Pomoc w założeniu zbiornika 200l

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Versarnus
Posty: 8
Rejestracja: 14 sty 2019 21:17
Lokalizacja: Kielce

Pomoc w założeniu zbiornika 200l

Post autor: Versarnus »

Witam,

Zdecydowałem się założyć akwarium. Jako, że jestem totalnym amatorem najpierw przez parę dni czytałem to forum żeby przekonać się czy to hobby dla mnie i zgłębić tajniki akwarystyki przynajmniej na tyle, żeby rybkom krzywdy nie zrobić i zapewnić im jak najlepsze warunki.

Po przeanalizowaniu mojego budżetu (około 800 do 1000 zł max na wszystko oprócz ryb), zmierzeniu miejsca gdzie miało by stać akwarium i przejrzeniu ofert na alledrogo i olx, doszedłem do wniosku, że najlepszym wyborem będzie używka 200 litrów 100x40x50 w zestawie z pokrywą, oświetleniem, filtrem zewnętrznym tetra i dedykowaną szafką (Parametry i stan ustalę na oględzinach i od razu wam napiszę, nie bijcie :lol: ). Jeżeli macie inne propozycje co do zbiornika to maks co mi wejdzie to 140cm + musiałbym kupić szafkę bo na moją obecną wejdzie maks 75cm.

Zwykła grzałka z termostatem 300W lub przepływowa 300W + termometr
Jako podłoże rozważam piasek bazaltowy 0.6-1.2 mm + Blue-Line Kulki gliniano - torfowe pod rośliny
Do filtra ceramika + węgiel aktywny
Zastanawiam się nad dokupieniem dodatkowego filtra kaskadowego, żeby dodatkowo napowietrzał zbiornik
Do tego jakiś spory korzeń, grota z kamieni, kryjówki itp
Chciałbym jeszcze do tego włożyć "bomblownik", taki jak na filmach zawsze mają :D (nie wydaje mi się żeby był potrzebny, ale od dziecka zawsze chciałem taki mieć).

Parametry wody z kranu według danych ze strony wodociągów to
GH 14,42
pH 7,78
Wapń Ca+2 90,19
Magnez Mg+2 8,53
Sód Na+ 10,00
Potas K+ 1,20
Żelazo ogólne Fe 0,01
Siarczany SO4 -2 41,60
Chlorki Cl- 27,90
Azotany NO3- 22,0
Fluorki F < 0,10

Jak się ma to do rzeczywistości napiszę jak tylko przyjdą mi testy.

Rośliny jakie chciałbym hodować to:
-Rotala rotundifolia
-Eleocharis parvula lub Micranthemum tweediei na trawnik
-Rogatek Sztywny
-Ludwigia Repens
-Vallisneria Torta
I może coś jeszcze, nie wiem

Co do ryb to mam lekki problem ze skomponowaniem dobrej ekipy, nie wiem do końca ile i czego trzymać ale z waszą pomocą na pewno coś się wymyśli. Na razie wpadłem na taką kombinację ale jestem otwarty na propozycje :
Opcja 1
-Brzanka sumatrzańska 16-18 szt
-Modrook słoneczny 12-16 szt
-Barwniak szmaragdowy 4-6 szt lub Kirysek trójpręgi z 12 szt
-Do tego ekipa sprzątająca w postaci krewetek Blue Pearl lub Red Cherry

Wolałbym nie używać chemii lub przynajmniej ograniczyć ją do minimum. Butla CO2 na start nie, ale nie wykluczam rozbudowy w przyszłości.

Wszelkie rady / propozycje / sugestie / krytyka mile widziane.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Pomoc w założeniu zbiornika 200l

Post autor: Dhuz »

