Pomoc w interpretacji wyników testów wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Pomoc w interpretacji wyników testów wody

Post autor: MateuszLodz »

Witam.
Akwarium 112l
Założone dwa tygodnie temu.
Dzisiaj kupiłem testy Zoolek na pH, GH/KH, NO2 i NO3.
Jako że jestem facetem to mam problem z odróżnieniem barw:)
Chciałbym się dowiedzieć ile mam jeszcze czekać na rybki :)
Pomożecie?

Według mnie:
pH - na teście z zakresem 6.0-8.0 wynosi 7.8-8
------na teście z zakresem 4.5-9 wynosi 7.5
Nie mam pojęcia skąd ta różnica

GH- 17 kropel co nam daje 17 stopni niemieckich
KH- 10 kropel co nam daje 10 stopni niemieckich

NO2- 0 mg/l
NO3- 0-2 mg/l coś tu chyba nie gra

Poniżej załączam zdjęcia.

https://zapodaj.net/33c6d17d3b1ab.jpg.html
https://zapodaj.net/ea222e04cc10b.jpg.html
https://zapodaj.net/59cfc9255b100.jpg.html
https://zapodaj.net/b2231a7e1e006.jpg.html
Ostatnio zmieniony 12 sty 2019 19:18 przez MateuszLodz, łącznie zmieniany 2 razy.
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

pH przyjmij 7.8. Pierwszy test ma węższy zakres więc jest dokładniejszy.

NO2 chyba najlepiej byłoby sprawdzać rano. Wtedy jest najniższe stężenie tlenu w akwarium i może dochodzić do niepełnej nitryfikacji, aczkolwiek to tylko moje wnioskowanie nie mam doświadczenia w tej materii. Ja mam zamiar w swoim akwarium testować sprawność nitryfikacji przez suplementowanie jonów NH4 do toni wody :-)
Awatar użytkownika
krzych_100
Moderator
Moderator
Posty: 3937
Rejestracja: 11 lut 2014 12:16
Lokalizacja: Bytom

Post autor: krzych_100 »

Witaj.
Wg mnie dobrze interpretujesz wyniki. Wynik testu pH porównuj raczej z zakresu 6-8. Co do NO2 mam wątpliwości, bo wg mnie wynik nie jest zerowy (sądząc z koloru ze zdjęcia, to raczej wpada bardziej w różowy). Zdjęcia pokazują dwa wyniki pomiaru pH (przyrównujesz próbkę do skali pH).
Czy mieszałeś wodę i mierzyłeś?
Pozdrawiam
Krzysztof
------------------------------
Nigdy nie dyskutuj z idiotą, najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem :)
Prowadź dyskusję na Forum, nie na PW.
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

krzych_100 pisze:Witaj.
Wg mnie dobrze interpretujesz wyniki. Wynik testu pH porównuj raczej z zakresu 6-8. Co do NO2 mam wątpliwości, bo wg mnie wynik nie jest zerowy (sądząc z koloru ze zdjęcia, to raczej wpada bardziej w różowy). Zdjęcia pokazują dwa wyniki pomiaru pH (przyrównujesz próbkę do skali pH).
Czy mieszałeś wodę i mierzyłeś?
Test pH robiłem dwa razy, Pierwsze zdjęcie jest w skali 6-8, a drugie w skali 4.5-9. miałem dwa testy w opakowaniu :)

Może masz racje z tym NO2... to jest właśnie moje odróżnianie kolorów.
Dolałem jeszcze raz Sera Nitrivec, i jutro zrobię jeszcze raz testy NO2 i NO3. Chyba że po bakteriach nitryfikacyjnych nie powinno się robić testów?
Biniu pisze:pH przyjmij 7.8. Pierwszy test ma węższy zakres więc jest dokładniejszy.

NO2 chyba najlepiej byłoby sprawdzać rano. Wtedy jest najniższe stężenie tlenu w akwarium i może dochodzić do niepełnej nitryfikacji, aczkolwiek to tylko moje wnioskowanie nie mam doświadczenia w tej materii. Ja mam zamiar w swoim akwarium testować sprawność nitryfikacji przez suplementowanie jonów NH4 do toni wody :-)
Z ostatniego zdania nie zrozumiałem ani słowa, serio :D:D
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Hehe już tłumaczę. Będę dodawał do wody w akwarium NH4+ i mierzył przed i bezpośrednio po dodaniu:
Nh4
NO2 i NO3.

