[112] Pomoc w doborze obsady

Tutaj zadajemy pytania dotyczące obsad naszych zbiorników

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

Dhuz pisze:Sprawdź w internecie, jaką Ci dostarczają do domu wodę. Powinno pozwolić na oszacowanie jaka obsada ma sens. :)
Nie wiem czy mogę wklejać linki... zaryzykuję. Taką wodę mam u siebie w mieście.
http://www.zwik.lodz.pl/jakosc-i-techno ... rzez-zwik/
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Hm. Średnio twardo i zasadowo. Jak bardzo jesteś przywiązany do obecnych planów obsady?
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

Dhuz pisze:Hm. Średnio twardo i zasadowo. Jak bardzo jesteś przywiązany do obecnych planów obsady?
Jestem otwarty na propozycję, właśnie dlatego otworzyłem ten temat :)
Wyznaczysz jakąś drogę?
Obsada którą zaproponowałem mocno się gryzie z wodą?
Dobierałem ją sugerując się różnymi encyklopediami
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Tylko to są odczyty średnie dla różnych punktów poboru, a jest ich kilka

Ja na Dąbrowie mam:
GH 14°n
KH 10°n
pH 7.4 (to mierzone pHmetrem z 3 punktami kalibracji więc na pewno dobra)

Woda taka 2/10 do akwarium :-)
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Z Twojej puli zostawiłbym kiryski, ale poszedł raczej w popularne spiżowe, niż czarne. Nie pamiętam, czy czarne stoją obecnie jako odmiana barwna spiżowego, czy własny gatunek i w jakiej dokładnie wodzie żyją w naturze, więc, no.

W toń do 112l przemyślałbym miedziki obrzeżone albo żwawiki czerwieniaki. A bez dostępu do wody demineralizowanej odpuściłbym pielęgniczki. Jedyne do takiej wody, jaką możesz mieć, to Borelki, a u nich bywa różnie z asertywnością przy przyjmowaniu pokarmu w obecności stada ryb w toni - część się dopcha, część się nie dopcha i będzie głodować.
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

Dhuz pisze:Z Twojej puli zostawiłbym kiryski, ale poszedł raczej w popularne spiżowe, niż czarne. Nie pamiętam, czy czarne stoją obecnie jako odmiana barwna spiżowego, czy własny gatunek i w jakiej dokładnie wodzie żyją w naturze, więc, no.

W toń do 112l przemyślałbym miedziki obrzeżone albo żwawiki czerwieniaki. A bez dostępu do wody demineralizowanej odpuściłbym pielęgniczki. Jedyne do takiej wody, jaką możesz mieć, to Borelki, a u nich bywa różnie z asertywnością przy przyjmowaniu pokarmu w obecności stada ryb w toni - część się dopcha, część się nie dopcha i będzie głodować.
Nie, nie i jeszcze raz nie. Nie zostanę niewolnikiem łódzkiej kranówki... myślę że są sposoby żeby sobie z tym poradzić.
PS.
Mój dziadek 40 lat temu miał ogromne akwarium na całą długość pokoju, głównie ze skalarami. Zapytałem się go czy on robił jakieś testy wody itp
Odpowiedział że za jego czasów nie robiło się takich cyrków, wlewało się wodę, czekało 2 dni, wpuszczało ryby i wszystko bardzo ładnie sobie żyło :)
Taka ciekawostka.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 03 mar 2020 21:38 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

mirukan pisze:MateuszLodz te 40 lat temu też istniały dostępne testy . Oczywiście o te dobrej jakości trzeba było się "postarać" :wink: ale w akwarystycznych sklepach można było coś tam kupić :) czasem wspomagano się testami papierkowymi :).
I w owych starodawnych czasach chlorowano wodę dlatego wodę "odstawiano" by pozbyć się chloru. Co do akwa na"na całą ścianę" to wybacz ale śmiem wątpić bo silikon był raczej nowością trudno dostępną w PRL-u a tak dużych zbiorników nie klejono raczej . Równierz dostępność szkła o odpowiedniej grubości była znacznie utrudniona . Nie wspomnę o kosztach zamówienia takiego akwa.
Poszukam starych zdjęć , jak tylko znajdę postaram się wrzucić, ewentualnie podpytam o konkretne wymiary. Przekazuję to co usłyszałem.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 03 mar 2020 21:37 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

Jakie podstawowe testy kupić? Niby są walizki JBL w dość przystępnych cenach, chyba ze taniej wyjdą konkretne?
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Cóż, w takim razie jeśli wolisz, idź za radą dziadka słowo w słowo i obserwuj, co się ciekawego stanie. :lol: Też się nasłuchałem ciekawych historii z czasów głębokiego PRLu, włącznie z historiami hodowcy komercyjnego ryb akwariowych. Dzięki tym historiom doceniłem istnienie testów i możliwość zainstalowania sobie w domu filtra RO. ._.

Potrzebne Ci testy na GH, opcjonalnie KH, pH, raczej koniecznie NO3 i przydałoby się na start NO2. Wydatek rzędu stówki, ale trochę posłuży.
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

Dhuz pisze:Cóż, w takim razie jeśli wolisz, idź za radą dziadka słowo w słowo i obserwuj, co się ciekawego stanie. :lol: Też się nasłuchałem ciekawych historii z czasów głębokiego PRLu, włącznie z historiami hodowcy komercyjnego ryb akwariowych. Dzięki tym historiom doceniłem istnienie testów i możliwość zainstalowania sobie w domu filtra RO. ._.

Potrzebne Ci testy na GH, opcjonalnie KH, pH, raczej koniecznie NO3 i przydałoby się na start NO2. Wydatek rzędu stówki, ale trochę posłuży.
Testy Azoo mogę sobie odpuścić?
Z JBL wyszło ok 184zl... nie ukrywam że na ten moment to duży wydatek...
Jeszcze jest coś takiego:
https://www.rybarium.pl/jbl-test-combi-set.html
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Kropelkowe Zooleka na pH i GH/KH na początek wystarczą.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

Podjadę dzisiaj do zoologicznego może będą ;) Jeśli będę chciał sprawdzić czy zbiornik jest już dojrzały potrzebuje testy na NO3 i NO2?
Awatar użytkownika
lysy68
Pomocnik
Posty: 911
Rejestracja: 24 lut 2017 8:06
Lokalizacja: Radziejowice

Post autor: lysy68 »

tak jak najbardziej potrzebne,azotyny NO2 jeśli będą na 0 to czyli cykl azotowy się zamknął i można po woli zasiedlać akwarium
moje pierwsze 54L (60x30x30)DIVERSA StartUp 60
oraz kostka 30L 40x25x30
pozdro
M.M
ODPOWIEDZ