Testy wody - dalsze działania

Wszystko co dotyczy akwarystyki słodkowodnej

Moderatorzy: krzych_100, BARA, grzesi3k, wojtass9, michelle1992, chemik4

ODPOWIEDZ
Kamil2477
Posty: 7
Rejestracja: 11 sty 2019 9:42

Testy wody - dalsze działania

Post autor: Kamil2477 »

Witam,

Założyłem akwarium 45l. Z uwagi na naciski córki (mój błąd, że na to się zgodziłem) do akwarium zostały wpuszczone ryby (część) kolejnego dnia po założeniu akwarium (do akwa została wlana cała porcja bakterii 100ml stability) oraz etykietowa porcja uzdatniacza do wody. Kolejne cześć ryb została wpuszczona po tygodniu.

Podmiany wykonywane co tydzień 20-30% na wodzie przegotowanej + 10 ml bakterii + wymagana porcja uzdatniacza.

Co do wyposażenia akwa:
Światło 1x15w t8
Podłoże - H.E.L.P. Advanced Soil przykryte żwirkiem
Rośliny: Moczarka (jest przy filtrze i bardzo słabo rośnie wręcz marnieje), Kabomba (już musiałem przycinać bo mało nie wyskoczy ze zbiornika), Heydotis salzmani, lobelia cardinals mini
Rybki (wszystko jako młode): 5 gupików, 1 molinezja, 1 pielegniczka kakadu, glonojad welonowy, 2 kiryski panda, 4 platki, 3 krewetki amano, 2 slimaki tylomelanie

Z uwagi na pojawiające się krasnorosty tydzień temu doszły 2 małe kosiarki które trafią za około 3 miesiące do zbiornika 300l - który chce już postawić jak należy.

Filtracja jest dobra aczkolwiek co około 5-7 dni muszę czyścić filtr bo znacznie spada wydajność.

Nawożenie - przez 5 dni podawany był węgiel w płynie EasyLife (dawka x2 producenta) + profito

Jeżeli chodzi o dzisiejsze testy wody z dziś (JBL paski 6w1 - wiem że nie są zbyt dokładne ale pokazały kiepskie wyniki)

pH - 6,4
KH - 6
GH > 14
NO2 mg/l - 10 !!!
NO3 mg/l - 250 !!!

Prośba o wasze rady co zrobić aby to ustabilizować. Jakie ewentualnie środki chemiczne podać na zbicie NO2 i NO3
MarJan
Akwarysta
Posty: 2371
Rejestracja: 23 kwie 2017 10:41

Post autor: MarJan »

Witaj, podmieniaj często wodę, przy takich zagęszczeniach związków azotu nawet połowę wody obecnie, później jedną trzecią co około 3 dni przesadą być nie powinno i sprawdzaj jak dotychczas testami wodę. Ponadto zrób porządek z obsadą, poczytaj o rybach które masz.
Kranówki nie gotuj, zaoszczędzi Ci to zabawy, a jest zbędne, bakterii też więcej nie lej, one już samoistnie namnażają się w akwarium (obecność NO3 o tym świadczy).
Mam nadzieję, że wiesz jak czyścić filtr- gąbki płucz/wyciskając w wodzie spuszczonej z akwarium w czasie podmiany.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Twoje akwarium niestety nie nadaje się na trzymanie ryb, jakie wymieniłeś.
Przed zakupem nie zapoznałeś się z podstawowymi informacjami na ich temapt, prawda? Stwierdzam grzecznie fakt.

Podaję krótko informacje i moje uwagi:
5 gupików - od biedy ujdzie na tę chwilę, chociaż lepiej byłoby większe akwarium
1 molinezja - akwarium o długości minimum 80cm, woda twarda i zasadowa, wręcz słonawa
1 pielegniczka kakadu - akwarium o długości minimum 60cm, woda miękka i kwaśna
glonojad welonowy - jaki gatunek? Podejrzewam, że jest to zwykły zbrojnik typu wąsacz, minimalna długość akwarium 80 cm, lubi kopać
2 kiryski panda - rybka stadna, preferują wodę miękką i kwaśną
4 platki - akwarium o długości minimum 60cm, woda twarda i zasadowa,


Masz więc przerybione, małe akwarium, z rybami mającymi kompletnie odmienne wymagania co do parametrów wody. Do oddania jak widać powinno iść wszystko, możesz ewentualnie zostawić gupiki.

