[112l] Dziennik Julki

Tutaj możecie prezentować swoje piękne akwarium

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

AlisonLaurentis
Posty: 46
Rejestracja: 20 kwie 2019 11:40
Lokalizacja: Suszec

[112l] Dziennik Julki

Post autor: AlisonLaurentis »

Witam,
Po w sumie długim czasie wreszcie udało mi się zalać ten zbiornik. Aranżacja jeszcze nie gotowa, ale małymi kroczkami idę do przodu.

Ogólne informacje:
Zbiornik: Klasyczne 80x40x35 [112l],
Grzałka 100W,
Filtr Multikani 800, na razie jeden kubełek. (wkład to zeolit)
Oświetlenie 36W (18 zwykła świetlówka i 18 o barwie czerwonej). Wiem, że trochę mało dlatego kombinuję jak domocować jeszcze 18W na przyszłość.

Flora:
Hemiantus zwyczajny,
Moczarka,
Nurzaniec śrubowy,
I te dwa maleństwa, których nazwy nie umiem sobie przypomnieć...

Korzeń się obecnie moczy i jakoś zatonąć nie potrafi.
Ogólnie chciałabym aby to akwarium dosyć mocno było zarośnięte.
Proszę o wszelki sugestie dotyczące aranżacji bo brakuje mi już pomysłów poza właśnie tym korzeniem i może jakimiś skałkami.

Z obsadą mam problem nadal. Na razie odkładam pomysły na bok do czasu aż zbiornik dojrzeje.

Poniżej wstawiam zdjęcia od najstarszego do najnowszego na końcu. Zbiornik ma 3 dni.

Pierwszy dzień po zalaniu i wsadzeniu pierwszych roślinek:
Obrazek

Drugi dzień po zalaniu, z tłem i resztą roślin:
Obrazek

Obecnie:
URL=https://www.fotosik.pl/zdjecie/209fb3213c8c37ff]
Obrazek[/URL]

Wszelkie rady wezmę do serca. ♥
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Do korzenia możesz przymocować "trytką" jakiś kamień i tak dociążysz że nie będzie wypływał. Ja osobiście dałbym więcej roślin. Co to za podłoże??
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Czemu jest tak mało wody?
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
AlisonLaurentis
Posty: 46
Rejestracja: 20 kwie 2019 11:40
Lokalizacja: Suszec

Post autor: AlisonLaurentis »

Trex czarny piasek kwarcowy. Roślin będzie dużo więcej jak tylko oswietlenie mi na to pozwoli.
AlisonLaurentis
Posty: 46
Rejestracja: 20 kwie 2019 11:40
Lokalizacja: Suszec

Post autor: AlisonLaurentis »

BARA Bo nie miałam możliwosci odstania 100 l wody na raz więc dolewam partiami.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Przecież do takiego akwarium wcale nie trzeba lać wody odstanej, wystarczy z kranu. Nie ma jeszcze ryb którym mogłoby to zaszkodzić.
A filtr chociaż chodzi non stop?


Proszę, dla czytelności dyskusji używaj opcji "zmień" jak chcesz coś dopisać do ostatniego postu.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Jak zalewasz świeże akwarium to możesz lać prosto z kranu :D :D
Co do podłoża, to wzbogaciłaś ten piach jakoś np. kulki GT, czy sam piach?
AlisonLaurentis
Posty: 46
Rejestracja: 20 kwie 2019 11:40
Lokalizacja: Suszec

Post autor: AlisonLaurentis »

BARA w mojej wodzie moze znajdowac się chlor więc bałam się czy to nie zaszkodzi roslinkOM Tak, filtr chodzi bez przerwy od 3 dni. Trex dałam trochę kulek gliniano-torfowych.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Nurzaniec może mieć liście do 160 cm, radzę go posadzić z boku akwarium, tak żeby rozkładał się na powierzchni wzdłuż szyby czołowej na całej jej długości.

Korzeń możesz wymoczyc w wywarze herbaty Saga, poczytaj o tym, bo pisałam o tym sposobie na forum.

Chlor niczemu nie zaszkodzi i szybko się ulotni, o ile w ogóle jest w tej wodzie.

Zeolit może znacząco opóźnić dojrzewanie zbiornika, też o tym już pisaliśmy. Wymień go jak najszybciej na ceramikę lub lawę.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
AlisonLaurentis
Posty: 46
Rejestracja: 20 kwie 2019 11:40
Lokalizacja: Suszec

Post autor: AlisonLaurentis »

BARA dziękuję za radę, w takim razie jeszcze dziś uzupełnię wodę a jutro po szkole skoczę do zoologicznego i poszukam wkładów ceramicznych.
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Jak zarośnie to nie będzie problemu z aranżacją, po prostu gęściocha i fajnie wyjdzie samo :wink:
AlisonLaurentis
Posty: 46
Rejestracja: 20 kwie 2019 11:40
Lokalizacja: Suszec

Post autor: AlisonLaurentis »

Ostatnio miałam mniej czasu na dokańczanie aranżacji przez zakończenie roku szkolnego. Dodatkowym utrudnieniem było to, że w mojej okolicy sklepy zoologiczne są bardzo wybrakowane i to co teraz jest w moim akwarium pochodzi z 4 różnych miejsc.

Mimo wszystko cieszę się, że wreszcie jakoś to zaczyna wyglądać i do pełni brakuje mi tylko kilku kamieni. Mam nadzieję, że zbiornik szybko zarośnie:)))

Rośliny jakie dosadziłam:
☻Anubias (około 2 tyg. temu)
Wczoraj:
☻żabienica,
☻rogatek,
☻Mikrantemum okrągłolistne,
☻ludwiga,
☻i coś czego nazwy nie znam (całkiem po lewej stronie takie dwa listki.)

Od zalania akwarium minęło około 29 dni. Ostatnie rośliny zostały posadzone wczoraj.

Obrazek
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Zapowiada się ładnie, ale radzę nurzańce posadzić z boku akwarium przy filtrze, tak żeby wypływająca z niego woda rozciągała ich liście po całej powierzchni. W innym przypadku będą się stale kłębić. Znam to z doświadczenia.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
AlisonLaurentis
Posty: 46
Rejestracja: 20 kwie 2019 11:40
Lokalizacja: Suszec

Post autor: AlisonLaurentis »

BARA Dzięki za radę. Zamiast przesadzać nurzańca to zamieniłam miejscami rurki z filtra i od razu lepiej to wygląda.
AlisonLaurentis
Posty: 46
Rejestracja: 20 kwie 2019 11:40
Lokalizacja: Suszec

Post autor: AlisonLaurentis »

Wstawiam małe odświeżenie tematu.

Akwarium funkcjonuje bardzo dobrze, do teraz nie było żadnych problemów poza plagą małych ślimaczków ale jeszcze nie jest tak źle.

Jeśli chodzi o obsadę na razie wpuściłam na próbę jakiś tydzień temu 6 Razbor klinowych. Poza nimi są jeszcze dwa ślimaki Zebra. Teraz myślę już nad resztą obsady:)

Włożyłam dużo pracy w to akwarium i liczę jak zawsze na wszelkie rady i sugestie jak i opinie!

Obrazek

Obrazek

Obrazek
ODPOWIEDZ