Pomoc w interpretacji wyników testów wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Ale co ma ruszyć? Panowie, sypanie płatków do akwarium bez ryb to jest proszenie się o grzyby. Przecież to zacznie gnić! Bakterie nie żywią się płatkami....

Nie wlewaj żadnych "przyspieszaczy", nie wrzucaj płatków czy innego badziewia. Zaczekaj minimum dwa tygodnie aż akwarium dojrzeje samo.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

MateuszLodz pisze: Trwa to już 2 tyg a po dzisiejszych testach wody jestem załamany;/
Po prostu czekaj... Jeśli zalewa się akwarium "czyste' - bez starych gąbek, starego podłoża itp, można na początku dodać kilka kropel wody amoniakalnej i dalej czekać. Taka woda to nawóz i czas zrobi swoje :)
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

Niestety dzisiaj nie udało mi się zrobić testów. Dopiero wróciłem i już jest ciemni więc odczytanie wyników mogłoby być przekłamane.
Jutro przed pracą zrobię :)

Ale co ma ruszyć? Panowie, sypanie płatków do akwarium bez ryb to jest proszenie się o grzyby. Przecież to zacznie gnić! Bakterie nie żywią się płatkami....

Nie wlewaj żadnych "przyspieszaczy", nie wrzucaj płatków czy innego badziewia. Zaczekaj minimum dwa tygodnie aż akwarium dojrzeje samo.
Akawrium ma 2 tyg i dwa dni. Wczoraj NO2 i NO3 było na 0...
Za późno już poszło wszystko do wody...
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

Testy zrobione.
NO2-0
NO3-0

Może przegapiłem moment dojrzewania? Testy robie od tej soboty. To już 18 dzień od zalania...
W tym momencie mam sporo roślinek, a w filtrze zeolit, może te czynniki skutecznie zbijają mi NO3?
Testy sprawdzone na innym akwarium, działają
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

A możesz mi wytłumaczyć czemu zerowe testy mają być czymś niepokojącym? W prawidlowo działającym ekosystemie wodnym związki te występują na bardzo niskim poziomie, azotyny na zerowym. Wpuszczaj powoli zwierzęta i obserwuj sytuację. Pojawi się zagrożenie to zawsze masz czas na reakcję. 3-4 małe ryby nie naprodukuja Ci w 24h tyle azotanów żeby się potruly.
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

Biniu pisze:A możesz mi wytłumaczyć czemu zerowe testy mają być czymś niepokojącym? W prawidlowo działającym ekosystemie wodnym związki te występują na bardzo niskim poziomie, azotyny na zerowym. Wpuszczaj powoli zwierzęta i obserwuj sytuację. Pojawi się zagrożenie to zawsze masz czas na reakcję. 3-4 małe ryby nie naprodukuja Ci w 24h tyle azotanów żeby się potruly.
Inni bardziej doświadczeni ode mnie ludzie, zwracali mi uwagę, że NO3 na poziomie 0-2 to dziwny wynik. Dlatego troszkę się zafiksowałem na tym punkcie.
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Skąd ma się brać NO3 w akwarium bez fauny? Rozumiem coś tam z podłoża może się uwalniać i z obumierajacej tkanki roślinnej, ale to zostanie szybko wchłonięte przez rośliny.
Dużo akwarystów prowadzących akwaria typu low tech z umierkowana obsadą i dużą ilością roślin ma azot na zerowym poziomie mimo rzadko wykonywanych podmian.

Całkowicie nie rozumiem czemu po prawie 3 tygodniach zerowy poziom azotu miałby być powodem do niepokoju.
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

Biniu
Może masz rację...
Zastanawiam się czy nie kupić jeszcze dla pewności testu na NH3?
Jeśli nic nie wykaże to śmiało mogę coś wpuścić.

Edit.
16.01.2019
Parametry NO2 i NO3 bez zmian
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Jakie masz rosliny? Zdjecie akwa?
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

bomba91 pisze:Jakie masz rosliny? Zdjecie akwa?
zobacz temat Mateusza w dziale Galeria.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

bomba91
Spójrz proszę, tam szczegółowo rozpisałem roślinki.
PS.
Już dostałem jedną reprymendę za wrzucanie zdjęć :D
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Przy tak wysokim pH amoniak z trudem przeksztalci sie w amon (jony amonowe).
EDIT: Mam na mysli nie to, ze caly azot to amoniak, a to, ze w wykokim pH rosnie stezenie amoniaku, czesto do niebezpiecznych ilosci. Teoretycznie bakterie powinny miec przewage nad roslinami w "walce" o azot... Ale cholera wie, co sie tak naprawde tam dzieje.

Tak czy siak, ja poczekalabym 4-5 tygodni od zalozenia, dla pewnosci.

EDIT: Czytam ze masz zeolit a on pochlania zwiazki azotu... Czyli Nitrosomonas nie maja praktycznie szans by sie rozwinac, tzn ze filtr po prostu nie dojrzeje (EDIT: jezeli jest on dobrej jakosci). Podnosi tez poziom sodu o Ile sie nie myle, a to szkodzi i roslinom i reszcie ekosystemu.

Wywal go jak najszybciej, bo dopiero gdy go wywalisz, dojrzewanie wystartuje.
Ostatnio zmieniony 18 sty 2019 5:01 przez bomba91, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Co to jest "amon"? Chodzi o jony amonowe?

Znam coś takiego jak amon, który jest rodnikiem NH4 rozkładającym się na na amoniak i wodór. Ale Ty piszesz o czymś odwrotnym, o ile dobrze rozumiem.
Ale mogę się mylić.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

BARA pisze:Co to jest "amon"? Chodzi o jony amonowe?

Znam coś takiego jak amon, który jest rodnikiem NH4 rozkładającym się na na amoniak i wodór. Ale Ty piszesz o czymś odwrotnym, o ile dobrze rozumiem.
Ale mogę się mylić.
O NH4 mi chodzi. Nie uczylam sie chemii w polskiej szkole, wiec moze nie uzylam poprawnej nazwy. Ciezko mi jest w ogole po polsku tlumaczyc, ale staram sie Jak moge.

Chodzi mi o to, ze jesli zeolit pochlania NH 4 (lub NH 3, zalezy przede wszystkim od pH-im wyzsze tym wiecej NH3, im nizsze-NH4), to bakterie Nitrosomonas nie majac"pozywki", nie rozmnoza sie i nie bedzie NO2. Nie mowiac o Nitrospira i Nitrobacter (rozmnazaja sie jeszcze wolniej), ktore przeksztalca NO2 w NO3.
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

Nie ma szans żebym teraz próbował wywalić ten zeolit z filtra, tym bardziej ze jest to ASAP 800 wiec to dość ciężka operacja...
Roślinki rosną dosłownie w oczach, nic nie dodaje do wody, CO2 też brak.
Szczerze wątpię żeby im coś szkodziło.

Może dodać wody amoniakalnej?
ODPOWIEDZ