Bez uporządkowania obsady Twoje akwarium nie zapewni rybom odpowiednich warunków, miejsca do pływania i odpowiedniej filtracji. Woda będzie trująca, ryby zaczną chorować i powoli umierać.

Podmieniaj wodę w ilości 30% co kilka dni - nie używaj chemii!! Po co Ci uzdatniacze i bakterie? Sam nie wiesz co lejesz, destabilizując zbiornik. To jest błąd.

Zbicie NO2 i NO3 tylko poprzez podmiany wody i oddanie obsady.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Kamil2477
Posty: 7
Rejestracja: 11 sty 2019 9:42

Post autor: Kamil2477 »

MarJan pisze:Witaj, podmieniaj często wodę, przy takich zagęszczeniach związków azotu nawet połowę wody obecnie, później jedną trzecią co około 3 dni przesadą być nie powinno i sprawdzaj jak dotychczas testami wodę. Ponadto zrób porządek z obsadą, poczytaj o rybach które masz.
Kranówki nie gotuj, zaoszczędzi Ci to zabawy, a jest zbędne, bakterii też więcej nie lej, one już samoistnie namnażają się w akwarium (obecność NO3 o tym świadczy).
Mam nadzieję, że wiesz jak czyścić filtr- gąbki płucz/wyciskając w wodzie spuszczonej z akwarium w czasie podmiany.
Filtr czyszczę w wodzie z akwarium. Dziś zrobię podmianę 50% wody i kolejną za 3 dni.

Co do ryb, czy jest szansa na unormowanie "w miarę zbiornika" tak aby pozostawić te ryby w nim na około 2 max 3 mc. Tak jak pisałem na początku marca chce założyć 300l już jak należy, z dojrzewaniem zbiornika 5-6 tyg i dobraną odpowiednio obsadą. Wówczas zdecyduję co z nich zostanie i pójdzie do nowego, co zostanie w starym (pewnie gupiki) oraz co będzie do oddania.
Awatar użytkownika
BARA
Moderator
Moderator
Posty: 15742
Rejestracja: 31 maja 2006 15:36
Lokalizacja: Białystok

Post autor: BARA »

Moim zdaniem przy tym przerybieniu nie masz szans na "unormowanie się" zbiornika. Owszem, ryby możesz przetrzymać miesiąc lub dwa podmieniając wodę co trzy-cztery dni w ilości około 25%, ale to dla ryb będzie męczarnia, a dla Ciebie przykrość. Ryby mogą zacząć przez ten czas chorować.

Lepiej oddaj ryby, naucz się akwarystyki, załóż 300l, niech dojrzeje i wtedy dopasuj obsadę do litrażu i posiadanych parametrów wody.

Życzę Ci powodzenia, bo akwarystka to piękne hobby.
Pozdrawiam. Barbara

akwaria 128l, 45l i inne, obsada różna, dużo roślin i krewetki. Nie stosuję chemii.

Akwarystyka to odpowiedzialność za żywe i czujące stworzenia, które nie krzyczą.

W najbliższych dniach będę mocno mniej dostępna na forum.
Kamil2477
Posty: 7
Rejestracja: 11 sty 2019 9:42

Post autor: Kamil2477 »

Podmiana 50% wykonana.

Wyniki:

pH - 6,8 (wzrost o 0,4)
KH - 6
GH > 7
NO2 mg/l - 10 !!! (nie zmieniło się)
NO3 mg/l - 100 !!! (spadek o 150)

Za 3 dni kolejna podmiana.

Myślę też czy nie dosadzić roślin. Dziś jak byłem w pracy kosiarki zjadły moczarki - zostały same łodygi :(
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

NO2 10 i ryby zyja? Z testem wszystko ok?

