Pomoc w interpretacji wyników testów wody

Problemy z utrzymaniem czystości i odpowiednich parametrów wody

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

bomba91 pisze:Przy tak wysokim pH amoniak z trudem przeksztalci sie w amon. Czyli teoretycznie bakterie powinny miec przewage nad roslinami w "walce" o azot... Ale cholera wie, co sie tak naprawde tam dzieje.

Tak czy siak, ja poczekalabym 4-5 tygodni od zalozenia, dla pewnosci.

EDIT: Czytam ze masz zeolit a on pochlania amon... Czyli Nitrosomonas nie maja praktycznie szans by sie rozwinac, tzn ze filtr po prostu nie dojrzeje. Podnosi tez poziom sodu o Ile sie nie myle, a to szkodzi i roslinom i reszcie ekosystemu.

Wywal go jak najszybciej, bo dopiero gdy go wywalisz, dojrzewanie wystartuje.
Co to za brednie? Przy pH 8 procentowy udział amoniaku NH3 w roztworze to jest 3-4%, a 96-97% to jony Nh4+ i to rośliny oraz bakterie wciągają. Co potwierdzają setki zbiorników Low Tech na twardej wodzie często o pH takim jakie ma kolega Mateusz. Przypominam tam filtracji biologicznej nie ma, pełnią te rolę rośliny które pobierają jony Nh4+
Jak będziecie tak radzić chłopakowi to w końcu rzuci to wszystko w diabły, bo tylko ciągle mieszacie mu w głowie.

W pH 7.8 azot amonowy będzie tylko w formie amoniaku xD dobry żart. To ludzie trzymający Malawi mieli by śmierć w zbiorniku godzinę po wpuszczeniu ryb.

@Mateusz wrzucaj powoli ryby i badaj wodę.
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Zle sie wyrazilam. Nie chodzi mi o to, ze wysokim pH powoduje, ze w wodzie jest sam amoniak :roll: chodzi o to, ze jego stezenie w takim pH jest wysokie (a 3-4% jest na tyle wysokie, zeby zaszkodzic wiekszosci ryb. Ryby z Malawi toleruja wyzsze stezenie amoniaku niz np.Ramirezy).

Zbiorniki low tech bez filtra mam od lat.. :wink: wiem, co sie tam dzieje.
Biniu
Wytlumacz mi prosze jakie sa zalety uzywania zeolitu w zbiorniku z filtrem, ktory ma jeszcze dojrzec.
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

Coś się zaczyna dziać:
Obrazek
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

MateuszLodz pisze:Coś się zaczyna dziać:
Obrazek
Ryb nie wrzucaj.
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

bomba91 pisze:Zle sie wyrazilam. Nie chodzi mi o to, ze wysokim pH powoduje, ze w wodzie jest sam amoniak :roll: chodzi o to, ze jego stezenie w takim pH jest wysokie (a 3-4% jest na tyle wysokie, zeby zaszkodzic wiekszosci ryb. Ryby z Malawi toleruja wyzsze stezenie amoniaku niz np.Ramirezy).

Zbiorniki low tech bez filtra mam od lat.. :wink: wiem, co sie tam dzieje.
Biniu
Wytlumacz mi prosze jakie sa zalety uzywania zeolitu w zbiorniku z filtrem, ktory ma jeszcze dojrzec.
Błąd.
Nie ma 3% amoniaku tylko 3% z ogólnego azotu amonowego przy pH 8 stanowi NH3 a reszta to nieszkodliwy NH4+ i jak rośliny go wchłaniają (a robią to bardzo szybko) to stężenie samego amoniaku też spada bo ten stosunek 97% do 3% jest stały dla pH 8.
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

Ryb nie wrzucaj.
@Mateusz wrzucaj powoli ryby i badaj wodę.
Chyba jeszcze się wstrzymam.
NO2 urosło do 0.05-0.1 mg/l
NO3 urosło do 2-5 mg/l

Wygląda na to że dopiero zaczyna pracować
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Biniu pisze:
bomba91 pisze:Zle sie wyrazilam. Nie chodzi mi o to, ze wysokim pH powoduje, ze w wodzie jest sam amoniak :roll: chodzi o to, ze jego stezenie w takim pH jest wysokie (a 3-4% jest na tyle wysokie, zeby zaszkodzic wiekszosci ryb. Ryby z Malawi toleruja wyzsze stezenie amoniaku niz np.Ramirezy).

Zbiorniki low tech bez filtra mam od lat.. :wink: wiem, co sie tam dzieje.
Biniu
Wytlumacz mi prosze jakie sa zalety uzywania zeolitu w zbiorniku z filtrem, ktory ma jeszcze dojrzec.
Błąd.
Nie ma 3% amoniaku tylko 3% z ogólnego azotu amonowego przy pH 8 stanowi NH3 a reszta to nieszkodliwy NH4+ i jak rośliny go wchłaniają (a robią to bardzo szybko) to stężenie samego amoniaku też spada bo ten stosunek 97% do 3% jest stały dla pH 8.

