[112] Pomoc w doborze obsady

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

[112] Pomoc w doborze obsady

Post autor: MateuszLodz »

Witam.
Od półtora tygodnia jestem szczęśliwym posiadaczem akwarium o wym. 80x35x40.
Doskonale zdaję sobie sprawę, że na rybki jeszcze za wcześnie, jednak chciałbym już ustalić jakiś plan działania.
W zbiorniku jest średnia ilość roślin plus spory korzeń.
Podłoże, na dole tetra active substrate, na górze drobny piasek.
Dodam że w tym momencie jest to akwarium otwarte :)
Do rzeczy:

-Kirysek czarny 5szt
-Otosek 5szt
-Neonek czarny/diamentowy ok 20szt, chyba nie widzę innej alternatywy, niestety cena galaxy mnie zabija..
-pielęgniczka kakadu/ramireza 1+2/3 czytałem o ich wymaganiach i chyba byłyby ok?
- 3szt Helenki

Jak myślicie, taka obsada byłaby znośna do mojego akwarium?
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

ramirezki i otoski nie powinny razem pływać- inne wymogi co do temperatury

kakadu ma niezły rozstrzał temperaturowy, myślę że faktyczny optymalny przedział to gdzieś 25~27°C

nie wiem co to neonek diamentowy, czarny z kakadu jak najbardziej pasuje, kirysek prawdopodobnie tez nie ucierpi


Tak na prawdę jeśli planujesz taką obsadę przygotuj się na potrzebę obniżania twardości i pH wody- zbiornik z czasem zarośnie,dojrzeje, temperaturę bez problemu skorygujesz, ale o chemii wody i jej korygowaniu poczytaj i się na to przygotuj.
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

MarJan pisze:ramirezki i otoski nie powinny razem pływać- inne wymogi co do temperatury

kakadu ma niezły rozstrzał temperaturowy, myślę że faktyczny optymalny przedział to gdzieś 25~27°C

nie wiem co to neonek diamentowy, czarny z kakadu jak najbardziej pasuje, kirysek prawdopodobnie tez nie ucierpi


Tak na prawdę jeśli planujesz taką obsadę przygotuj się na potrzebę obniżania twardości i pH wody- zbiornik z czasem zarośnie,dojrzeje, temperaturę bez problemu skorygujesz, ale o chemii wody i jej korygowaniu poczytaj i się na to przygotuj.
Z tego co czytałem to otoski maja przedział 21-27°C, a ramirezy 24-30°C.
Mimo wszystko wolałbym pójść w stronę kakadu, chyba bardziej mi się podobają . Ogólnie chciałem mieć jakąś nieco większą rybkę np bojownika, jednak przy otwartym akwarium jest to niewykonalne ;/
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

co do otoska się zgadza- w książkach i atlasach internetowych ta ryba powinna mieć się dobrze i w 26°C, jednak doświadczenie wielu, nawet z tego forum przeczy temu...o ile dobrze zrozumiałem to co w naszych rodzimych sklepach pływa to inny gatunek chłodnolubny, a nie jak opisy sklepowe informują, zresztą w sklepach dość często widzę jakieś udziwnione nazwy ryb...
miałem otoski, kilka w krótkim czasie odeszła, grupka jakoś się trzymała, dłuższy czas były3, jeszcze przed świetami widziałem2, ale po świętach już ich nie widuję [zresztą choróbsko do mnie zajrzało], prawdopodobnie krewetki je wciągnęły...powiem,że otoski to nie są ryby "transparentne" i na ich miejsce można coś bardziej przykuwającego oko dać, jesli chodzi o ich czyszczenie- jedzą glony i tyle- miałem glony przed otoskami, kiedy otoski je wcinały i kiedy ich nie ma też mam glony- ilości niewielkie, ale są cały czas, nie traktuj tej ryby jak "odkurzacza" którym posprzątasz akwarium

ramirezki w temp.26°C wzwyż czują się najlepiej, kiedy porównujesz zakresy temperatur gatunków nie bierz pod uwagę wartości skrajnych/granicznych, tylko wypośrodkowane, bo:
ryba A->20-26°C
ryba B->25-30°C
obie niby mogą razem w 25-26°C żyć...wierz mi, że na dłuższą metę rybie A będzie za gorąco, a rybie B za zimno i co najmniej jedna z nich bedzie podatna na choroby
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

