Sterownik Lajon 120, a sonda

Filtry, oświetlenie, grzałki i inne sprzęty akwarystyczne

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Sterownik Lajon 120, a sonda

Post autor: pimowo »

Hej.
Może mi ktoś podpowiedzieć czy sterownik Lajon 120 będzie działał z sondą Hydromet ERH-AQ1?
Zamówiłem sobie sondę do swojego sterownika, ale zanim go ukończę to trochę miniei chciałem zrobić sobie na szybko moduł w pająku aby odczytywać pH, ale znajomy się pochwalił, że ma sterownik bez sondy.

Zadziała taki duet? ;)
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Mam 3 sondy . Hydromet, jedną z kompletu steownika i kupioną na aliexpress .
Wszystkie są wymienne a chinol i hydromet nie wymagał nawet oddzielnej kalibracji . Nie mam pojęcia jak to z tym lionem ale skoro większość ma podobne/takie same potencjały PODEJRZEWAM że nie będzie problemu.

ad. pająka :
sądze/podejrzewam że to jak bardzo będzie prowizoryczny montaż będzie zależał wynik pomiaru . W moim przypadku wystarczyło przesunąć ręką nad "pajakiem " aby napięcie skakało
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Dziękuję za odpowiedź ;)
Pająka oczywiście nie będzie bo pożyczę sobie sterownik, a swój pomalutku będę budował.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

na aliexpres kupiłem sondę wraz z przedwzmacniaczem programowanym za jakieś marne pieniądze (coś około połowy ceny podobnej sondy w pl)
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Wiem bo sam oglądałem sondy na Aliexpess, ale postawiłem na Polski produkt :)
Dodatkowo... Sondę Hydromet można regenerować, zbudowana jest pod akwarystykę (ciągłe pomiary) gwarancja, przewód 2m

Za zestaw: sonda, dwa roztwory buforowe do kalibracji elektrody (pH 4 i 7) oraz przesyłka zapłaciłem 279,21 PLN
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Można i tak - zależy od podejścia . Mój sterownik działa już ponad 3 lata. jak się sonda rozjedzie to kupię nową za 7 albo 10USD .

każda (wiekszość) sond lepiej się czuje jak są cały czas mokre więc można by rzec że każda jest stworzona do akwarystyki .


Jedyne co popieram w Twojej filozofii to wsparcie polskiego produktu.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

OK, wszytko działa, ale nie mam pojęcia gdzie popełniam błąd według mnie coś tu jest nie halo tylko jeszcze nie wiem co :(

Pół dnia moczylem sondę, czujnik temperatury i płyny kalibracyjne w akwarium. Wszytko złapało temperaturę około 25st (bo tyle mam w akwarium) zrobiłem kalibrację sondy no i niby wszystko okej-komputer robi pomiary, steruje elektrozaworem, ale...
Komputer pokazuje mi pH 6.2-6-3, a testy (kropelkowe ZOOLEK) pH 6.8. gdy sondę dam np do płynu pH 4 to komputer pokazuje pH 4.00-4.01 przy płynie pH 7 podobnie. Czy to znaczy, że ja mam takie niskie pH? Kto się myli, testy czy komputer?

PS
Na początku nie wiedziałem, że komputer bierze też pod uwagę temperaturę do obliczeń i wychodziły mi głupoty już przy samej kalibracji.

PS 2
Temperatura też się różni-termometr 25.5st a komputer 27.1st
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Mniej więcej podobne błędy z ZOOLEKIEM notuję u siebie. Testy ZOOLEKa kłamią Zresztą w innych testach zoolek wypada podobnie .
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Czyli wychodzi na to, że mam niższe pH niż myślałem? Różnica pH 0.5 to dość sporo.
Mowisz, że lepiej zaufać komputerkowi?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

No.
Ja przynajmniej tak obstawiłem . Niechcący zbadałem wodę testami JBL-a (normalnie miałem zawsze zooleka) i wyszło mi z błędem ale bliżej wskazań "komputera"
A na koniec HIT - zupełnie niespodziewanie i spontanicznie uzyskałem dostęp do pH-metru laboratoryjnego i mój komputerek okazał się zupełnie przyzwoity (błąd +0,02) Tak więc osobiście nie mam już zadnych wątpliwości .

Zresztą z termometrami tez miałem urwanie głowy bo co jeden to pokazywał mi inaczej - w końcu zakupiłem laboratoryjny , dokładny do cechowania tego całego mojego dziadostwa
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

A mówili kup kropelki ZOOLEK, tanie i dobre... Ciekawy jestem jak tam moje NO3 bo mam wskazania max 5mg/l Ciekawe ile jest naprawdę?

Dzięki @goldi_ za wyjaśnienia.

Edyta
A jeszcze jedno. W którym miejscu akwarium najlepiej ustawić sondę pH i temperatury? Gdzie będzie najbardziej optymalnie?
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

W akwarium z CO2 test kropelkowy na pH to nie jest dobry pomysł. Dlatego że przy wykonywaniu takiego testu z wody, którą analizujemy to CO2 się uwalnia i pH idzie do góry.
pimowo
Posty: 575
Rejestracja: 04 sie 2018 19:42
Lokalizacja: Wołów k.Wrocławia

Post autor: pimowo »

Czyli to nie test, a tester do bani :D
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Samo pobranie i wpuszczenie wody do probowki strzykawka i potrzasniecie po dodaniu kropel uwalnia CO2. Lepiej mierzyć pHmetrem, czy jak się na to mówi.
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

pimowo pisze:A mówili kup kropelki ZOOLEK, tanie i dobre...
tanie testy są dobre bo są dobre i tanie .


Podobnie z NO3 i podobnie z GH
ODPOWIEDZ