3% azotu stanowi amoniak, czyli piszemy o tym samym. Z reszta przy pH 8 to juz nie 3%, a 5-6%, zalezy od temperatury.
Poradziles wpuscic ryby, a tu prosze, NO2.

Pytam jeszcze raz: w jaki sposob filtr ma dojrzec na jakichs resztkach, ktorych zeolit (slabej jakosci,Jak widac, i na szczescie) nie wchlonie?

Akwaria bez filtra to inna bajka, tu rozmawiamy o akwarium z filtrem, ktory ma dojrzec, ale ktoremu zeolit to utrudnia.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

bomba91 - masz jakieś doświadczenia ze stosowaniem zeolitu w filtrze? Mam wrażenie, że go demonizujesz.
Akwarium dojrzeje w swoim czasie, może nieco później niż inne zbiorniki, ale cykl azotowy zajdzie i zeolit nie będzie mieć aż takiego ogromnego na to wpływu.

Inna kwestia to taka, że zeolit stabilizuje odczyn wody ale i go może podnosić. O tym jednak będziemy pisać później.

W tej chwili widać, że skoczyły parametry wody i czekamy na nitrit pick.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

To już 20 dzień i nie ukrywam że zaczynam się troszkę niecierpliwić. Tym bardziej że czytam tematy ludzi u których taka operacja trwała 2 tyg max :(
Jutro ponowię testy i zobaczymy.
Mam nadzieję że coś się ruszy :(
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

BARA pisze:bomba91 - masz jakieś doświadczenia ze stosowaniem zeolitu w filtrze? Mam wrażenie, że go demonizujesz.
Akwarium dojrzeje w swoim czasie, może nieco później niż inne zbiorniki, ale cykl azotowy zajdzie i zeolit nie będzie mieć aż takiego ogromnego na to wpływu.

Inna kwestia to taka, że zeolit stabilizuje odczyn wody ale i go może podnosić. O tym jednak będziemy pisać później.

W tej chwili widać, że skoczyły parametry wody i czekamy na nitrit pick.
Osobiscie nie, dlatego ze nigdy w zyciu nie postawilabym baniaka na takiej filtracji-po co zaklocac procesy, na ktore juz i tak dlugo trzeba czekac? Widzialam niejedna biologie, ktora szlag trafil przez zeolit. Nie jestem w stanie wymienic Ci jednej zalety takiej filtracji w akwarium slodkowodnym z roslinami.
Czekam na to, aby ktos mi je wymienil.

Po co "solic" wode rybom i roslinom? Po co podnosic przewodnosc?

Po co utrudniac zycie bakteriom?

Chyba po to, zeby co 5 dni robic podmiany. Bo wiekszosc akwa, ktore widac w galerii tylko dzieki podmianom idzie do przodu;-) pierwszy dluzszy urlop i dobranoc...

Mateusz:
Jezeli brakuje Ci cierpliwosci, to postaraj sie ja znalezc; bez niej szybko porzucisz to hobby. W 20 dni filtry nie dojrzewaja. Tym bardziej z zeolitem.
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

Właśnie.
Robić podmiany czy też nie?
Na ten moment nie ruszałem nic. Dolewałem tylko to co wyparowało
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Mateuszu, zadałeś pytanie, na które część akwarystów odpowie Ci: "robić!" (w tym ja), a druga część akwarystów odpowie Ci: "nie robić!"

Szkoła falenicka i otwocka...
:wink:
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
MateuszLodz
Posty: 69
Rejestracja: 02 sty 2019 22:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: MateuszLodz »

BARA pisze:Mateuszu, zadałeś pytanie, na które część akwarystów odpowie Ci: "robić!" (w tym ja), a druga część akwarystów odpowie Ci: "nie robić!"

Szkoła falenicka i otwocka...
:wink:
Właśnie dlatego je zadałem ;)
Czytam różne tematy, na różnych forach i zdania są podzielone.
Sam już nie wiem, wolałbym "nie popsuć" akwarium :D
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

A jakieś uzasadnienie?
Osobiście nie mogę wymyślić powodu dla którego mamy robić podmiany w pustym (bez fauny ) zbiorniku.

Założe się o niewielką stawkę ze podmiany opóźniają proces dojrzewania .
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

W Twoim akwarium podmiany beda niezbedne.

Podmian mozna unikac, nawet przez kilka dobrych miesiecy- tylko inaczej sie takiej akwarium zaklada i prowadzi.
Założe się o niewielką stawkę ze podmiany opóźniają proces dojrzewania .

Wygrales :mrgreen:

To logiczne.
ODPOWIEDZ