Po 24h zamierzam wykonać takie same testy. Pokażę mi to jak zbiornik radzi sobie z jonami amonowymi. Jak nie będzie toksycznych azotynów zacznę wpuszczać faunę do akwarium.
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

A co bedziesz wpuszczal?
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

Chciałem:
-Kirysek czarny 5szt
-Otosek 5szt temat do przemyślenia
-Neonek czarny/diamentowy ok 20szt / razbora galaxy
-pielęgniczka kakadu 1+3
- 3szt Helenki

Muszę zrobić podmiankę z wodą destylowaną tak jak któryś z kolegów zasugerował... jak narazie martwię się tym PO3, wygląda na to że akwarium nie ruszyło

Jeśli dobrze zrozumiałem, to w dojrzałym akarium NO2 powinni byc na 0, a NO3 rosnąć, u mnie jedno i drugie praktycznie na 0
Jejku
Posty: 18
Rejestracja: 12 lis 2018 14:33
Lokalizacja: Ostrowiec Św.

Post autor: Jejku »

wszystkie te ryby preferują raczej niższe pH oraz wodę bardzo miękka/miękka także żeby lepiej im się żyło musisz poprawić trochę parametry wody :) Także najpierw zrób tę podmiankę zobacz o ile parametry wody się zmienią i dopiero kombinuj z obsadą
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

Jejku pisze:wszystkie te ryby preferują raczej niższe pH oraz wodę bardzo miękka/miękka także żeby lepiej im się żyło musisz poprawić trochę parametry wody :) Także najpierw zrób tę podmiankę zobacz o ile parametry wody się zmienią i dopiero kombinuj z obsadą
Jak jak pisałem kilka postów wyżej, najpierw muszę uporać się z tym "dojrzewaniem". Trwa to już 2 tyg a po dzisiejszych testach wody jestem załamany;/
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

2 tygodnie to okolo polowa drogi do tego, zeby filtr dojrzal na tyle, aby utrzymac brudy kilku rybek. Dojrzewanie zbiornika zajmuje wiele miesiecy.

Mozesz sypnac szczypte zarcia do filtra i po kilku godzinach sprawdzic czy skocza NO2 czy NO3.

Czym sie tu zalamywac?

Twardosci do poprawy i to duzej. Mozna bylo na starcie kranowe zmieszac z osmoza, teraz podmianami spowolnisz i rozchwiejesz cykl dojrzewania.

Wywal nitrivec i nie wydawaj kasy na takie glupoty ;-)
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

bomba91 pisze:2 tygodnie to okolo polowa drogi do tego, zeby filtr dojrzal na tyle, aby utrzymac brudy kilku rybek. Dojrzewanie zbiornika zajmuje wiele miesiecy.

Mozesz sypnac szczypte zarcia do filtra i po kilku godzinach sprawdzic czy skocza NO2 czy NO3.

Czym sie tu zalamywac?

Twardosci do poprawy i to duzej. Mozna bylo na starcie kranowe zmieszac z osmoza, teraz podmianami spowolnisz i rozchwiejesz cykl dojrzewania.

Wywal nitrivec i nie wydawaj kasy na takie glupoty ;-)
Ryby raczej dostosuję do mojej wody, ewentualnie podmianki z wodą destylowaną do troszkę obniży parametry.
Woda jest średnio twarda więc aż takiej tragedii nie ma.

Dzisiaj wsypałem troszkę płatków do wody.

Ktoś mi polecił bakterie Seachem stability, jutro mogę je kupić na giełdzie, oraz wymianę ceramiki i zeolitu na Aquario Neo Media. Tylko teraz po 2 tyg średnio mi się widzi wyciągać to wszystko... Tym bardziej że filtr to ASAP 800..
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

A ja Ci polecam nie dolewac nic. Tylko cierpliwosci:-)
Ceramika i gabki wystarcza.
mirukan
Posty: 743
Rejestracja: 01 lis 2018 21:12

Post autor: mirukan »

Sprzątam po sobie :lol:
Ostatnio zmieniony 05 mar 2020 21:06 przez mirukan, łącznie zmieniany 1 raz.
Topór dla wroga! Serce dla przyjaciół.
"Zlikwiduj przyczynę a skutku nie będzie "
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Dzisiaj wsypałem troszkę płatków do wody.

No i co ruszylo?
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

bomba91 pisze:
Dzisiaj wsypałem troszkę płatków do wody.

No i co ruszylo?
Postaram się dzisiaj zrobić testy i podeślę wyniki
ODPOWIEDZ