Wlacz im napowietrzacz i oddaj je jak najszybciej.
Kamil2477
Posty: 7
Rejestracja: 11 sty 2019 9:42

Post autor: Kamil2477 »

mam test JBL 6w 1.
Jutro powtórzę test.

Ryby po zachowaniu mają się ok
Biniu
Posty: 217
Rejestracja: 22 lis 2018 19:58
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Biniu »

Efekt tego o czym mówi BARA. Przerybienie bakterie nie nadążają z przerobem NO2 do NO3. Generalnie przy pH poniżej 7 azotyny są jeszcze bardziej trujące więc jeśli szybko nie ogarniesz im jakiegoś zastępczego domu to umrą wszystkie w męczarniach i to szybko. 10mg/l (jeśli dobrze odczytales) to jakies 40 razy więcej niż graniczne stężenie powyżej którego uważa się że jest toksyczny.

Przy następnej podmianie chociaż posol wodę. Jony chlorku zmniejszają wchlanianie NO2 przez skrzela...
Kamil2477 pisze:mam test JBL 6w 1.
Jutro powtórzę test.

Ryby po zachowaniu mają się ok
Kup testy kropelkowe. Te paskowe są nie warte funta klakow.
Tanie i dobre testy robi łódzka firma Zoolek.


Nie pisz posta pod postem, używaj opcji "zmień". Połączyłam :)
mod michelle1992
Kamil2477
Posty: 7
Rejestracja: 11 sty 2019 9:42

Post autor: Kamil2477 »

A co myślicie o zastosowaniu Seachem Purigen
Awatar użytkownika
Neurochirurg
Ekspert akwarysta
Posty: 2796
Rejestracja: 29 wrz 2015 10:02
Lokalizacja: opolskie

Post autor: Neurochirurg »

Kamil2477 pomoże.
Obrazek<----klik
[360] Los Angelfish
[30] Samotne drzewko
bomba91
Posty: 296
Rejestracja: 16 kwie 2017 20:55

Post autor: bomba91 »

Kamil2477 pisze:A co myślicie o zastosowaniu Seachem Purigen
Ja myślę że tu nawet woda święcona nie pomoże. Przełoż wszystkie ryby do największego zbiornika jaki masz, grzałka, napowietrzacz, czysta odstana woda. Codziennie rób podmiany 20-30% na czystą, odstaną i w tej samej temp, zbierając odchody. A akwarium niech dojrzeje. W międzyczasie oddaj ryby na które nie masz warunków, jeśli są jeszcze zdrowe a resztę wpuscisz jak wszystko się ustabilizuje. Podmienić musisz, bo NO3 już bardzo wysokie i jeszcze urośnie. No, ale czego się spodziewales? Bo chyba wiedziałeś, że zarybianie w takim tempie to nie jest dobry pomysł...
Kamil2477
Posty: 7
Rejestracja: 11 sty 2019 9:42

Post autor: Kamil2477 »

Seachem Purigen zaaplikowany wczoraj wieczorem do filtra wew.

Dziś zmniejszyłem obsadę o 4 platki.
Jutro kolejna a podmiana - tym razem na wodzie RO.
Awatar użytkownika
Trex
Posty: 768
Rejestracja: 10 lis 2017 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Trex »

Do wody możesz jeszcze dodać Seachem Prime, który neutralizuje trujące związki takie jak azotyny, azotany i amoniakalne itp.
Popełniłeś błąd także zasypując podłoże aktywne żwirkiem, teraz nie spełnia swojej roli, lub robi to w ograniczonej formie. Na opakowaniu jest napisane, aby nie mieszać z innymi podłożami.
Kamil2477
Posty: 7
Rejestracja: 11 sty 2019 9:42

Post autor: Kamil2477 »

Niestety człowiek uczy się na błędach i też nie ma co polegać na sprzedawcach w sklepie.

W nowym baniaku już takiego błędu nie zrobię.
ODPOWIEDZ