko zaczyna gnić.

Wiem, w takiej ilości wody można się bawić w "restart" co dziennie, ale chyba nie o to chodzi.

Słoik może stać na oknie, wtedy rośliny będą ładnie natleniać wodę w ciągu dnia.

Co jak co, ale ślimaki trzymałam w najróżniejszych konfiguracjach i naczyniach, więc wiem o czym piszę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Mam w kuli (około 6 litrów), nie wiem dokładnie ile osobników Physa, Melanoides i Planorbarius. Kula miała być z samymi roślinami, no ale jak wiadomo, na roślinach i ślimaki i jaja są prawie zawsze. Kula stoi sobie od ponad roku, podmian nie robię, chociaż niezupełnie: moje koty piją z niej wodę (+parowanie), więc co tydzień dolewam jakiś litr. Odchody nawożą pęczek Egeria densa, jest też Anubias i od niedawna kawaleczek Cyperus+Epipremum aureum. Kula łapie trochę światła dziennego z okna. Glonów niestety nie zdołałam wyhodować, ale ślimaki karmię od czasu do czasu w niewielkich ilościach, żeby sie za dużo nie rozmnozyly.
ODPOWIEDZ