.powiem,że otoski to nie są ryby "transparentne" i na ich miejsce można coś bardziej przykuwającego oko dać, jesli chodzi o ich czyszczenie- jedzą glony i tyle- miałem glony przed otoskami, kiedy otoski je wcinały i kiedy ich nie ma też mam glony- ilości niewielkie, ale są cały czas, nie traktuj tej ryby jak "odkurzacza" którym posprzątasz akwarium
I właśnie po to założyłem ten temat :)
Co byś zaproponował zamiast otosków, oczywiście pasującego do reszty przypuszczalnej obsady?
Od kilku dni czytam encyklopedie internetowe i im więcej czytam tym czuję się głupszy...
Aspekt finansowy też jest jakimś tam wyznacznikiem...bardzo podobają mi się razbory galaxy ale ich cena u mnie w mieście powala...
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Tak szczerze mam zbiornik tych samych rozmiarów i 20rybek tworzących grupę+ parka główna [jak kakdu]+ kilka kirysków to jak na mój gust dość, gdybyś jednak upierał się, że za mało kolorów to może zmniejszyć neony do około12szt i dać z 8szt. na przykład brzanki wysmukłej- nie pływają w ławicy, ale samczyki są zadziorne między sobą i prezentują widowiskowe tańce bym powiedział, o ile mieszanie biotopów Ci nie przeszkadza....miałem też tęczanki neonowe, bardzo ładnie się prezentują
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

MarJan pisze:Tak szczerze mam zbiornik tych samych rozmiarów i 20rybek tworzących grupę+ parka główna [jak kakdu]+ kilka kirysków to jak na mój gust dość, gdybyś jednak upierał się, że za mało kolorów to może zmniejszyć neony do około12szt i dać z 8szt. na przykład brzanki wysmukłej- nie pływają w ławicy, ale samczyki są zadziorne między sobą i prezentują widowiskowe tańce bym powiedział, o ile mieszanie biotopów Ci nie przeszkadza....miałem też tęczanki neonowe, bardzo ładnie się prezentują
Brzankę brałem pod uwagę tylko chyba będzie konflikt z kakadu. Niby dla brzanki 27°C to max, właściwie dla neonkow 28°C Max.


Niestety w tym biotopie nie widzę niczego na zastępstwo dla neonków :(
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

jeśli otoski przetrzymają aklimatyzację to powiedzmy 25* będzie oki.w skrajnych przypadkach latem i 28* wytrzymają ale wchodzi tu w grę dobre dotlenianie wody w tym okresie z poczciwego brzęczyka(pompki napowietrzającej)
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

ale wchodzi tu w grę dobre dotlenianie wody w tym okresie z poczciwego brzęczyka(pompki napowietrzającej)
A więc twierdzisz że bąbelki są skuteczniejsze od falowania ?
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

-Kirysek czarny 5szt
-Otosek 5szt temat do przemyślenia
-Neonek czarny/diamentowy ok 20szt,
-pielęgniczka kakadu 1+3 czytałem o ich wymaganiach i chyba byłyby ok?
- 3szt Helenki
Teraz jestem na etapie szukania alternatywy dla neonków, tylko w tym biotopie nie ma zbytnio wyboru...
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Jaką wodą będziesz zalewać to akwarium, tak zaczynając od najważniejszego? :P

Przy takim układzie stanowczo lepiej wyjdziesz powiększając planowaną ilość kirysków, a rezygnując z otosków. Kiryski będą chętniej pływać w grupie i będziesz mieć na co patrzeć.
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

Dhuz pisze:Jaką wodą będziesz zalewać to akwarium, tak zaczynając od najważniejszego? :P

Przy takim układzie stanowczo lepiej wyjdziesz powiększając planowaną ilość kirysków, a rezygnując z otosków. Kiryski będą chętniej pływać w grupie i będziesz mieć na co patrzeć.
Woda już zalana. W sobotę minie dwa tygodnie. Poczekam jeszcze z tydzień i chyba będę już wpuszczał pierwsze sztuki.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Chodzi mi o to jaka ta woda. Twardość. Odczyn. Chyba, że masz pełną możliwość manipulacji parametrami.
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

Dhuz pisze:Chodzi mi o to jaka ta woda. Twardość. Odczyn. Chyba, że masz pełną możliwość manipulacji parametrami.
Niestety nie posiadam testów:(
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Sprawdź w internecie, jaką Ci dostarczają do domu wodę. Powinno pozwolić na oszacowanie jaka obsada ma sens. :)
ODPOWIEDZ