Versarnus pisze:najlepszym wyborem będzie używka 200 litrów 100x40x50
Bądź gotów robić co tydzień podmianę przynajmniej te 40-70l wody, zależnie jak będzie akwarium zarośnięte i ile ryb w nim będzie.
Versarnus pisze:Zwykła grzałka z termostatem 300W lub przepływowa 300W + termometr
O ile akwarium nie będzie stało w pomieszczeniu o temperaturze 10 stopni niższej, niż docelowa, to taka grzałka może Ci przegrzewać zbiornik i zrobi skoki temperatur przy wyłaczeniu termostatu. Rozważ grzałkę 150W lub 2szt 100W. Jeśli musisz przepływową 300W, użyj do niej jeszcze zewnętrznego termostatu kontrolnego, nawet zwykły RT-2, który zamorduje grzałce dopływ prądu w przypadku awarii i przegrzania. Warto.
Versarnus pisze:Jako podłoże rozważam piasek bazaltowy 0.6-1.2 mm + Blue-Line Kulki gliniano - torfowe pod rośliny
Pamiętaj, że to, co jest sprzedawane jako "piasek" bazaltowy nie jest piaskiem, tylko mechanicznie mieloną szorstką skałą, która będzie kaleczyć ryby kopiące w dnie (więc te Ci odpadają), a czasem nie jest czystym bazaltem i będzie wpływać na parametry wody, podbijając twardość i zasadowość. Mój bazalt nie wpływał, u innych ludzi niestety już tak. Plus po oświetleniu nie jest już tak soczyście czarny, a po paru latach nawet przy regularnym odmulaniu zachodzi szaroburością.
Versarnus pisze:Do filtra ceramika + węgiel aktywny
Po co węgiel aktywny? Zwykle jest stosowany w konkretnych celach, póki co nie widzę konieczności, tylko dodatkowe, zbędne obciążenie finansowe.
Versarnus pisze:Zastanawiam się nad dokupieniem dodatkowego filtra kaskadowego, żeby dodatkowo napowietrzał zbiornik
Wpierw zdobądź ten filtr, który masz mieć. Jeśli to zewnętrzniak to raczej wystarczy sam. A do ruszania wody jeśli chcesz silniejszą cyrkulację, warto mieć falownik.
Versarnus pisze:GH 14,42
pH 7,78
Twardo. Zasadowo. Jeśli nie chcesz się bawić w zmiękczanie i zakwaszanie wody, będzie trzeba rozważyć obsadę pochodzącą z wód, które mają podobne wartości. I nie daj sobie wmówić, że ryby się "przystosowały" do kranówki - co ujęcie to inna kranówka, pokolenia ryb trzymanych w niewoli po prostu wolniej zdychają w złych warunkach w myśl zasady "przetrwają ci, którzy dadzą się zabić najwolniej". Ryby wód miękkich i kwaśnych/neutralnych (brzanki, barwniaki, kiryski) będą w tym mieć skrócone życie i większą podatność na choroby, które przykro się ogląda w jakimkolwiek akwarium.
Versarnus pisze:-Eleocharis parvula lub Micranthemum tweediei na trawnik
W tym wypadku żadnych ryb kopiących które taki trawnik zwyczajnie mogą rozkopać (tak jakby bazalt Cię dostatecznie nie zniechęcił) i konieczne mocniejsze światło, przez co żadnych ryb cieniolubnych.
Versarnus pisze:-Modrook słoneczny 12-16 szt
Te ryby lubią gąszcz w akwarium, przez co gdybyś zaczął od dużej ilości roślin 2 i 3 planu, mógłbyś po ustabilizowaniu się biologii wprowadzić stadko. Jesli pH wody nie przebije tego 7.8, to książkowo powinno być ok. Tylko, że pseudomugile żyją w naturze z głowaczykami barwnymi, które książkowo mają sugerowaną miękką i neutralną wodę, więc mamy lekki konflikt danych. Ktoś lepiej obeznany musiałby się tutaj wypowiedzieć :)
Versarnus pisze:Wolałbym nie używać chemii lub przynajmniej ograniczyć ją do minimum. Butla CO2 na start nie, ale nie wykluczam rozbudowy w przyszłości.
Jeśli chcesz rośliniaka z trawnikiem to oszczędź sobie frustracji i wyposaż się od razu, żeby potem nie musieć ratować. Nie warto skąpić w tej kwestii. W akwarystyce zawsze łatwiej zapobiegać problemom, jak leczyć/naprawiać.


Najłatwiej byłoby Ci zacząć bez zabawy w high-techa z trawnikami i gazowaniem, a na ryby wybrać coś odpornego i śmiałego. Przyjrzałbym się na Twoim miejscu brzankom odeskim. I akwariom bez trawnika, za to z gąszczem niskorosnących zwartek. A na podłoże piasek (piasek, nie pył i nie drobny żwir, ani nie mielona skała), prawdopodobnie najlepsze podłoże do akwarium.
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Co do trawnika to wcale nie potrzeba bardzo mocnego światła, miałem około 0,45W/L przy świetlówkach T5 bez gazu i nawozów i z powodzeniem hodowałem monte carlo oraz sp repens. Ponikło też powinno dać radę przy podobnych wymaganiach. Za podłoże u mnie robił piach i kulki GT.

Spotkałem się z informacją że przy średnim świetle tj 0,5W/L z powodzeniem można hodować większość roślin na przód akwarium.
Awatar użytkownika
Dhuz
Ekspert akwarysta
Posty: 1634
Rejestracja: 14 cze 2015 8:35
Lokalizacja: Wieliczka

Post autor: Dhuz »

Miałeś to przy wysokości akwarium 50cm?
goldi_
Posty: 1665
Rejestracja: 20 lut 2018 12:51
Lokalizacja: Piła

Post autor: goldi_ »

Też uprwiałem trawniczki bez CO2 i z umiarkowanym światłem w dodatku nieoptymalnej wysokości zbiornika. Czy się dą ? pewnie tak lecz używanie określenia "z powodzeniem" jest sporym nadużyciem
AleksanderK
Posty: 429
Rejestracja: 02 mar 2018 2:16

Post autor: AleksanderK »

Nie zauważyłem wysokości, przy 40 cm, co prawda teraz mam wysokość 50 cm i początkowo miałem monte carlo również bez nawożenia przy ledach i również ładnie rosło.
Versarnus
Posty: 8
Rejestracja: 14 sty 2019 21:17
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Versarnus »

Dhuz pisze:O ile akwarium nie będzie stało w pomieszczeniu o temperaturze 10 stopni niższej, niż docelowa, to taka grzałka może Ci przegrzewać zbiornik i zrobi skoki temperatur przy wyłaczeniu termostatu. Rozważ grzałkę 150W lub 2szt 100W.
Myślałem, że powinno się brać nieco wydajniejszą niż potrzeba żeby się nie "męczyła", ale jak tak się sprawy mają to wezmę 150W
Dhuz pisze:Po co węgiel aktywny? Zwykle jest stosowany w konkretnych celach, póki co nie widzę konieczności, tylko dodatkowe, zbędne obciążenie finansowe.
Wyczytałem gdzieś, że pomaga utrzymać wodę "krystalicznie czystą" wizualnie, a to dla mnie duży plus
Dhuz pisze:Twardo. Zasadowo. Jeśli nie chcesz się bawić w zmiękczanie i zakwaszanie wody, będzie trzeba rozważyć obsadę pochodzącą z wód, które mają podobne wartości. I nie daj sobie wmówić, że ryby się "przystosowały" do kranówki - co ujęcie to inna kranówka, pokolenia ryb trzymanych w niewoli po prostu wolniej zdychają w złych warunkach w myśl zasady "przetrwają ci, którzy dadzą się zabić najwolniej".
Chciałbym osiągnąć pH w okolicach 6.8-7.0, myślałem o użyciu torfu ale nie wiem jak z "herbacianym" odcieniem wody po nim. GH chciałbym obniżyć do 10 poprzez dodanie wody demineralizowanej, jednak na dłuższą metę wydaje mi się to trochę bezsensowne w zbiorniku 200l i rozważam zakup filtra RO


Dzisiaj jestem umówiony na oględziny, dam znać wieczorem jakie to będzie oświetlenie i filtr
Versarnus
Posty: 8
Rejestracja: 14 sty 2019 21:17
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Versarnus »

...Spóźniony update...

Zrobiłem testy kranówki. Najpierw paskami jbl 6w1 ale okazały się nic nie warte (mój błąd, mogłem najpierw o nich poczytać) Dzisiaj ponowiłem testy używając kropelkowych aquatestów z zooleku, informacje ze strony wodociągów okazały się zadziwiająco trafne.

Parametry mojej kranówki to GH 14 (+/- 1) KH 10 (+/- 1) pH 7.5

Chyba jednak dokupię do tego filtr RO, nie wiem tylko jaki by się nadał.
Jakieś sugestie?


Byłem już na oględzinach akwarium i jest w bardzo dobrym stanie, filtr to tetra EX 800 plus, oświetlenie to dwie świetlówki po 30w więc pewnie będę musiał je zmienić na trochę mocniejsze albo domontować jakoś LED coś koło 50w żeby mieć przynajmniej te 0.5W / litr
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Versarnus pisze:Chyba jednak dokupię do tego filtr RO, nie wiem tylko jaki by się nadał.
Jakieś sugestie?
Przy takich parametrach kranówki (są całkiem fajne) mieszanie z wodą RO 50/50 da dobre wyniki. Zatem tygodniowo będziesz potrzebował max. 30l RO. Celuj zatem w najtańsze zestawy - wystarczą.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
ODPOWIEDZ